Smaki Kujaw i Pomorza - Sezon 4 odcinek 35:

Konkurs rozgrywany był w pięciu kategoriach muzycznych: muzyka sakralna, folklor, muzyka pop (także jazz i gospel), muzyka katalońska, twórczość Pau Casalsa.
Jak mówi nam prof. dr hab. Renata Szerafin-Wójtowicz, dyrygent Chóru Kameralnego Akolada, pedagog Akademii Muzycznej im. F. Nowowiejskiego w Bydgoszczy, konkurencja okazała się być naprawdę mocna. Miesiące przygotowań, determinacja i precyzja wykonania zaowocowały jednak ogromnym sukcesem bydgoskiego chóru, który głosami jury zdobył dwa złote dyplomy: I miejsce w kategorii sakralnej oraz II w kategorii muzyki ludowej.
Najwyższe wyróżnienie dla chóru z Bydgoszczy
- Przygotowania rozpoczęliśmy już w zeszłym sezonie. Podczas konkursowych występów zrealizowaliśmy wszystko, co sobie założyliśmy, w każdym utworze starając się uwzględnić różnice tematyczne, zaprezentować inną treść muzyczną, z różną artykulacją. Po wykonaniu byłam bardzo zadowolona. Oczywiście wiem, że każdy z chórów dał z siebie wszystko - tym bardziej ucieszyła mnie decyzja jury. Zdobyliśmy dwa złote dyplomy, w tym jedno najwyższe wyróżnienie - excellent. Wiem też, że jury myślało o nas w kategoriach Grand Prix - mówi prof. Renata Szerafin-Wójtowicz. - Sam konkurs odbył się w przepięknym kościele, w przepięknej akustyce. Mieliśmy okazję wystąpić też w Katedrze św. Eulalii w Barcelonie. To było dla nas niesamowite przeżycie.
Muzycy z Akolady wykonali łącznie osiem utworów, w tym m.in. "Ludu, mój ludu" (w opracowaniu Miłosza Bembinowa), "Dominus illuminatio Mea" (opr.: Marek Raczyński), "Leć głosie po rosie" (opr.: Marcin Wawruk), "Kum i kuma" (opr.: Bartosz Kowalski-Banasewicz).
Chór Kameralny Akolada z kolejnym sukcesem
Chór Akolada powstał w 2002 r. Podstawą repertuaru są utwory a cappella sakralne i świeckie kompozytorów różnych epok i narodowości, a także inspirowane polskim folklorem. Chór koncertuje w kraju i za granicą, m.in. w: Szwajcarii, Hiszpanii, Danii, Niemczech i we Włoszech. "Akolada" jest wielokrotnym laureatem prestiżowych nagród na międzynarodowych, ogólnopolskich oraz regionalnych konkursach i festiwalach muzyki chóralnej, np.: I Nagrody za Najlepsze Wykonanie Utworu Obowiązkowego w II Międzynarodowym Konkursie Muzyki Sakralnej “Laudate Dominum” w Wilnie (2011) czy Grand Prix i Złotego Dyplomu w kategorii chórów mieszanych i Nagrody dla Najlepszego Dyrygenta w IV Międzynarodowym Festiwalu Muzyki Chóralnej Cantantes Lubliniensis w Lublinie (2019).