-_ Kiedy wysłaliśmy list intencyjny, by 2018 ustanowić Rokiem Bydgoskiego Dziedzictwa Przemysłowego, pojawiła się myśl, że skoro mamy Europejską Noc Muzeów, to może warto by było w późnych godzinach otworzyć dla zwiedzających także bydgoskie fabryki. Ten pomysł nie był prosty w realizacji, zwłaszcza że zależało nam, by pokazywać nie tylko martwe maszyny (choć i one same w sobie są atrakcją!), ale prawdziwe życie fabryk. Udało nam się zaprosić do współdziałania wiodące zakłady, które zgodziły się na odwiedzenie ich w sobotni wieczór przy pracy. I to jest absolutnie fenomenalna sprawa, że mieszkańcy, którzy zapiszą się na wejścia, będą mogli zobaczyć, jak fabryki działają _– nie kryje zadowolenia Kinga Puchowska, koordynator Szlaku TeH2O w Bydgoszczy.
Udział w wydarzeniu „Noc w fabryce”, czyli oprowadzanie z przewodnikiem po czynnych halach produkcyjnych grup wycieczkowiczów potwierdziły firmy: PESA (podczas sześciu wejść w różnych godzinach zwiedzić zakład łącznie może 120 osób); METALBARK (sześć grup po 10 osób); HANPLAST (grupa 20 osób) oraz FOD (trzy grupy po 30 osób).
- FOD, czyli Fabryka Obrabiarek do Drewna to nasza szlakowa perełka. Ze względu na fakt, że zabytkowa hala produkcyjna nie ma oświetlenia, jako jedyna zaprezentuje się wycieczkowiczom w formie nieco „uśpionej”. Jednak atmosfera produkcji toczącej się nieprzerwanie od ponad 150 lat jest w FOD wyczuwalna na każdym kroku - zapewnia koordynatorka Szlaku TeH2O.
Zależało nam, by pokazywać nie tylko martwe maszyny (choć i one same w sobie są atrakcją!), ale prawdziwe życie fabryk. Udało nam się zaprosić do współdziałania wiodące zakłady, które zgodziły się na odwiedzenie ich w sobotni wieczór przy pracy. I to jest absolutnie fenomenalna sprawa, że w Roku Bydgoskiego Dziedzictwa Przemysłowego mieszkańcy będą mogli zobaczyć, jak fabryki działają.
Kinga Puchowska, koordynator Szlaku TeH2O w Bydgoszczy
Co produkuje PESA, doskonale wie każdy bydgoszczanin i coraz więcej Europejczyków, bo nowoczesne pociągi oraz tramwaje bydgoskiej Pesy pojawiają się na międzynarodowym rynku, obsługując największych przewoźników.
Również dwa pozostałe zakłady, zapraszające na „Noc w fabryce”, prężnie rozwijają się, choć akurat w Bydgoszczy nie mają tak długiego stażu działalności jak FOD czy PESA.
- Firma HANPLAST zajmuje się produkcją, m.in., form wtryskowych, obsługując na rynku pośrednio takich gigantów jak na przykład IKEA – wyjaśnia nam Kinga Puchowska. - O produkcji i to dosłownie wielkiego kalibru można mówić w przypadku firmy METALBARK, która wytwarza hale przemysłowe. Tworzy się tu naprawdę olbrzymie rzeczy o masie, bagatela, 800 ton i więcej! Wszyscy, którzy chcieliby zobaczyć, jak powstają takie elementy, powinni zapisać się na sobotnią „Noc w fabryce” - dodaje nasza rozmówczyni, zachęcając do telefonicznej rejestracji, która będzie prowadzona do piątku godz. 16 (chyba, że listy zapełnią się wcześniej) pod numerem: 52 585 99 09.
Uwaga, ze względów bezpieczeństwa zwiedzających są wprowadzone ograniczenia nie tylko w liczebności grup, ale i częściowo w wieku wycieczkowiczów - HANPLAST mogą zwiedzać osoby powyżej 24. roku życia, natomiast Pesę osoby powyżej 15. roku życia, a dzieci od lat 10 muszą być pod opieką dorosłych.
„Noc w fabryce” wpisuje się w obchody Roku Bydgoskiego Dziedzictwa Przemysłowego, czy można liczyć na to, że będą jej kolejne edycje?
- To wydarzenie traktujemy trochę jak pilotażowy odcinek serialu, jeżeli mieszkańcy i turyści będą chcieli bydgoskie fabryki zwiedzać, to z pewnością zrobimy wszystko, by organizować „Noc w fabryce” cyklicznie. Kto wie, być może to wydarzenie pozwoli również nam lepiej poznać obiekty, które w przyszłości mogłyby pretendować do wpisania na Szlak TeH2O. Słowem, „Noc w fabryce” niczym papierek lakmusowy pokaże zaangażowanie firm, to co mają do zaoferowania i jak same podchodzą do przemysłowego dziedzictwa w swoich branżach - dodaje Kinga Puchowska, koordynator Szlaku TeH2O.
Konkurs
Muzeum Okręgowe w Bydgoszczy jako główny organizator „Nocy w fabryce” przygotował jeszcze jedną atrakcję. Otóż, każdy zwiedzający otrzyma kupon konkursowy. Osoby, które odwiedzą przynajmniej jedną z czterech fabryk i kreatywnie opiszą swoje wrażenia z „Noc w fabryce”, mają szansę na upominki. Autorzy trzech najciekawszych odpowiedzi zostaną bowiem nagrodzeni. Kupon można wrzuć do urny w jednej z fabryk, biorącej udział w „Nocy w fabryce” lub wysłać pocztą do 3 września pod adresem: Muzeum Okręgowe im. Leona Wyczółkowskiego w Bydgoszczy, ul. Mennica 6, 85-112 Bydgoszcz, koniecznie z dopiskiem „Noc w fabryce”.
Wyniki konkursu zostaną ogłoszone 15 września podczas Święta Szlaku TeH2O TehoFest 2018. Zwycięzcy dodatkowo zostaną poinformowani telefonicznie.
Program NOCY W FABRYCE
– zapisy nr tel.: 52 585 99 09
FOD Fabryka Obrabiarek do Drewna
ul. Nakielska 53
godziny wejść: 17.00, 19.00 i 21.00
METALBARK
ul. Ernesta Petersona 11
godziny wejść: 18.00, 18.30, 19.00, 19.30, 20.00, 20.30
HANPLAST
(w zwiedzaniu mogą brać udział osoby powyżej 24 roku życia)
ul. Władysława Paciorkiewicza 3
godziny wejść: 17.00
PESA
(w zwiedzaniu mogą brać udział osoby powyżej 15 roku życia, dzieci od lat 10 pod opieką dorosłych)
ul. Zygmunta Augusta 11
godziny wejść: 17.00. 17.45, 18.30, 19.15, 20.00, 20.45

Zobacz wideo. Jak napisać dobre CV?
