MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Nakielanie przyszli się zbadać

Iwona Matusiak
Mieszkańcy Nakła i okolic mieli niecodzienną okazję poszerzyć swoją wiedzę i zrobić badania
Mieszkańcy Nakła i okolic mieli niecodzienną okazję poszerzyć swoją wiedzę i zrobić badania Aneta Okoniewska
„Maj miesiącem zdrowia” pod takim hasłem nakielski sanepid edukował mieszkańców i zachęcał ich do badań. Duże zainteresowanie badaniami i profilaktyką wśród mieszkanek powiatu to sukces tego przedsięwzięcia.

Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Nakle przez ostatnich kilka tygodni realizowała bowiem projekt „Maj miesiącem zdrowia”, skierowany do mieszkańców powiatu nakielskiego.

- Podstawowym założeniem przeprowadzonej akcji było uświadomienie ludziom, jak ważne są ochrona zdrowia i profilaktyka. Cykl imprez plenerowych rozpoczęły tegoroczne Targi Turystyczno-Ogrodnicze „Lato na wsi” w Minikowie. Na zorganizowanym stoisku przygotowano: punkty edukacyjno-informacyjne, dotyczące profilaktyki uzależnień i profilaktyki onkologicznej oraz umożliwiono zapoznanie się z działalnością edukacyjną Przyszpitalnej Szkoły Rodzenia z „NZOZ Nowego Szpitala w Nakle i Szubinie” - mówi Ilona Świstowska, p.o. dyrektora Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Nakle.

Podczas tej imprezy pracownicy nakielskiego sanepidu uczyli również udzielania pierwszej pomocy, razem z partnerami przedsięwzięcia prowadzili profilaktyczne badania spirometryczne oraz te w zakresie pomiaru ciśnienia tętniczego krwi.

Nakielanie przyszli się zbadać
Aneta Okoniewska

Kolejnym punktem całego projektu była akcja edukacyjno-informacyjna dotycząca zapobiegania palenia tytoniu, picia alkoholu i napojów energetycznych, zażywania narkotyków i dopalaczy oraz profilaktyki HIV/AIDS i chorób wektorowych, a wszystko podczas koncertu zespołu Golec uOrkiestra.

W maju Nakło odwiedził też dr Tomasz Mierzwa z Centrum Onkologii w Bydgoszczy.

- Podczas spotkania dr Mierzwa, zwrócił szczególną uwagę na konieczność przeprowadzania regularnych badań mammograficznych i cytologicznych. Profilaktyka może uratować życie, ponieważ wcześnie wykryte zmiany nowotworowe, dają ogromne szanse na wyleczenie - relacjonuje Ilona Świstowska. - Apel doktora Tomasza Mierzwy, został wprowadzony w czyn już dwa dni później, kiedy to na nakielskim Rynku była możliwość wykonania w cytomammobusie badań profilaktycznych w ramach Populacyjnego Programu Wczesnego Wykrywania Raka Piersi oraz Profilaktyki i Wczesnego Wykrywania Raka Szyjki Macicy - dodaje.

Mieszkanki powiatu nakielskiego skorzystały z okazji. W ciągu jednego dnia wykonano 45 badań mammograficznych oraz 51 badań cytologicznych. Kilkadziesiąt pierwszych pań, w ramach podziękowania za udział w badaniach, otrzymało bilety wstępu na basen.

Nakielanie przyszli się zbadać
Aneta Okoniewska

Akcja zorganizowana została przez PSSE w Nakle, przy współudziale Fundacji Salus Homini, UMiG w Nakle, Kujawsko-Pomorskiego ODR w Minikowie, KPP SP w Nakle, NOK, NZOZ „Medicus”, Nowego Szpitala w Nakle i Szubinie oraz Wojewódzkiego Ośrodka Koordynującego Populacyjne Programy Wczesnego Wykrywania Raka Piersi oraz Profilaktyki i Wczesnego Wykrywania Raka Szyjki Macicy Centrum Onkologii w Bydgoszczy.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!