MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Nadchodzą zmiany w doręczaniu listów od komornika. Czego mogą spodziewać się dłużnicy?

Katarzyna Piojda
Jeszcze w połowie 2024 roku mają nastąpić zmiany odnośnie doręczania dłużnikom korespondencji od komorników. Ma być łatwiej, a nie groźniej
Jeszcze w połowie 2024 roku mają nastąpić zmiany odnośnie doręczania dłużnikom korespondencji od komorników. Ma być łatwiej, a nie groźniej Łukasz Kaczanowski
Niektórzy zadłużeni błędnie sądzą, że nie będą musieli oddawać pieniędzy, skoro nie odbiorą upomnienia, przesłanego przez komornika. Tymczasem nadchodzą zmiany w przepisach, dotyczące właśnie odbioru korespondencji od komorników.

Wszczęcie postępowania egzekucyjnego przez komornika sądowego to praktycznie prawie finał procesu, który poprzedza egzekucję. Najpierw podejmowane są próby polubownego rozwiązania sporu. To oznacza, że dłużnik otrzymuje wezwanie do zapłaty. Jeśli nie reaguje (czytaj: nie płaci), wówczas sprawa jest kierowana do sądu. Wtedy już sąd wysyła do pozwanego korespondencję, tzn. listy polecone ze zwrotnym potwierdzeniem odbioru. Gdy adresat nie odbiera listu, sąd zleca bezpośrednie doręczenie go komornikowi.

Komornik zawiadamia dłużnika o wszczęciu postępowania (i każdej innej swojej czynności) za pośrednictwem listu poleconego ze zwrotnym potwierdzeniem odbioru. - Jednak już wkrótce, dzięki staraniom Krajowej Rady Komorniczej, komornicy sądowi będą doręczali przesyłki, nadal za pośrednictwem Poczty Polskiej, ale w formie przesyłki hybrydowej - informuje Przemysław Małecki, rzecznik prasowy Krajowej Rady Komorniczej.

Powiadomienie obywatela

Nieoficjalnie wiemy, że zmiany mają zacząć obowiązywać za kilka tygodni, od początku drugiego półrocza 2024. - Obywatel otrzyma gwarancję powiadomienia go o postępowaniu egzekucyjnym, które będzie się toczyło u każdego komornika w kraju. Wystarczy założenie specjalnej skrzynki mailowej, adresu do doręczeń elektronicznych - wyjaśnia Małecki.

Mail od komornika

- Poza brakiem konieczności oczekiwania w kolejkach w godzinach urzędowania placówek pocztowych, oczekiwania na doręczenie przesyłki w formie papierowej, każdy posiadacz wyżej wymienionego adresu e-mail może być pewny, że list wysłany na którykolwiek z jego adresów (działalności, korespondencji, zamieszkania czy zameldowania) trafi na elektroniczną skrzynkę odbiorczą - wskazuje rzecznik Rady. - Zostaniemy powiadomieni natychmiast, bez konieczności wychodzenia z domu. Dostęp do skrzynki będziemy mieli z dowolnego miejsca. Jeżeli jednak nie mamy możliwości odebrania przesyłki w ten sposób, komornik wraz z operatorem pocztowym zadbają, aby wydruk w tradycyjnej formie dotarł do adresata.

Rzecznik KRK zaznacza: - Doręczenia elektroniczne będą szybsze i skuteczniejsze od tradycyjnej formy. Będą też dobrowolne. Jednak już dziś warto rozważyć założenie elektronicznej skrzynki odbiorczej.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Ślubowanie olimpijczyków - wywiad Przemysław Zamojski

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Nadchodzą zmiany w doręczaniu listów od komornika. Czego mogą spodziewać się dłużnicy? - Gazeta Pomorska

Wróć na expressbydgoski.pl Express Bydgoski