MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Gdański i bydgoski IPN podpisały umowę z NSZZ Solidarność o organizacji wspólnych obchodów śmierci ks. Popiełuszki

Wojciech Mąka
Wojciech Mąka
Uroczyste podpisanie porozumienia pomiędzy gdańskim oddziałem IPN a pięcioma regionami NSZZ Solidarność w 40 rocznicę śmierci ks. Jerzego Popiełuszki.
Uroczyste podpisanie porozumienia pomiędzy gdańskim oddziałem IPN a pięcioma regionami NSZZ Solidarność w 40 rocznicę śmierci ks. Jerzego Popiełuszki. Arkadiusz Wojtasiewicz
W piątek (17.05) w bydgoskiej siedzibie Instytutu Pamięci Narodowej uroczyście podpisano porozumienia pomiędzy gdańskim oddziałem IPN oraz pięcioma regionami NSZZ Solidarność. Dokument dotyczy organizacji wspólnych uroczystości związanych z 40. rocznicą śmierci ks. Jerzego Popiełuszki.

Porozumienie dotyczy organizacji wspólnych uroczystości związanych z 40. rocznicą męczeńskiej śmierci bł. ks. Jerzego Popiełuszki. Jest to pierwsze tego typu tak szerokie porozumienie.

- Bydgoszcz nie jest przypadkowym miejscem na podpisanie porozumienia, gdyż to właśnie w tym miejscu bł. ks. Jerzy Popiełuszko odprawił swoją ostatnią mszę - stwierdził Artur Chomicz, asystent prasowy Instytuty Pamięci Narodowej Oddziału w Gdańsku.

- Dzisiaj oddział IPN w Gdańsku i delegatura z Bydgoszczy podpisują porozumienie, którego istota jest pamięć o bł. Ks. Jerzym Popiełuszce. W tym roku obchodzimy 40 rocznicę jego męczeńskiej śmierci. Ksiądz Jerzy został zamordowany 19 października 1984 roku przez funkcjonariuszy Służby Bezpieczeństwa, którzy porwali go w Górsku, a następnie bestialsko zamordowali. Pamięć o księdzu Jerzym trwa i trwać będzie. Na straży pamięci stoi NSZZ Solidarność. Ksiądz Jerzy jest patronem związku. Na straży pamięci o ks. Jerzym stoi także Instytut Pamięci Narodowej - mówił dr Marek Szymaniak, dyrektor gdańskiego oddziału IPN.

"Najważniejsza postać polskiej historii najnowszej"

- Ksiądz Jerzy Popiełuszko do momentu swojej tragicznej śmierci sobą świadczył o tym, że walka ze złem, walka z reżimem komunistycznym ma głęboki sens. A po 19 października, po jego tragicznej śmierci jego słowa nadal niosły Polaków w drodze ku niepodległości - stwierdził dyrektor, dodając: - Śmiem twierdzić że ksiądz Jerzy na polskiej drodze do niepodległości to jedna z najważniejszych postaci z polskiej historii najnowszej. Dlatego po 40 latach IPN i Solidarność wraca do jego pięknej historii po to, żeby ponieść jego przesłanie ku nowemu, najmłodszemu pokoleniu.

Będzie film i Adam Woronowicz

Dyrektor zapowiedział szereg wydarzeń, które mają przypominać księdza Jerzego. Solidarność i IPN spotka się wokół emisji filmu "Wolność jest wśród nas". - Zaprosimy na tę prelekcje Adama Woronowicza który odgrywał główna role w filmie, to ważne żeby przez taka formę pokazania tego ważnego filmu przybliżyć postać księdza Jerzego poprzez bardzo znanego aktora, rozpoznawalnego przez młode pokolenie - zapowiedział dr Szymaniak.

IPN pokaże także bardzo ważne publikacje dotyczące ks. Popiełuszki o walorze popularno-naukowym. - Będziemy również spotykać się wokół prezentacji wystawy - ta wystawa była już kilka lat temu przez delegaturę IPN w Bydgoszczy, ale jej nowym elementem będzie przygotowanie jej nowych fragmentów, plansz, na których pokażemy, jak po 19 października 1984 roku w Gdańsku, Bydgoszczy, Słupsku Toruniu, Elblągu i we Włocławku i innych miejscowościach była kultywowana pamięć o tym wielkim Polaku zapowiedział dyrektor delegatury IPN w Gdańsku - przypomniał dyrektor.

W tym roku będą organizowane także biegi pamięci ks. Jerzego.

Konkurs na etiudę filmową

Elementem zwieńczającym wszystkie działania jest konkurs „Nie można nie walczyć o wolność i prawdę – bł. ks. Jerzy Popiełuszko”. Celem konkursu jest zainteresowanie młodych ludzi najnowszą historią Polski przez pryzmat postaci bł. ks. Jerzego Popiełuszki. Zadaniem uczestników konkursu (trzyosobowych drużyn) jest przygotowanie filmu krótkometrażowego mówiącego o tym, jak dziś wygląda "pamięć o ks. Jerzym Popiełuszce i jego duchowym testamencie". IPN przyjmuje zgłoszenia do 20 czerwca 2024.

Porozumienie w sprawie wspólnej organizacji obchodów podpisali:

  • Edyta Cisewska - naczelnik Delegatury IPN w Bydgoszczy;
  • Region Bydgoski NSZZ „Solidarność” – Sebastian Gawronek, przewodniczący;
  • Region Elbląski NSZZ „Solidarność” – Zbigniew Koban, przewodniczący;
  • Region Gdański NSZZ „Solidarność” – Krzysztof Dośla, przewodniczący;
  • Region Słupski NSZZ „Solidarność” – Dariusz Piankowski, przewodniczący;
  • Region Toruńsko-Włocławski NSZZ „Solidarność” – Tomasz Jeziorek, przewodniczący.

Początek najbliższych obchodów śmierci ks. Jerzego Popiełuszki nastąpi 8 czerwca 2024 - upamiętnienie 14. rocznicy beatyfikacji bł. ks. Jerzego Popiełuszki w Bazylice św. Brygidy w Gdańsku.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Grosicki kończy karierę, Polacy przed Francją czyli STUDIO EURO odc.5

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na expressbydgoski.pl Express Bydgoski