https://expressbydgoski.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

W 40. rocznicę śmierci bł. ks. Jerzego Popiełuszki pobiegli z Bydgoszczy do Górska

Adam Szczęśniak
Na trasę wyruszyło 13 maratończyków oraz w sumie blisko 200 biegaczy uczestniczących w sztafetach.
Na trasę wyruszyło 13 maratończyków oraz w sumie blisko 200 biegaczy uczestniczących w sztafetach. Adam Szczęśniak
W niedzielę sprzed parafii pw. Świętych Polskich Braci Męczenników wystartował „32. Bieg Sztafetowy i 9. Maraton Szlakiem Męczeńskiej Drogi Błogosławionego Księdza Jerzego Popiełuszki”. Starterem honorowym był biskup diecezji bydgoskiej Krzysztof Włodarczyk.

W 40. rocznicę męczeńskiej śmierci księdza Jerzego, kapelana „Solidarności”, Region Bydgoski NSZZ „Solidarność”, Fundacja „Światło-Życie” Ośrodek w Bydgoszczy, Region Toruńsko-Włocławski NSZZ „Solidarność” oraz Instytut Pamięci Narodowej zaprosiły na sportowe wydarzenie.

Po mszy świętej w parafii pw. Świętych Polskich Braci Męczenników, gdzie 40 lat temu ks. Jerzy Popiełuszko odprawił swoją ostatnią posługę, delegacje „S”, IPN, organizatorów biegu i klubów sportowych złożyły wieńce i kwiaty pod pomnikiem kapłana.

Ponad 200 biegaczy na trasie

Po krótkich przemowach oraz komunikatach organizacyjnych dla uczestników biskup Krzysztof Włodarczyk w asyście proboszcza parafii ks. prałata Józefa Kubalewskiego wystartował zawodników do biegu.

Pod wodzą pilotów na rowerach z „Rowerowej Brzozy” na trasę wyruszyło 13 maratończyków oraz w sumie blisko 200 biegaczy uczestniczących w sztafetach (zmieniali się na trasie), w tym sporo młodzieży. Dużo wcześniej na trasę ruszyła także grupa piechurów.

Trasa biegu wiodła przez miejsca związane z ostatnimi chwilami ks. Jerzego z metą w Górsku, w Centrum Edukacji Młodzieży im. ks. Jerzego Popiełuszki, w miejscowości, w której został uprowadzony przez komunistyczne Służby Bezpieczeństwa.

"Chcemy przypomnieć postać i jej wartości"

- Tegoroczny bieg miał wyjątkowy charakter, ponieważ odbywał się w 40. rocznicę tragicznych wydarzeń związanych ze śmiercią księdza Jerzego Popiełuszki. To nie tylko sportowa rywalizacja, ale także głęboki hołd dla jego odwagi i niezłomnej postawy w walce lepszą Polskę. Poprzez ten bieg chcieliśmy nie tylko upamiętnić tę niezwykłą postać, ale również przypomnieć, jak ważne wartości głosił i za które oddał życie - podkreśla Sebastian Gawronek, przewodniczący Zarządu Regionu Bydgoskiego NSZZ „Solidarność”

Udział w biegu wzięli członkowie i sympatycy NSZZ „Solidarność”, ognisk TKKF, uczniowie szkół podstawowych i liceów z województwa kujawsko-pomorskiego oraz reprezentacje: Szubina, Żnina, Słupów, Chojnic, Bytowa, Ostrowa Wlkp., Płocka, Inowrocławia, Torunia i Bydgoszczy.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Uroczystości w Gnieźnie. Hołd dla pierwszych królów Polski

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na expressbydgoski.pl Express Bydgoski