Społeczna akcja Nauczyciele czytają dzieciom to pomysł Wojtka Metlickiego, który sam jest nauczycielem wychowania przedszkolnego, na co dzień pracującym w Przedszkolu nr 80 „Królestwo Maciusia” w Bydgoszczy.
- Otrzymując sygnały od swoich wychowanków, wpadłem na pomysł stworzenia akcji, w ramach której dzieci mogłyby wysłuchać bajek czytanych przez swoich nauczycieli – wyjaśnia nam Wojtek Metlicki, przyznając, że w krótkim czasie akcja nabrała ogólnopolskiego wymiaru.
Co za oczy! Panie w maseczkach z hipnotyzującym spojrzeniem [galeria]
- Chętni do czytania dzieciom są nie tylko nauczyciele z Bydgoszczy. Zacząłem zapraszać także artystów. Anita Sokołowska, z którą znamy się prywatnie, przyjęła zaproszenie do udziału w akcji, ale także pomogła mi nawiązać kontakt ze środowiskiem aktorskim. Spotkałem się z bardzo pozytywnym odzewem – przyznaje Wojtek Metlicki.
Bydgoszczanin zaprasza na kanał YouTube: Akcja #nauczycieleczytajadzieciom, a także na Facebook i Instagram, gdzie codziennie o 18.00 są zamieszczane nagrania wideo.
pomóż!
Jedną z pierwszy bajek, i to własnego autorstwa, „Jak Ignaś rycerzem królowej Melodyki został" przeczytała od lat związana muzycznie z Bydgoszczą Mirosława Gawryłkiewicz – nauczyciel akademicki UKW oraz prowadząca muzyczne zajęcia m.in. w bydgoskich przedszkolach.
Jest też np. metodą gordonowską, czyli łączącą teatralną improwizację, muzykę, a nawet elementy animacji czytanie „Czerwonego Kapturka”.
Wystąpili już także znani aktorzy: „Słonia Trąbalskiego” po mistrzowsku zarecytował Jakub Wieczorek, a baśń „Kopciuszek” przeczytała Katarzyna Chorzępa.
Jak zdradził nam pomysłodawca akcji, wkrótce pojawiać się będą nagrania z kolejnymi znanymi artystami, m.in. z aktorkami przez lata związanymi z Teatrem Polskim w Bydgoszczy: Beatą Bandurską, Magdaleną Celmer czy wspomnianą już Anitą Sokołowską.
Mimo że od 6 maja, po przerwie spowodowanej pandemią koronawirusa, mają zostać znów otwarte żłobki i przedszkola, rozpoczęta w kwietniu internetowa akcja Nauczyciele czytają dzieciom będzie kontynuowana.
- Bajki i wierszyki czytane na naszym kalane można włączyć w każdej chwili. Ich przesłanie jest uniwersalne, także sam cel akcji pozostaje aktualny: najmłodszych odbiorców zachęcać do czytelnictwa i poszerzać ich wiedzę – wyjaśnia nasz rozmówca i dodaje:
- Obecnie mam zgłoszenia od blisko 70 nauczycieli oraz niemal 60 artystów, a także sportowców czy dziennikarzy, co mnie ogromnie cieszy. Każde z przygotowanych nagrań na pewno ukaże się na naszym kanale na YouTube i w mediach społecznościowych. Jeżeli będą kolejni chętni, by dołączyć do naszej akcji czytania bajek, to na pewno będziemy ją kontynuować – zapewnia Wojtek Metlicki.
Pomysłodawca akcji zachęca do polubienia na Facebooku grupy Nauczyciele czytają dzieciom, a także subskrybowania kanału na YouTube, by być na bieżąco z prezentowanymi przez gości bajkami i wierszykami oraz niespodziankami.

