MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Przed nami kolejna edycja CzytaczFest w Bydgoszczy. Atrakcji nie zabraknie!

Marta Mikołajska
Marta Mikołajska
Tegoroczna, druga edycja CzytaczFestu odbędzie się w sobotę, 22 czerwca, w godz. 10-16.30 w Młynach Rothera.
Tegoroczna, druga edycja CzytaczFestu odbędzie się w sobotę, 22 czerwca, w godz. 10-16.30 w Młynach Rothera. Tomasz Czachorowski
W sobotę, 22 czerwca, w klimatycznych wnętrzach bydgoskich Młynów Rothera odbędzie się druga edycja festiwalu z książką w roli głównej CzytaczFest. Na wydarzenie zapraszają Daniel i Natalia Muniowscy z kanału „Strefa Czytacza" na portalu YouTube oraz Patrycja Najdowska, współorganizatorka Bydgoskiego Konwentu Multifandomowego Bykon.

CzytaczFest skierowany jest do osób w każdym wieku - zarówno do wyjadaczy książek, jak i tych, którzy dopiero zaczynają swoją przygodę z literaturą. W tym roku wydarzenie odwiedzi kilkunastu autorów i lektorów audiobooków, a każdy z uczestników wyjdzie z imprezy z książkowym upominkiem. Dodatkową atrakcją będzie konkurs, w którym nagrodą będzie udział w słuchowisku.

- Można powiedzieć, że ubiegłoroczna edycja była swego rodzaju testem. Chcieliśmy sprawdzić, jaki będzie odbiór, które z tych działań warto rozwinąć, a z czego zrezygnować, żeby jak najbardziej uatrakcyjnić to wydarzenie. W zeszłym roku CzytaczFest odwiedziło 150 osób, co przekroczyło nasze wszelkie wyobrażenia. Dlatego też w tym roku zdecydowaliśmy się na większy rozmach. Przygotowaliśmy 250 wejściówek, a atrakcje będą się odbywały równolegle w trzech salach - opowiada Daniel Muniowski.

Zmieni się także miejsce wydarzenia - tym razem organizatorzy zaproszą uczestników do Młynów Rothera.

II CzytaczFest w Bydgoszczy. Brutalne opowieści braci Grimm i udział w słuchowisku o słynnym detektywie

- Staramy się, żeby CzytaczFest był wydarzeniem, w którym czytelnicy dostają coś więcej. Zależy nam, żeby każdy wyszedł stąd zadowolony, skąd duża różnorodność w doborze gości. 22 czerwca w Młynach Rothera coś dla siebie znajdą zarówno wielbiciele fantastyki, jak i kryminałów czy literatury kobiecej - zapowiada Daniel Muniowski.

W tym roku do grona zaproszonych autorów dołączy m.in. dr hab. Eliza Pieciul-Karmińska, prof. UAM – językoznawczyni, która w swojej działalności naukowej bada zjawisko recepcji baśni braci Grimm w języku polskim, autorka m.in. nowego tłumaczenia wszystkich dwustu baśni zebranych przez Grimmów oraz pierwszego polskiego tłumaczenia tekstów z wydania pierwszego – wydanego przez Wydawnictwo Dwie Siostry zbioru „Żyli długo i szczęśliwie, póki nie umarli”.

- Mało kto wie, że te baśnie braci Grimm, które znamy współcześnie, niewiele mają wspólnego z oryginałem. One w swojej pierwotnej formie były znacznie bardziej brutalne – dopiero na etapie siódmego wydania Grimmowie złagodzili je, tak żeby można było czytać je dzieciom. O tym właśnie opowie nam Eliza Pieciul-Karmińska podczas swojej prelekcji na CzytaczFeście – mówi nasz rozmówca.

Warto też wspomnieć, że w ostatnim czasie Eliza Pieciul-Karmińska wraz z Renatą Wilgosiewicz-Skutecką odkryła w Bibliotece Uniwersyteckiej dwadzieścia siedem książek z biblioteki braci Grimm z ich adnotacjami.

Oprócz tego na CzytaczFest spotkamy ponownie Natalię Klewicz i Arkadego Saulskiego. Z kolei Krzysztof Piersa, który na co dzień zajmuje się terapią uzależnień oraz pomaga aspirującym pisarzom podpowie, co zrobić, żeby zacząć pisać książki.
Wśród gości znajdą się także m.in. Hanna S. Białys, Marcin Mortka, Jakub Ćwiek, Andrzej Kwiecień, Magda Skubisz oraz Beata Skrzypczak.

Nie zawiodą się także miłośnicy audiobooków. Na CzytaczFest pojawią się przedstawiciele studia 4P Acoustic, a podczas prelekcji uczestnicy dowiedzą się m.in. jak wygląda praca nad stworzeniem audiobooka, jakie umiejętności są potrzebne w pracy lektora oraz jakie znaczenie ma praca nad głosem. O swoich doświadczeniach opowiedzą Julia Chatys, Julia Borkowska, Ignacy Martusewicz, Wiktor Piechowski oraz Aleksandra Szatkowska. Dla uczestników prelekcji i warsztatów przygotowany został także konkurs, podczas którego każdy będzie miał okazję zaprezentować swoje umiejętności aktorskie, a nagrodą będzie możliwość udziału w słuchowisku o Sherlocku Holmesie, nagrywanym przez studio 4P Acoustic – z udziałem profesjonalnych aktorów. Warto dodać, że słuchowisko będzie dystrybuowane, a jego pierwsza część jest już dostępna.

Nowością w tym roku będzie także stanowisko księgarni „ARISA” z Solca Kujawskiego, przy którym będzie można zaopatrzyć się w ulubione książki i czytelnicze nowości.

Z książką do najbardziej kultowych zakątków Bydgoszczy

Jak podkreśla Daniel Muniowski, nieprzypadkowa jest data tego wydarzenia.

- 22 czerwca to jest pierwszy dzień wakacji i zależało nam na tym, żeby na ten weekend przyciągnąć do Bydgoszczy jak najwięcej osób. Zwłaszcza, że tego samego dnia startuje Ster na Bydgoszcz, więc będzie to doskonała okazja, żeby zaplanować sobie atrakcje na ten czas, a przy okazji zwiedzić miasto. Dlatego też w tym roku postawiliśmy na Młyny Rothera, żeby i wizualnie, i lokalizacyjnie to połączyć. Tym bardziej, że, naszym zdaniem, jest to miejsce, które spełnia wszelkie warunki do tego, żeby ludzie, którzy tu przyjadą, nawet nie znając Bydgoszczy, mogli się nią nacieszyć i zobaczyć najbardziej kultowe miejsca - przekonuje Daniel Muniowski.

Wejściówki na tegoroczną edycję CzytaczFestu są dostępne są w Młynach Rothera oraz na stronie internetowej: www.mlynyrothera.pl. Koszt to 50 zł. Wydarzenie potrwa od godz. 10 do godz. 16.30.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Lady Pank: rocznica debiutanckiej płyty

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na expressbydgoski.pl Express Bydgoski