Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Na finał III Bydgoskiej Sceny Barokowej polska premiera włoskiej opery

Justyna Tota
Justyna Tota
Na finał Bydgoskiej Sceny Barokowej 2021 w Kinie Pomorzanin 7 XI o godz. 18 polska premiera opery „Tolomeo e Alessandro” Domenica Scarlattiego, w której główne role wyśpiewają trzej znakomici kontratenorzy: Kacper Szelążek, Michał Sławecki oraz Rafał Tomkiewicz
Na finał Bydgoskiej Sceny Barokowej 2021 w Kinie Pomorzanin 7 XI o godz. 18 polska premiera opery „Tolomeo e Alessandro” Domenica Scarlattiego, w której główne role wyśpiewają trzej znakomici kontratenorzy: Kacper Szelążek, Michał Sławecki oraz Rafał Tomkiewicz kolaż / materiały prasowe BSB 2021
Po pięciu wyjątkowych koncertach czas na finał Bydgoskiej Sceny Barokowej 2021 ! W niedzielę - po raz pierwszy w Polsce - w Kinie Pomorzanin wykonana zostanie opera „Tolomeo e Alessandro” Domenica Scarlattiego, grana 310 lat temu w Rzymie, w domowym teatrze królowej Marii Kazimiery Sobieskiej.

Zobacz wideo: Bydgoskie wodociągi mają już ponad 120 lat!

Wystawianie dawnych oper w Polsce to wciąż rzadkość, tymczasem publiczność Bydgoskiej Sceny Barokowej będzie mogła doświadczyć wyjątkowej premiery.

- Dorota Cybulska-Amsler, która pasjonuje się muzyką XVII wieku i teatrem operowym tej epoki, zgłosiła się do nas z propozycją, by na Bydgoskiej Scenie Barokowej wystawić polską prapremierę opery „Tolomeo e Alessandro” Domenica Scarlattiego, dzieła stworzonego na zamówienie królowej Marii Kazimiery Sobieskiej. Pomysł ten jest na tyle interesujący i inspirujący, że z prawdziwą przyjemnością operę zaprezentujemy na finał trzeciej edycji naszego festiwalu - mówi nam dr Dorota Zimna, dyrektor artystyczna III BSB oraz prezes Stowarzyszenia Akademia Muzyki Dawnej, organizatora festiwalu.

Jak nam zdradzono, Dorota Cybulska-Amsler opracowała materiał nutowy. Jest także kierownikiem muzycznym projektu, który wybrzmi już w niedzielę (7 XI) o godz. 18 w Kinie Pomorzanin.

Polecamy także

Finał Bydgoskiej Sceny Barokowej będzie szczególny nie tylko przez sam fakt, że będzie to wydarzenie premierowe.

- Trzy główne role w operze „Tolomeo e Alessandro” to postaci męskie, głosy kontratenorów. Rzadko się zdarza, żeby trzech kontratenorów występowało na jednej scenie, ponieważ wyzwaniem jest zebrać taki zestaw śpiewaków. Ponadto, partie są bardzo trudne, wymagające naprawdę znakomitych głosów. A na naszej scenie wystąpi trzech fantastycznych polskich kontratenorów: Michał Sławecki, Kacper Szelążek i Rafał Tomkiewicz - są to nazwiska znane nie tylko miłośnikom muzyki dawnej. Ich trzech na scenie oraz znakomite solistki: Aleksandra Gudzio, Elżbieta Izdebska - sopran, Elżbieta Wróblewska - mezzosopran - to będzie to wydarzenie! - podkreśla dr Dorota Zimna.

Oczywiście, solistom będą towarzyszyć świetne zespoły, grające na historycznych instrumentach, jak założony przez Dorotę Cybulską-Amsler zespół Mousikê Technê oraz nasz bydgoski Intemperata.

Dlaczego opera stworzona na zlecenie polskiej królowej swą prapremierę w naszym kraju ma dopiero teraz, na festiwalu Bydgoskiej Sceny Barokowej 2021?

Jak wyjaśnia Stowarzyszenie Akademia Muzyki Dawnej, powołując się na karty historii, Maria Kazimiera po śmierci Jana III Sobieskiego, nie ciesząc się w Polsce popularnością, zmuszona był opuścić nasz kraj - zamieszkała w Rzymie. W swej rezydencji w Palazzo Zuccari na Trinita dei Monti (na szczycie schodów hiszpańskich) stworzyła mały teatr domowy, w którym królowa wraz z synem Aleksandrem organizowała liczne wydarzenia muzyczne: od muzyki religijnej po serenady, kantaty i opery. Jedną z tych oper była właśnie „Tolomeo e Alessandro”, której libretto napisał Carlo Sigismondo Capece - poeta i sekretarz naszej królowej wdowy. Muzykę skomponował wspomniany już Domenico Scarlatti, który został w 1709 roku Maestro di capella królowej.

Libretto opiera się na historii podanej przez łacińskiego historyka Justyniana, dotyczącej Tolomeo (Ptolemeusza), syna królowej Egiptu Kleopatry, z którą dzielił tron. Żądna władzy królowa podburzywszy lud zesłała syna na wygnanie, rozdzielając go z żoną Seleucydą i dając tron młodszemu synowi, Aleksandrowi. Ten odmówił zaszczytu, pragnąc żyć w zgodzie z bratem. Tematyka opery mogłaby dziwić, lecz jej kontekst to aluzja do historii synów Sobieskiego.

Bilety na polską premierę na www.kinopomorzanin.pl oraz stacjonarnie w kasie kina.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo