Zobacz wideo: Rybi Rynek w Bydgoszczy - jakie zmiany nas czekają?

Nominacja aż trzech filmów, koprodukowanych przez Grupę Moderator to niewątpliwe sukces. Z czego wynika?
- To jest wynikiem tego, że inwestujemy w filmy, które są wartościowe, a ich twórcy mają wiele do powiedzenie, przekazania. Chcemy uczestniczyć w czymś, co jest ważne. Jestem pewien, że po zobaczeniu tych filmów, u widzów pojawi się refleksja. I o to chodzi. Jesteśmy w tej komfortowej sytuacji, że filmy nie są naszym źródłem utrzymania. To raczej sposób na wspieranie polskiej kultury i twórców. Tych już sławnych, bardzo znanych, jak np. Agnieszka Holland, Wojciech Smarzowski czy Jerzy Skolimowski i dopiero debiutujących. W tym kontekście, przypomnę chociażby film Aleksandry Terpińskiej "INNI LUDZIE", który prezentowaliśmy w Bydgoszczy na początku marca - odpowiada Adam Gudell, szef Grupy Moderator.
- Nasze aktualne, filmowe portfolio, to 12 produkcji i pewnie już wkrótce będę mógł zdradzić kolejne szczegóły. Każdy film, który koprodukujemy to także pokaz specjalny, spotkanie z twórcami i okazja dla mieszkańców Bydgoszczy, aby zobaczyć film zanim trafi do kin. Kolejne takie wydarzenia już planujemy, ale teraz trzymajmy kciuki za filmy, które jadą do Cannes! - dodaje Adam Gudell.
NAZWA
- Bydgoskie Dni Projektowe, czyli święto dizajnu jesienią w Młynach Rothera
- Rozmowa z Robertem Bondarą o bydgoskiej premierze baletu „Alicja w Krainie Czarów”
- „Przepis na Bydgoszcz” - książka dla wszystkich, którzy chcą poznać smaki miasta
- Bydgoszcz. W Kinie Pomorzanin przedpremierowy pokaz „Innych ludzi”
O Złotą Palmę powalczy „Eo” (w wersji polskiej „IO”, nawiązuje do dźwięku, jaki wydają osły) Jerzego Skolimowskiego. To film, w którym występuje m.in. Tomasz Organek. To współczesna interpretacja słynnego francuskiego filmu "Na los szczęścia, Baltazarze!" Roberta Bressona z 1966 roku. Opowieść o osiołku Baltazarze zaczyna się w polskim cyrku, a kończy we włoskiej rzeźni.
W sekcji konkursowej Un Certain Regard zostanie zaprezentowany film „Silent Twins” Agnieszki Smoczyńskiej - to anglojęzyczny debiut tej reżyserki. Konkurs, w którym startuje film, promuje kino oryginalne w formie i treści. I taka też jest ta opowieść, opierająca się na historii bliźniaczek June i Jennifer Gibbons, które - jak opisuje producent: "odmówiły komunikacji ze światem zewnętrznym". "Siostry porozumiewały się jedynie ze sobą własnym, wymyślonym językiem. Do czego doprowadziła ta alienacja?
Trzecim filmem koprodukowanym przez Grupę Moderator, który zostanie pokazany na festiwalu jest „Pamfir” - fabularny debiut młodego ukraińskiego reżysera Dmytro Sukholytkyy-Sobchuka. Warto podkreślić, że „Pamfir” jest jednym z 23 filmów fabularnych z całego świata wybranych do udziału w 54. Reżyserskim B-Week, odbywającym się w ramach 75. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Cannes. Tytułowy Pamfir, utrzymuje się z kopania studni we wsiach pogranicza ukraińsko-rumuńskiego. Jego żona pracuje w miejscowej fabryce, a ich syn Nazar chodzi do szkoły. Kluczowym momentem w życiu rodziny, jest kosztowna operacja oka Nazara. Pamfir postanawia, że wyjedzie do Europy, aby zarobić pieniądze na leczenie syna. Jak skończy się ta historia?
Festiwal w Cannes potrwa od 17 do 28 maja 2022 r. Trzymamy kciuki za filmy!