- To już 11. raz w listopadowe wieczory w urokliwych wnętrzach zabytkowej Hali Pomp Muzeum Wodociągów (ul. Gdańska 242) odbędzie się Festiwal Muzyki Kameralnej „Muzyka u Źródeł”. Mam wrażenie, że wyjątkowość pierwszych edycji nadal nam towarzyszy. I to jest „to coś”, na czym najbardziej nam zależy, by utrzymać magię tego festiwalu - powiedziała „Expressowi” Magdalena Świątkowska-Szczęch, dyrektorka festiwalu, organizowanego przez Fundację Muzyka u Źródeł.
Tegoroczna edycja 3 listopada będzie mieć show na otwarcie za sprawą wiolonczelistów z łotewskiego trio Melo-M, którzy świetnie łączy muzykę klasyczną z rozrywkową. Kārlis Auzāns, Miķelis Dobičins i Jānis Pauls z werwą biorą na smyczki pop, rock, heavy metal, muzykę współczesną... Ten koncert będzie hitem dla każdego!
Wyjątkowość pierwszych edycji nadal nam towarzyszy. I to jest „to coś”, na czym najbardziej nam zależy, by utrzymać magię tego festiwalu.
Magdalena Świątkowska-Szczęch, dyrektorka festiwalu Muzyka u Źródeł
Zagrają do filmu Chaplina
Równie ciekawie zapowiada się drugi festiwalowy wieczór z muzyką graną do niemego kina, a konkretnie filmu z 1936 roku „Dzisiejsze czasy” w reżyserii Charlesa Chaplina. Mimo że Chaplin pozostał wierny niememu obrazowi, to właśnie w tym filmie po raz pierwszy wykonał piosenkę „Titina, ach Titina”. Jaki pomysł na muzyczną ilustrację mają gospodarze festiwalu, czyli Barock Quartet? Warto przekonać się 9 listopada. Przypomnimy tylko, że muzycy Barock Quartet przygrywali już na festiwalu do „Gorączki złota” i „Puszki Pandory”, co publiczności bardzo się podobało.
W świąteczny wieczór, 11 listopada, też popłynie muzyka filmowa (m.in. z obrazów: „El anonimo caronte” reż. Toni Bestard, „Inland Empire” reż. David Lynch, „Kabaret Śmierci” reż. Andrzej Celiński) oraz teatralna ze spektaklu „Rejwach”, będącego sceniczną interpretacją książki Mikołaja Grynberga o tym samym tytule. Swe autorskie wykonania zaprezentuje zespół Kroke, który jest już znany festiwalowej publiczności.
Bajkowy koncert dla najmłodszych melomanów
W zeszłym roku, na jubileusz, po raz pierwszy zaproponowano koncert dla pokolenia, które wyrosło wraz z festiwalem w ciągu dekady jego trwania. Podczas 11. edycji także jest propozycja dla młodych melomanów - 16 listopada o godz. 11 w wersji jazzowej zabrzmią motywy ze znanych filmów i bajek (Różowa Pantera, Pocahontas, Delfin Um, Reksio i Smurf), a scenę zawojują Kubuś Puchatek i Miś Uszatek. Będzie wspólny taniec i śpiew. Koncert poprowadzi ciocia Ada - Adriana Wdziękońska.
Znakomici skrzypek i altowiolista
Tego samego dnia, 16 listopada, wieczorem wystąpi wirtuoz skrzypiec - Mariusz Patyra, pierwszy Polak, który wygrał „Premio Nicolo Paganini” w Genui. Skrzypek, któremu towarzyszyć będą smyczkowi instrumentaliści, wykona utwory nie tylko Paganiniego.
Na finał festiwalu, 17 listopada, współtwórca Atom String Quartet, altowiolista Michał Zaborski wraz zespołem zaprezentuje swój najnowszy projekt muzyczny „Feeling Earth”, łączący europejski jazz z domieszką muzyki etno.
Koncerty, z wyjątkiem familijnego, rozpoczynają się o godz. 18.
Bilety można kupić online na muzykauzrodel.com i w sklepach Media Markt.
