Zobacz wideo: Niesamowite prace 3D w przestrzeni miejskiej. Wyglądają, jakby chciały wyjść z chodnika!
Wiosna Festiwali to młody projekt Miejskiego Centrum Kultury w Bydgoszczy - po raz pierwszy pod tym szyldem odbył się w 2019 roku. Początek tegorocznej Wiosny planowany jest na 18 marca 2021 roku. W harmonogramie jest pięć imprez.
- Mamy wielką nadzieję zobaczyć się z Wami na żywo. Jeśli się nie uda, spotkamy się online - zapowiada MCK na swojej stronie internetowej.
8. Festiwal Muzyki Tradycyjnej i Ludowej Ethniesy
Pierwszą propozycją będą popularne Ethniesy, zaplanowane w dniach 18-21 marca. Hasło przewodnie imprezy brzmi „Nature is The New Culture”. Pierwszym koncertem w ramach festiwalu Ethniesy będzie występ duetu Michał Górczyński/Buba Badjie Kuyateh. Jak czytamy na stronie MCK w Bydgoszczy, artyści ci czerpią siłę z improwizacji, która pozwala swobodnie komunikować się mimo odmiennych kulturowych doświadczeń.
Usłyszymy także zespół Polmuz, grupę stworzoną przez saksofonistę Michała Fetlera (Jazzband Młynarski Masecki, Fanfara Avantura), a także Radical Polish Ansambl, którzy łączą to, co najbardziej archaiczne w tradycji polskiej wsi z tym, co awangardowe we współczesnej muzyce eksperymentalnej.
Dalej MCK zapowiada: na muzyczny powrót do korzeni zaprosi Opla z Piotrem Bukowskim i Hubertem Zemlerem, a zespół Lumpeks zarazi energetyczną improwizacją jazzową połączoną z siłą polskiej tradycyjnej muzyki tanecznej. Będzie też Sutari, występ artystek, które w niebanalny sposób kontynuują tradycje polskich pieśniarek ludowych, a także Akademia Głosów Tradycji, podczas którego śpiewaczki zaprezentują polski repertuar tradycyjny. Na zakończenie Ethniesów będzie okazja posłuchać Adama Struga, śpiewaka i instrumentalisty, który wraz z zespołem Monodia Polska wykona polskie pieśni wielkopostne.
VII Festiwal Literatury Przeczytani
Drugą propozycją tegorocznej Wiosny Festiwali będzie wydarzenie literackie. W formie online zaprezentowane zostaną filmy z bohaterami 7. edycji Przeczytanych. Pośród nich między innymi: Olga Drenda i Małgorzata Halber, Justyna Sobolewska, Jerzy Jarniewicz, Grzegorz Jankowicz, Agnieszka Jelonek, Anna Piwkowska i Jakub Kornhauser. Termin: 22-28 marca.
10. Międzynarodowy Festiwal Filmów Animowanych Animocje
Od 18 do 24 kwietnia będzie można oglądać filmy animowane dla dorosłych oraz dodatkowo - dziecięce. Co roku podczas festiwalu mają miejsce polskie i lokalne premiery filmowe.
Od 2014 roku festiwal przyznaje - jako jedyny w Polsce - Nagrodę za Szczególne Osiągnięcia w Dziedzinie Dubbingu, która trafia do Mistrzyń i Mistrzów tej sztuki.
Festiwal Filmowy Millennium Docs Against Gravity
Jedyny festiwal filmowy w Europie, który odbywa się jednocześnie w siedmiu różnych miastach (Warszawa, Gdynia, Wrocław, Katowice, Bydgoszcz, Lublin i Poznań). Co roku oglądać możemy najgłośniejsze i najbardziej fascynujące dokumenty filmowe z całego świata. Tak będzie i tym razem - w dniach 14-23 maja.
- Jeśli pozwolą na to uwarunkowania sanitarne, chcemy pokazać bydgoskiej publiczności więcej filmów w dwóch salach kinowych: w kinie studyjnym Orzeł oraz w kinie Pomorzanin - zapowiada MCK.
Drums Fusion
Wiosnę Festiwali zakończy impreza poświęcona sztuce perkusyjnej (28 maja - 4 czerwca).
Więcej o Wiośnie Festiwali 2021 na stronie internetowej wiosnafestiwali.pl
