Zobacz wideo: Co trzeba zrobić, aby dostać 13. i 14. emeryturę?
W październiku 1918 r. Warszawskie Stowarzyszenie Techników wystosowało apel do polskich inżynierów i techników, aby włączali się w odbudowę Polski. Na to wezwanie szybko odpowiedziano w naszym regionie. W marcu 1919 r. w Toruniu utworzono Stowarzyszenie Techników na były zabór Prus Królewskich. Następnie powstało Stowarzyszenie Techników na Województwo Pomorskie i Gdańsk.
Polecamy
Stowarzyszenie Techników Polskich w Bydgoszczy
Trudna sytuacja polityczna i gospodarcza Bydgoszczy w pierwszych latach po zakończeniu I wojny światowej spowodowała, że polscy inżynierowie w tym mieście mogli utworzyć swoją organizację zawodową dopiero w 1921 r.
Stowarzyszenie Techników Polskich zostało związane w Bydgoszczy 23 stycznia 1921 roku a zarejestrowane 12 lutego. Organizacja należała do Związku Polskich Zrzeszeń Technicznych w Warszawie. Wśród twórców STP w Bydgoszczy byli: Eustachy Oziębło, Adam Piotrowski, Jakub Raciniewski i i architekt Kazimierz Ulatowski.
Do statutowych zadań organizacji należało: zespolenie techników polskich dla wspólnej pracy w celu rozwoju i szerzenia wiedzy technicznej, zbliżenie techników i utrzymywanie między nimi zawodowej i towarzyskiej łączności, organizowanie pomocy kolegom.
W 1938 r. STP wydawało miesięcznik pt. „Pomorskie Wiadomości Techniczne”.
Stowarzyszenie Techników w Bydgoszczy i Pomorska Organizacja Techniczna
W okresie II wojny światowej STP w Bydgoszczy zaprzestało działalności. W 1945 r. powołano nową organizację - Stowarzyszenie Techników w Bydgoszczy. Rok później, pod naciskiem Naczelnej Organizacji Technicznej w Warszawie, utworzono w Bydgoszczy Pomorską Organizację Techniczną i zlikwidowano Stowarzyszenie Techników.
Inne ważne daty w historii bydgoskich stowarzyszeń technicznych to m.in.:
- 10.11.1946 - w Bydgoszczy odbył się jako pierwszy w kraju Wojewódzki Zjazd Iżynierów i Techników;
- 1947 - otwarto Klub Technika przy ul. Stary Port 5;
- 1951 - powołano Wieczorową Szkołę Inżynierską, przekształconą w 1964 roku w Wyższą Szkołę Inżynierską, następnie w Akademię Techniczno-Rolniczą (1974). Obecnie jest to Uniwersytet Technologiczno-Przyrodniczy (2006).
Z okazji 100-lecia działalności Inżynierów i Techników w Bydgoszczy, Bydgoska Rada Federacji Stowarzyszeń Naukowo Technicznych NOT wydała „Medal Honorowy”, który zostanie wręczony osobom lub jednostkom organizacyjnym w uznaniu zasług na rzecz BR FSNT NOT we wdrażaniu innowacyjnych technik, technologii i rozwiązań wpływających na rozwój gospodarczy Bydgoszczy i województwa.
Tekst opracowany na podstawie materiałów BR FSNT NOT autorstwa mgr Witolda Szylmana, mgr inż. Andrzeja Myśliwca, mgr Macieja Szylmana, prof. Janusza Kutty
