https://expressbydgoski.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Bydgoski Ruch Miejski współtworzy nową ogólnopolską organizację. Polska Federacja Rowerowa ruszyła w trasę

Jarosław Więcławski
W sierpniu 2024 r. Bydgoski Ruch Miejski organizował rajd rowerowy "Z rynku na rynek".
W sierpniu 2024 r. Bydgoski Ruch Miejski organizował rajd rowerowy "Z rynku na rynek". Arkadiusz Wojtasiewicz
Czternaście lokalnych organizacji z całego kraju połączyło siły pod jednym szyldem – Polskiej Federacji Rowerowej. W gronie stowarzyszeń, które chcą wspierać rozwój ruchu rowerowego w Polsce znalazł się Bydgoski Ruch Miejski.

– Wjeżdżamy na wyższy poziom rowerowej współpracy – ogłoszono w sobotę (22 marca) w Poznaniu. Miejsce nie było przypadkowe. To stąd pochodzi prezes nowej organizacji, społecznik Tadeusz Mirski. Stowarzyszenia chcą działać wspólnie, aby mieć większą skuteczność i wpływ na rozwój infrastruktury rowerowej w większej niż lokalna skala.

– Sformalizowaliśmy budującą się przez wiele lat współpracę ekspertów i ekspertek, liderów i liderek związanych z rzecznictwem społecznym, edukacją rowerową i projektowaniem infrastruktury. Praca nowego podmiotu ma bazować na wyspecjalizowanych zespołach zajmujących się tematyką infrastruktury, edukacji i komunikacji. Łączy nas przekonanie, że rower jest świetną odpowiedzią na wiele współczesnych wyzwań i może uczynić świat trochę lepszym – informuje w mediach społecznościowych Polska Federacja Rowerowa.

Wśród ważnych celów działania wymienione jest wsparcie tworzenia bezpiecznej infrastruktury drogowej, z uwzględnieniem potrzeb ruchu rowerowego, upowszechnienie edukacji rowerowej od najmłodszych lat czy popieranie budowy długodystansowych tras rowerowych. Federacja zapowiada, że będzie profesjonalnym i merytorycznym głosem w publicznej debacie.

– Jako federacja chcemy działać w kilku obszarach. Pierwszy to edukacja rowerowa praktyczna, w tym nauka dzieci jazdy także po drogach, tzw. egzamin holenderski. W tym obszarze mieszczą się również zmiany w prawie drogowym. Druga ważna kwestia to budowa dróg rowerowych długodystansowych i wprowadzanie rozwiązań prawnych, które by to ułatwiały. Chodzi nam m.in. o specustawę rowerową, czyli rozwiązanie, które umożliwiłoby budowę tras rowerowych w prostszy sposób – tłumaczy nam Patryk Konsorski, wiceprzewodniczący Bydgoskiego Ruchu Miejskiego.

– Chcemy, aby powstawały inwestycje rowerowe dostępne dla wszystkich użytkowników: osób starszych czy rodziców z dziećmi, a nie tylko dla doświadczonych rowerzystów, którzy poradzą sobie w każdych warunkach – stwierdza.

Oprócz Bydgoskiego Ruchu Miejskiego w organizacji znalazły się m.in. Zielone Mazowsze, Bractwo Rowerowe, Edukacja Rowerowa 2.0, Stowarzyszenie Rowerowa Gdynia czy organizacje zrzeszające rowerzystów z Lublina, Białegostoku, Łodzi czy Gliwic.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Uroczystości w Gnieźnie. Hołd dla pierwszych królów Polski

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na expressbydgoski.pl Express Bydgoski