https://expressbydgoski.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Bydgoski Ruch Miejski zaprasza na nietypowy rajd. Poznaj dawne granice Bydgoszczy

Jarosław Więcławski
Dzięki rajdowi będzie można lepiej poznać historię Bydgoszczy.
Dzięki rajdowi będzie można lepiej poznać historię Bydgoszczy. Dariusz Bloch
Bydgoski Ruch Miejski zaprasza na wyjątkowe wydarzenie. W sobotę (29 marca) odbędzie się „Rajd miejski w 105. rocznicę poszerzenia granic Bydgoszczy”.

– Co łączy takie obiekty jak Rzeźnia Miejska, Szkoła Podchorążych, cegielnia Petersona, Wieża Ciśnień czy wieża Bismarcka? – pyta stowarzyszenie. Większość wymienionych obiektów jeszcze 125 lat temu leżała w bezpośrednim sąsiedztwie granic Bydgoszczy. Tylko cegielnia Petersona była już poza granicą miasta.

– 1 kwietnia 1920 władze polskie przyłączyły do Bydgoszczy 18 gmin podmiejskich, o których dołączenie zabiegano od wielu lat. W dużej części gminy te były zabudowane zwartą zabudową o charakterze miejskim, ale nowa wielka Bydgoszcz sięgała aż do Wisły. Tak powstało miasto, które znamy z „Pamiętnika gapia” Zbigniewa Raszewskiego – informuje Bydgoski Ruch Miejski.

Przez pryzmat tej lektury uczestnicy rajdu będzie mogli spojrzeć na to, jak wyglądała Bydgoszcz w okresie międzywojennym. Stowarzyszenie zaprasza na rajd śladem 10 graniczących dawniej z miastem podmiejskich gmin jednostkowych.

– Od pewnego czasu interesuje się historią granic administracyjnych w naszym regionie, jako całości, ale i tym jak przebiegały za czasów pruskich. W przypadku Bydgoszczy jest tak, że rozwój miasta za czasów pruskich administracyjnie był wolniejszy niż rzeczywisty rozwój. Zmiany granic związane były zwykle z budową wojskowych czy cywilnych obiektów. Duża część zamieszkałych osiedli była poza granicami miasta, w granicach powiatu bydgoskiego – opowiada „Expressowi Bydgoskiemu” Leszek Lipiński z Bydgoskiego Ruchu Miejskiego, pomysłodawca rajdu.

W 1920 r., po przyłączeniu Bydgoszczy ponownie do Polski, nastąpiło duże rozszerzenie granic. Doszły aż do Wisły. Przez cały okres międzywojenny było odwrotnie – to rozwój miasta nie nadążył za tym rozszerzeniem administracyjnym. W związku z tym, że pruskie granice przebiegały w sposób nieoczywisty, niespodziewany, chciałem pokazać to w terenie: to jak te miejsca wyglądają dzisiaj i czy pozostałości dawnej granicy da się zauważyć – dodaje.

Połowa rajdu

Długość zaplanowanej trasy to 22 km. Swoich sił może spróbować każdy – jedyne wymaganie to kondycja. Rajd wiedzie w większości ulicami miasta, z małym wyjątkiem. W okolicach Nowego Kanału trzeba przygotować się na spacer przez bardziej błotniste tereny.

Start rajdu o godzinie 10 spod dawnej Rzeźni Miejskiej (koło Focusa) naprzeciwko przystanku tramwajowego. Organizatorzy ok. 13:30-14 planują przerwę śniadaniową (prowiant we własnym zakresie) na Wzgórzu Dąbrowskiego. Tam można zakończyć udział w rajdzie lub dołączyć na jego drugą część, po górnym tarasie.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Finisz kampanii. Ostatnia debata prezydencka

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na expressbydgoski.pl Express Bydgoski