– Każdego ta akcja zachęca do aktywnego życia, do szukania ruchu, nowych znajomości i budowania swojej kondycji. Są same plusy – powiedział Rafał Bruski, prezydent Bydgoszczy, na konferencji prasowej zapowiadającej tegoroczną rywalizację. – Wszystkich serdecznie zapraszam, najpierw do treningu, a w czerwcu do tego, abyśmy powalczyli o ten wspaniały puchar – dodał.
Dwumiesięczny trening przed głównym wydarzeniem startuje w piątek. Potrwa do 21 maja. Jak co roku główna rywalizacja zaplanowana jest na czerwiec. Po raz pierwszy patronem akcji jest Ministerstwo Sportu i Turystyki. Patronatem Rowerową Stolicę Polski objął również Polski Związek Kolarstwa.
– Takie akcje powodują, że mamy popularyzację jazdy na rowerze i sportowego trybu życia. Wiadomo, jest rywalizacja, ale ważne są czynniki prozdrowotne i promowanie roweru jako alternatywnego środka transportu – stwierdził Marek Leśniewski, prezes Polskiego Związku Kolarskiego.
– Rok temu mieliśmy o tej porze podpisane 90 umów o współpracę, a w tym roku jest ich 130. Widzimy, że samorządów przybywa. Przypominam, że do głównej rywalizacji zostało 2,5 miesiąca, więc ta liczba wzrośnie – stwierdził Tomasz Dobrowolski, pełnomocnik ds. projektu marki Aktywne Miasta i koordynator Rowerowej Stolicy Polski.
W czerwcu 2024 r. w aplikacji kilometry kręciło ponad 70 tys. użytkowników. Wśród miast, które już zgłosiły się do rywalizacji są m.in. Toruń, Przemyśl, Leszno, Elbląg, Rybnik, Ostrołęka, Gniezno, Kołobrzeg, Kielce czy Płock. Zabawa znów będzie toczyć się w dwóch kategoriach. W drugiej, wśród gmin, powalczą m.in. Janów Podlaski, Ostrzeszów, Starogard Gdański, Warka czy Puck. Zgłoszenia od samorządów przyjmowane są do 15 maja.
Aby wziąć udział w treningu, trzeba pobrać aplikację Aktywne Miasta. Następnie w menu użytkownik musi wybrać „Rywalizacje”, a potem „RSP 2025” dla miast lub gmin. W kolejnym kroku można wybrać grupę z listy lub założyć własną, aby móc rywalizować z przyjaciółmi.
Najlepsi z najlepszych
Nowością w tegorocznej edycji jest rywalizacja o Superpuchar Rowerowej Stolicy Polski. Walkę stoczą dwa miasta – Nowa Sól i Biała Podlaska. Oba wygrywały rywalizację trzykrotnie. Nowa Sól była najlepsza w latach 2019-2021, a Biała Podlaska w trzech ostatnich edycjach. Dla miast zostanie stworzony oddzielny ranking.
– Ta akcja daje pełną satysfakcją, nie tylko z kręcenia, ale również z integracji społecznej i zabawy, która temu towarzyszy. Walka o superpuchar to wyzwanie. Wracamy po 3 latach, Biała Podlaska jest rozkręcona, ale damy radę. Tym razem zmierzymy się jako tytani, jako najlepsi z najlepszych – zaznacza Beata Kulczycka, prezydent Nowej Soli.
– Dzięki tej rywalizacji od kilku lat my wszyscy, samorządowcy z lokalnymi społecznościami, budujemy swój kapitał społeczny, w najpiękniejszym obszarze integracji, spędzając razem aktywnie czas na świeżym powietrzu z nutką sportowej rywalizacji – stwierdził Michał Litwiniuk, prezydent Białej Podlaskiej.
