https://expressbydgoski.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

„Las” w Domu Leona Wyczółkowskiego. Muzeum Okręgowe w Bydgoszczy zaprasza na prezentację obrazu oraz warsztaty

jt
Obraz „Las” z ok. 1905 r. umieszczony zostanie na wystawie stałej w Domu Leona Wyczółkowskiego na Wyspie Młyńskiej
Obraz „Las” z ok. 1905 r. umieszczony zostanie na wystawie stałej w Domu Leona Wyczółkowskiego na Wyspie Młyńskiej Muzeum Okręgowe w Bydgoszczy
Muzeum Okręgowe w Bydgoszczy wzbogaciło kolekcję ponad 700 obiektów twórczości swego patrona o unikatowy obraz, który nigdy dotąd nie był publicznie eksponowany. Oficjalne odsłonięcie nowego nabytku w sobotę (19 października) o godz. 12 w Domu Leona Wyczółkowskiego (ul. Mennica 7) na Wyspie Młyńskiej. Wstęp wolny!

Jak poinformowało nas Muzeum Okręgowe w Bydgoszczy, obraz Leona Wyczółkowskiego zatytułowany „Las”, został zakupiony do zbiorów muzealnych z kolekcji prywatnej. Nowy nabytek uzupełnił liczącą obecnie 731 obiektów kolekcję Muzeum Okręgowego o ważny aspekt twórczości Leona Wyczółkowskiego.

Unikatowe dzieło w muzealnej kolekcji

- Obiekt nie był dotąd ujawniany i eksponowany publicznie. Możliwość zakupu stworzyła więc okazję do uzupełnienia kolekcji artysty o unikatowe dzieło, stanowiące projekt dekoracji (do tej pory w zbiorach bydgoskich nie było takiej pracy) oraz reprezentujące wczesną twórczość z okresu krakowskiego (pejzaże tatrzańskie) - wyjaśniają bydgoscy muzealnicy.

Zakup obrazu został dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, pochodzących z Funduszu Promocji Kultury oraz ze środków dotacji celowej z budżetu miejskiego, udzielonej przez Prezydenta Miasta Bydgoszczy.

Uroczysta prezentacja w Domu Leona Wyczółkowskiego

Unikatowemu dziełu patrona MOB będzie okazja przyjrzeć się już w najbliższą sobotę (19 października), bowiem tego dnia o godz. 12 odbędzie się uroczyste odsłonięcie obrazu w Domu Wyczółkowskiego.

Obraz „Las” z ok. 1905 r. umieszczony zostanie na wystawie stałej w Domu Leona Wyczółkowskiego na Wyspie Młyńskiej
Obraz „Las” z ok. 1905 r. umieszczony zostanie na wystawie stałej w Domu Leona Wyczółkowskiego na Wyspie Młyńskiej Muzeum Okręgowe w Bydgoszczy

Należy dodać, że prezentacji obrazu w Muzeum Okręgowym towarzyszyć będzie wiele działań edukacyjnych, adresowanych zarówno do odbiorców indywidualnych, jak i szkolnych grup. Uczestnicy będą mogli zapoznać się z twórczością Leona Wyczółkowskiego, artysty który był związany z regionem kujawsko-pomorskim.

Zainspirujcie się „Lasem” i stwórzcie lampiony

Najbliższe warsztatowe spotkanie to „Skarby tatrzańskiego lasu” – warsztaty rodzinne odbędą się 3 listopada br. w ramach cyklu Niedziela w Muzeum. - Spotkanie będzie poświęcone tematyce lasu i przyrody w sztuce. Rozpocznie się w Domu Leona Wyczółkowskiego, gdzie uczestnicy na podstawie prac Mistrza (w tym obrazu „Las”) poznają florę i faunę Tatr, a następnie będą wykonywać lampiony zainspirowane jesiennym krajobrazem - zapowiada Adrianna Adamska z Działu Edukacji i Promocji MOB. Na zajęcia obowiązują zapisy pod numerem telefonu: 52 585 99 25/11/14 lub pod adresem email: [email protected]. Koszt uczestnictwa w zajęciach wynosi 3 zł od osoby.

Drzewa fascynowały Mistrza

Drzewa były jednym z ulubionych motywów w twórczości Wyczółkowskiego, który nimi fascynował się, przedstawiając je w różnych technikach malarskich i graficznych. Tak obraz „Las” opisuje Muzeum Okręgowe w Bydgoszczy:

Kompozycja obrazu „Las” przedstawia mroczne, tajemnicze wnętrze lasu ujęte z bliskiego kadru. Artysta zastosował ciemnobrązowy papier, który z uwagi na duży format pracy wzmocnił grubym kartonem. Praca powstała prawdopodobnie około 1905 r. Zakupiony obraz przedstawia fragment lasu z widocznym dorodnym, starym drzewem, ujętym od dołu i położonym na wzniesieniu, który tworzy główny akcent obrazu. Usytuowany w środku złożonej kompozycji, mroczny, wysoki świerk z pędami zwisającymi do dołu, dzieli przestrzeń przed drzewem i za nim. Zastosowana została ograniczona, monochromatyczna skala barw, ciemnych zieleni, brązów i szarości, akcentowanych zaczernieniami oraz jaśniejszymi barwami, akcentującymi grę światła w partii pokrytego mchem kamienia, poszycia leśnego i pędów świerku, gdzie artysta zastosował żółć, szafirową zieleń i biel. Gra światła i mroku nadaje obrazowi baśniowego, teatralnego charakteru.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Kultura i rozrywka

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na expressbydgoski.pl Express Bydgoski