Wśród autorów zdjęć tej wyjątkowej wystawy nie brakuje uznanych nazwisk fotografików, tworzących w XX i na początku XXI wieku - od Drtikola, Růžičkiego, Funkego, Sudka aż po Saudka.
- Jednocześnie w ramach ekspozycji prezentowane są prace fotografów mniej znanych polskiemu odbiorcy, ale ukazujące dobry warsztat artystyczny i techniczny - podkreśla Monika Kosteczko-Grajek, kurator wystawy, zatytułowanej po prostu „Fotografia czeska i słowacka ze zbiorów prywatnych”.
Kolekcja jak magiczne lustro
Właścicielem pokaźnej kolekcji blisko 250 zdjęć jest Tomasz Kruzel, który latami tworzył ją. - Tomasz Kruzel traktuje gromadzone przez siebie czeskie i słowackie fotografie jako swojego rodzaju misterium, magiczne lustro do oglądania dawnego i współczesnego świata otaczającego naszych południowych sąsiadów - wyjaśnia Monika Kosteczko-Grajek.
Eksperymenty w poszukiwaniu ekspresji

Vladimír Širůček z kolekcji Tomasza Kruzela
Na wystawie zobaczymy prawdziwą różnorodność form czy technik wykonania (wykonywanych tradycyjnymi aparatami analogowymi , jak i cyfrowymi), co wynika nie tylko z faktu, że fotografie powstawały w różnym czasie . - Większość prezentowanych fotografii charakteryzuje klasyczne ujęcie tematu i perfekcjonizm techniczno-formalny. Przedstawiamy również śmiałe eksperymenty fotograficzne przy użyciu, m.in., punktowego oświetlenia studyjnego, efektu ziarnistości, techniki collage i montażu wielowarstwowego, efektu Sabattiera oraz technologii zdejmowania żelatynowej emulsji z negatywu, czyli tzw. gelażu - informuje Monika Kosteczko-Grajek, dodając, że autorami zdjęć są zarówno reportażyści, dokumentaliści, fotosiści, fotograficy, jak i fotografujący malarze i rzeźbiarze (np. Jan Saudek zaczął malować swoje fotografie).
Tematem będzie nie tylko akt

Tomas Macicek z kolekcji Tomasza Kruzela
Zdjęcia czarno-białe, jak i kolorowe będą też różnorodne tematycznie. - Prezentacji przewodzi akt, ale będzie uzupełniony o fotografię portretową, reportażową, pejzażową, rodzajową i eksperymentalną - informują organizatorzy wystawy, która będzie towarzyszyć tegorocznemu festiwalowi Camerimage, tak naprawdę poprzedzając go, bo wernisaż już w czwartek.
***
Wernisaż w muzeum
20 października (czwartek) godz. 18 - otwarcie wystawy „Fotografia czeska i słowacka ze zbiorów prywatnych”, Spichrze nad Brdą (ul. Grodzka 7-11), wstęp wolny.
Na ekspozycji zaprezentowana zostanie różnorodność czeskiej i słowackiej fotografii (od piktorializmu do czasów fotografii współczesnej) oraz charakter kolekcji autorskiej Tomasza Kruzela. Wśród autorów prac nazwiska wybitnych fotografików - od Drtikola, Růžičkiego, Funkego, Sudka po Saudka. Wśród tematów: akt, portret, pejzaż, martwa natura, reportaż oraz eksperyment.
Wystawa w Spichrzu nad Brdą MOB czynna będzie do 21 listopada i jest wydarzeniem towarzyszącym Camerimage 2016 (12-19 listopada).