Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

„Dziecko i jego świat” w fotografiach młodych z całej Polski na wystawie w Bydgoszczy

Justyna Tota
Justyna Tota
Blisko sto zdjęć zobaczymy na wystawie pokonkursowej „Dziecko i jego świat” w CH Focus w Bydgoszczy. Wernisaż 18 lutego 2023 r. (sobota) o godz. 10, a zaraz po nim wybitni fotograficy, tegoroczni jurorzy konkursu, Justyna Jułga i Marek Chełminiak podzielą się swymi doświadczeniami w sztuce fotografii. Organizatorem ogólnopolskiego konkursu fotograficznego jest bydgoski Pałac Młodzieży. Wystawa Focusie będzie dostępna przez dwa tygodnie
Blisko sto zdjęć zobaczymy na wystawie pokonkursowej „Dziecko i jego świat” w CH Focus w Bydgoszczy. Wernisaż 18 lutego 2023 r. (sobota) o godz. 10, a zaraz po nim wybitni fotograficy, tegoroczni jurorzy konkursu, Justyna Jułga i Marek Chełminiak podzielą się swymi doświadczeniami w sztuce fotografii. Organizatorem ogólnopolskiego konkursu fotograficznego jest bydgoski Pałac Młodzieży. Wystawa Focusie będzie dostępna przez dwa tygodnie Anna Starek
Niemal sto zdjęć pełnych emocji i ruchu, kolorowych i czarno-białych zobaczymy w CH Focus w Bydgoszczy na wystawie pokonkursowej „Dziecko i jego świat”. Wernisaż połączony z wręczeniem nagród i wyróżnień, a także spotkaniem z dwojgiem wybitnych fotografików, którzy są jurorami tegorocznej edycji konkursu: Justyną Jułgą i Markiem Chełminiakiem w sobotę (18 lutego) o godz. 10. To będzie już 35. finał Ogólnopolskiego Konkursu Fotograficznego „Dziecko i jego świat”, organizowanego przez bydgoski Pałac Młodzieży.

Kilkaset kadrów młodzi pasjonaci fotografii nadesłali na 35. Ogólnopolski Konkurs Fotograficzny „Dziecko i jego świat”, organizowany przez bydgoski Pałac Młodzieży. Jak podpowiada Jarosław Pabijan, od wielu lat komisarz konkursu, prace przesłano z Lublina, Krakowa, Białegostoku, Gorzowa Wielkopolskiego, Łodzi i oczywiście z Bydgoszczy.

Jurorzy konkursu „Dziecko i jego świat” 2023 Justyna Jułga i Marek Chełminiak musieli wskazać najlepsze prace. Wybór był trudny, ale...

W tym roku do oceny prac konkursowych Pałac Młodzieży zaprosił doświadczonych praktyków i jednocześnie artystów fotografii:

  • Justynę Jułgę - magister sztuki, artystkę malarkę oraz fotograficzkę, pedagoga, która jest również animatorką kultury, realizującą w swojej pracowni artystycznej w Bydgoszczy liczne koncerty i wystawy. Artystka nagradzana i wyróżniana zarówno za swe prace fotograficzne, jak i malarskie, prezentowane na wystawach indywidualnych i zbiorowych, uczestniczka plenerów i pokazów sztuki polskiej za granicą. Latem 2016 r. w ramach grantu z Małgorzatą Winter zrealizowała m.in. pod względem fotograficznym projekt „Pola Negri i jej szalona epoka”. Zasłynęła również ze swych wielkoformatowych instalacji malarskich jak „Rainforest” (premiera 2014 r.) i „Ogród podwodny” (2016 r.).
  • a także Marka Chełminiaka - absolwenta dziennikarstwa, wieloletniego fotoreportera m.in. „Expressu Bydgoskiego” i „Gazety Pomorskiej”, który relacjonował też działania wojsk ONZ na półwyspie Synaj, w Syrii czy Izraelu, autora niezliczonych i wyjątkowych albumów nie tylko o Bydgoszczy, którego zdjęcia z Bazyliki prymasowskiej w Gnieźnie zaowocowały zarówno wydawnictwem albumowym, jak i... 20-złotowym banknotem wyemitowanym z okazji 1050. rocznicy chrztu Polski.

Jurorzy stanęli przed nie lada wyzwaniem. Spośród setek prac fotograficznych musieli wskazać te najlepsze. Jak przyznaje w rozmowie z nami Justyna Jułga, wybór był trudny, m.in. ze względu na różnorodność fotografii zarówno pod względem tematyki, jak i np. technik.

Współcześni młodzi znają magię fotografii analogowej

- Nadal praktykowana jest fotografia klasyczna, w której negatywy wywoływane są w ciemni. To bardzo cenne, że młodzi ludzie chcą wiedzieć, jak powstaje tradycyjna fotografia. Osobiście uważam, że „magię” wywoływania zdjęć powinien poznać każdy fotografujący - podkreśla Justyna Jułga jako jurorka konkursu.

Wśród nadesłanych prac, obok fotografii analogowej, jest oczywiście fotografia cyfrowa wykonana przy użyciu lustrzanek, aparatów kompaktowych, ale też aparatów smartfonów, które dzięki szybko postępującej technologii stały się już pełnoprawnym narzędziem.

- Nieważne jest jednak narzędzie, ważny jest efekt końcowy. Potwierdzeniem tych słów będzie pokonkursowa wystawa - mówi Justyna Jugła.

Dojrzałe kadry fotografujących dzieci i młodzieży

Jurorka zwraca uwagę na dojrzałość prac młodych fotografujących. - Patrząc na prace dzieci i nastolatków, należałoby im pogratulować, bo są to zdjęcia, które mogłyby konkurować z fotografiami zawodowych fotografików - przyznaje Justyna Jułga.

- Dzieci pokazują świat ze swoje perspektywy, bliskiej ich sprawom. W tych fotografiach dostrzec można wiele elementów, m.in. zabawę skalą (by coś małego stało się w swej wymowie czymś istotnym); ruch (taniec, akrobacje, sport), będący momentem trudnym do uchwycenia nawet dla doświadczonych fotografujących czy mocny przekaz emocji (trudnych, jak i pozytywnych). Obok zdjęć kolorowych, są i te czarno-białe, które zawsze będą robić wrażenie - mówi jurorka, dodając, że to właśnie czarno-biały portret chłopczyka, spoglądającego wprost w obiektyw fotografującego (i tym samym prosto w oczy odbiorców), nie pozwala przejść obojętnie.

Wernisaż wystawy i spotkanie z wybitnymi fotografami w bydgoskim CH Focus

Ta i blisko setka innych fotografii zostanie zaprezentowana na wystawie pokonkursowej w CH Focus w Bydgoszczy (na parterze) już w sobotę (18 lutego) o godz. 10.

Na wernisażu ogłoszeni będą laureaci konkursu w dwóch kategoriach wiekowych (do 16 i do 24 lat) 1., 2. i 3. miejsca, a także zdobywcy wyróżnień oraz nagród pozaregulaminowych.

Zaraz po wernisażu dla zainteresowanych fotografią jurorzy Justyna Jułga i Marek Chełminiak podzielą się swoim doświadczeniami w sztuce fotografii. Wystawa w Focusie będzie dostępna przez 2 tygodnie.

Polecamy także

Warto dodać, że to już kolejna edycja pokonkursowej wystawy „Dziecko i jego świat”, która wychodzi poza mury Pałacu Młodzieży. Finał konkursu po raz pierwszy w swej ponad 30-letniej historii zagościł w centrum handlowym w 2019 r., kiedy Pałac przechodził kompleksowy remont. Taką formułę wystawy powtórzono także w 2020 r.

- Miejsce takie jak Focus zapewnia wystawie najlepsze dotarcie do odbiorców. Na tym zależy przecież autorom zdjęć, by ich konkursowe prace nie tylko zdobyły nagrodę lub wyróżnienie, ale były także oglądane - mówił nam wówczas Jarosław Pabijan.

Autorami blisko 100 fotografii zakwalifikowanych do wystawy pokonkursowej „Dziecko i jego świat” 2023 są:Liwia Bandera, Klaudia Biała, Gabriela Bielecka, Antoni Błaszczyk, Julita Bogusz, Agata Bordzoł, Lianna Dybała, Anna Dymek, Antonina Fit, Weronika Gajek, Bartosz Górecki, Tymoteusz Grubka, Igor Grusiewicz, Kacper Guzik, Antoni Hołyński, Nikola Jukowska, Emilia Kalicka, Natalia Kalinowska, Franciszek Kępka, Daria Kidaj, Karolina Kogut, Maja Kotarska, Paulina Krupka, Konstanty Kubić, Lena Łagoda, Dominik Łagódka, Lena Malesa, Krzysztof Mielczarek, Martyna Mielczarek, Amelia Nowodyła, Julia Ozimek, Julia Piskorz, Emilia Pudzisz, Wojciech Rodzoch, Pola Rybak, Hanna Sienkiewicz, Anna Sitarek, Anna Sitkowska, Paulina Sowa, Anna Starek, Andrzej Strzempioł, Dominika Szymczuk, Adrian Tarnowski, Liliana Tumanowicz, Anna Wąchalska.

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera