W ten weekend Muzeum Okręgowe zaprasza szczególnie do Spichrzy nad Brdą, gdzie finisaż ma wystawa przybliżająca nie tylko twórczość, ale i samą postać Teofila Ociepki, malarza samouka - obok Nikifora - najbardziej uznanego w świecie polskiego artysty naiwnego XX w., który ostatnie kilkanaście lat swego życia mieszkał w Bydgoszczy.
Teofil Ociepka ma zresztą swoich godnych następców czy może raczej kontynuatorów. Nie chodzi jednak o naśladowanie, ale sposób odczuwania i kreowania własnego świata - kolorowego, z pozoru dziecięcego, ale jednak wymagającego dojrzałości. Takie właśnie jest malarstwo Henryka Żarskiego, którego obrazy były wystawiane w Lozannie, Londynie czy w Krakowie, a od 4 sierpnia będzie można je zobaczyć w Salonie Hoffman KPCK.
- Henryk Żarski jest wielokrotnie nagradzanym artystą na naszym Ogólnopolskim Konkursie Malarskim im. Teofila Ociepki, ale nigdy nie miał jeszcze w naszej galerii swojej indywidualnej wystawy. Nadrabiamy zaniedbanie, pokazując te niezwykłą twórczość niezwykłego człowieka, którego domem były zawsze ośrodki pomocy społecznej, a 40 lat swego życia był izolowany od świata, uważany za człowieka głuchoniemego. Pomoc i życzliwość, którą okazali mu pracownicy DPS Pakówka, zaowocowała rozwojem oryginalnego talentu kolorysty o wielkiej wrażliwości - wyjaśnia Katarzyna Wolska z KPCK, zapraszając na czwartkowy wernisaż.

Rysunek Katarzyna Dumka
Na otwarcie nowej wystawy zaprasza także Galeria Miejska BWA. „Spotykam innego w jego twarzy” to ekspozycja prac dwóch ubiegłorocznych absolwentek Wydziału Sztuk Pięknych UMK w Toruniu - Katarzyny Dumki (rysunek) i Marty Szczepańskiej (malarstwo). Jak podkreśla kurator wystawy, Danuta Pałys, prace obu artystek mimo różnych technik i środków ekspresji łączy motyw twarzy. Katarzyna Dumka w cyklu rysunków pt. „Inny” prezentuje 10 portretów osób bezdomnych, natomiast Marta Szczepańska w swoich obrazach pt. „Połam” przedstawia 8 kobiet, które pojawiły się w jej życiu.
W Galerii Wspólnej MCK z różnych odcieni błękitu powoli zaczyna wyłaniać się „Ogród podwodny” pędzla Justyny Jułgi. Jak zdradziła nam artystka, prawdopodobnie dzieło rozrośnie się na dwie sale... Wernisaż zaplanowany jest na 25 sierpnia. Wkrótce napiszemy więcej o malarskim ogrodzie, który jest już drugim tego typu przedsięwzięciem artystycznym - dwa lata temu Justyna Jułga na ścianach jednej z sal Galerii Miejskiej BWA wymalowała „Rainforest” (las deszczowy).
Co? Gdzie? Kiedy?
30-31.07. (sob.-niedz.) w godz. 11.00-18.00- finisaż wystawy „ Kraj naszej wyobraźni… Wystawa malarstwa i rysunku Teofila Ociepki w 125. rocznicę urodzin artysty”, Spichrze nad Brdą (Grodzka 7-11), sobota wstęp wolny, niedziela bilety 3/5 zł
2.08. (wt.) godz. 18.00 - „Spotykam innego” - Katarzyna Dumka, Marta Szczepańska, Galeria Miejska bwa (ul. Gdańska 20), wstęp wolny. Wystawa czynna do 31.08.
4.08. (czw.) godz. 18.00 - „Mistrz z Pakówki” - malarstwo Henryka Żarskiego, Salon Hoffman KPCK (plac Kościeleckich 6), wstęp wolny. Wystawa czynna do 11.09.
25.08. (czw.) godz. 19.00 - „Ogród podwodny” - instalacja malarska Justyny Jułgi, Galeria Wspólna MCK (ul. Batorego 1/3), wstęp wolny
