Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Bydgoskie muzeum zaprosi znów do Spichrzy nad Brdą na „spacer”, a w Exploseum na trasę

Justyna Tota
Justyna Tota
Po przerwie znów można zwiedzać Spichrze nad Brdą - od 23 lutego czeka wystawa "Od Starego Rynku do Placu Wolności. Spacer ulicami przedwojennej Bydgoszczy" w odświeżonej formie. Natomiast od 2 marca sezon zaczyna Exploseum, zapraszając m.in. do alternatywnego zwiedzania industrialną trasą zewnętrzną wytyczoną wśród terenów leśnych
Po przerwie znów można zwiedzać Spichrze nad Brdą - od 23 lutego czeka wystawa "Od Starego Rynku do Placu Wolności. Spacer ulicami przedwojennej Bydgoszczy" w odświeżonej formie. Natomiast od 2 marca sezon zaczyna Exploseum, zapraszając m.in. do alternatywnego zwiedzania industrialną trasą zewnętrzną wytyczoną wśród terenów leśnych kolaż Arkadiusz Wojtasiewicz/ Tomasz Czachorowski
Od wtorku (23 lutego) można znów wybrać się na „Spacer ulicami przedwojennej Bydgoszczy” w Spichrzach nad Brdą, od 2 marca industrialna trasa czeka w Exploseum.

Zobacz wideo: WOŚP 2021. Podsumowanie zbiórki pieniędzy w Bydgoszczy

Spichrza nad Brdą od wtorku (23 lutego 2021 r.) dostępne będą dla zwiedzających.

Wnętrza Spichrzy nad Brdą MOB przeszły remont, a dokładniej odnowiono wystawę „Od Starego Rynku do Placu Wolności. Spacer ulicami przedwojennej Bydgoszczy”.

Ekspozycja tematycznie składa się z dwóch części. - W pierwszej, która zajmuje wnętrze o charakterze zabytkowym (drewniany strop), następuje wprowadzenie odbiorcy w problematykę ekspozycji i uszczegółowienie podstawowych informacji - wiedzy o historii Bydgoszczy, strukturze władzy miejskiej, handlu i rzemiośle, mozaice wyznaniowej oraz symbolach miasta - opisuje Anna Nadolska, kustosz, kierownik Działu Historii Muzeum Okręgowego w Bydgoszczy.

Druga część wystawy umożliwia wybranie się w tytułowy spacer ulicami miasta. Osobna część wystaw to specjalna przestrzeń edukacyjna dla najmłodszych. - Jest to miejsce, gdzie dzieci poprzez gry i zabawy mogą sprawdzić i praktycznie zastosować wiedzę nabytą w trakcie zwiedzania wystawy - objaśnia Anna Nadolska.

Natomiast od 2 marca dostępne będzie znów Exploseum, na terenie którego muzeum ponownie zaprosi do alternatywnego zwiedzania industrialną trasą zewnętrzną, wytyczoną wśród terenów leśnych.

- Trasa ma blisko 2 km i wiedzie ścieżkami, które na dobrą sprawę dotąd nie były używane - mówił nam Andrzej Borsuk, który jesienią ub. roku jako przewodnik pilotażowego zwiedzania Exploseum alternatywnie.

- To coś dla miłośników urban exploration. Idziemy w teren, a zwiedzanie jest swego rodzaju surwiwalem. Oczywiście, trasa jest zabezpieczona, nikomu krzywda się nie stanie, ale to zdecydowanie surowe ścieżki w środku lasu - dodał Andrzej Borsuk.

Zwiedzający w ten sposób mogą poznać sposoby maskowania budynków, nietypowe rozwiązania konstrukcyjne zastosowane w bydgoskiej fabryce i dawne przeznaczenie każdego z budynków.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo