Zobacz wideo: Odkrywamy Bydgoszcz. Bartodzieje kiedyś i dziś

- Teofil Ociepka był, obok Nikifora, najbardziej znanym polskim reprezentantem prymitywizmu, jego twórczość osiągnęła światowe uznanie - przypomina w mediach społecznościowych Arkadiusz Andrejkow, autor nowego muralu w Bydgoszczy, jaki powstał w ramach trwającego World Urban Art.
Polecamy także
Jak przyznaje pochodzący z Sanoka Arkadiusz Andrejkow, znany polski artysta streetartowy, ściana na tyłach Kujawsko-Pomorskiego Centrum Kultury przy placu Kościeleckich była niemałym wyzwaniem.
- Gdy zobaczyłem ścianę, na której miałem wykonać portret Teofila Ociepki w ramach Word Urban Art w Bydgoszczy, byłem dosyć mocno zaskoczony. Powierzchnia okazała się mocno nachylona, a górna część znaczenie głębiej niż dolna. Podłoże bardzo nierówne i niestabilne co wykluczało postawienie wysokiego rusztowania. Pozostała drabina i betonowa półka pod oczami Ociepki, na której trzymałem farby - opisuje na swym fanpage’u Arkadiusz Andrejkow, stwierdzając, że trudne powierzchnie to już jego specjalność.
Artysta zamieścił także krótki film przedstawiający w skrócie proces tworzenia muralu - udostępniamy go poniżej.
Na temat muralu - jaki Arkadiusz Andrejkow namalował na podstawie fotografii Teofila Ociepki, wykonanej przez Eustachego Kossakowskiego w 1962 roku - sypią się komplementy, najczęściej wyrażane w słowach „mistrzostwo” i „kapitalne”.
Przypominamy, że Teofil Ociepka - z zawodu górnik, malarz samouk - od 1959 r. był związany z Bydgoszczą, w której żył i zmarł w 1978 r. To właśnie Galeria Sztuki Ludowej i Nieprofesjonalnej KPCK przy współpracy z Muzeum Okręgowym w Bydgoszczy od 1996 r. organizuje Ogólnopolski konkurs malarski im. Teofila Ociepki. Zatem miejsce muralu upamiętniającego artystę - na ścianie KPCK - nie zostało wybrane przypadkowo.
Oficjalne odsłonięcie muralu 19 maja było połączone z wernisażem pierwszej części wystawy World Urban Art w Bydgoszczy, która ma właśnie miejsce w siedzibie KPCK.
Wkrótce zobaczymy kolejne dzieła, bowiem World Urban Art, czyli pierwsza w Polsce prezentacja prac twórców funkcjonujących w szeroko pojętej plastycznej sztuce miejskiej, będzie mieć jeszcze dwie odsłony.
Wystawa World Urban Art w Bydgoszczy, którego pomysłodawcą jest bydgoski artysta i miłośnik street artu Jarosław Pijarowski, odbywa się w trzech miejscach:
- w Kujawsko-Pomorskim Centrum Kultury przy placu Kościeleckich - do 28 lipca - na wystawie prace artystów z różnych stron świata, m.in.: Andrejkow, Domarackas, Omels, Banksy i inni.
- w Domu Aukcyjnym i Galerii Sztuki Jagiellońska 1 - wernisaż 9 czerwca (wystawa do 29 czerwca) - „TACHELES i okolice, czyli Urban Art od Nowego Jorku do Berlina”. Prezentacja prac artystów z różnych stron świata, jak m.in.: Reoloffs (pierwszego artysty związanego z Urban Artem, którego prace oficjalnie zaadoptował w swoich projektach dom mody Versace!), Fairey, Schiller, Parras, Ouch, Banksy i inni). Ilustracja muzyczna: Teatr Tworzenia & Przyjaciele.
- w Bibliotece Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego (ul. Karola Szymanowskiego 3) - wernisaż 10 czerwca - „Oblicza współczesnej sztuki miejskiej - aspekty prawne i komercyjne" - wykład, prezentacja i panel dyskusyjny. W performance udział wezmą: Domarackas/Pijarowski. Prezentacja prac prac artystów, jak: Szyman, Eelus, Domarackas, Andrejkow i inni. Ilustracja muzyczna: Teatr Tworzenia & Przyjaciele.
Specjalny hymn wydarzenia został przygotowany przez Tomasza Lipę Lipnickiego (Illusion, Lipali) oraz Jarosława Pijarowskiego.