MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Murale to stały element pejzażu Bydgoszczy. Nowe malowidła pod Mostami Solidarności - zdjęcia

Krzysztof Wypijewski
Krzysztof Wypijewski
Nie tak dawno Dariusz Paczkowski dwukrotnie zawitał do Bydgoszczy. Był gościem 3. edycji World Urban Art 2024, poprowadził też warsztaty dla młodzieży. To właśnie te wizyty były okazją do stworzenia nowych malowideł
Nie tak dawno Dariusz Paczkowski dwukrotnie zawitał do Bydgoszczy. Był gościem 3. edycji World Urban Art 2024, poprowadził też warsztaty dla młodzieży. To właśnie te wizyty były okazją do stworzenia nowych malowideł Arkadiusz Wojtasiewicz
Filary mostu stały się tłem dla projektów Dariusza Paczkowskiego, artywisty, założyciela 3Fali, społecznika i animatora kultury. Murale przedstawiają nie tylko portrety znanych osób. Jeden inspirowany był występami grypy tanecznej Wolf Gang Crew.

Dariusz Paczkowski urodził się w 1971 roku, pochodzi z Grudziądza. Jest artywistą, czyli artystą i aktywistą. Przed laty w rodzinnym mieście organizował m.in. protesty wobec planom budowy kaskady na Wiśle. Graffiti maluje od 1987 roku.

- Czyli dłużej, niż żyje większość osób, które dziś zajmują się taką twórczością – zauważa ze śmiechem.

Nie tak dawno Dariusz Paczkowski dwukrotnie zawitał do Bydgoszczy. Był gościem 3. edycji World Urban Art 2024, poprowadził też warsztaty dla młodzieży.

- To właśnie te wizyty były okazją do stworzenia nowych malowideł. Pod Mostami Solidarności znajdziemy wizerunki znanych osób, m.in. Krzysztofa Kornaka, organizatora kulowego festiwalu Muszla Fest. Inspiracją do powstania innego muralu były występy grupy Wolf Gang Crew – powiedział nam w krótkiej rozmowie Dariusz Paczkowski (z artywistą skontaktowaliśmy się podczas jego wizyty w Berlinie, gdzie wraz z polską i niemiecką młodzieżą tworzy malowidło poświęcone Powstaniu Warszawskiemu).

Paczkowski tworzy nie tylko zaangażowane społecznie murale i street art. Wykuwa też w kamieniu znaki i symbole. Współtworzył i uczestniczył w wielu wydarzeniach artystycznych, happeningowych i parateatralnych.

W latach 80. XX wieku był aktywistą Ruchu „Wolność i Pokój”. Założyciel grupy happeningowej „Pod nadzorem”, Frontu Wyzwolenia Zwierząt oraz grupy 3Fala.art.pl.

W latach 90. związał się z bydgoską sceną hard core/punk. Wieloletni współpracownik braci Kornak (Marcin i Krzysztof). Współzałożyciel Grupy Anty-nazistowskiej (GAN). Dyrektor artystyczny otwartych galerii muralowych w przestrzeni publicznej Warszawy: Tybetańskiej, Czeczeńskiej, Romskiej, Ukraińskiej, „Witamy w domu” czy „Kobiety Woli”. Współpracownik wielu organizacji społecznych.

Prace Dariusza Paczkowskiego znalazły się na ekspozycjach stałych Europejskiego Centrum Solidarności w Gdańsku, Centrum Historii Zajezdnia we Wrocławiu, Spichlerzu Polskiego Rocka w Jarocinie oraz Muzeum Dialogu Kultur w Kielcach. Prezentowane były także m.in. w Muzeum Sztuki Nowoczesnej podczas wystawy „Nowa sztuka narodowa” czy Sejmie RP w sali im. Henryka Wujca. Jest autorem licznych okładek czasopism, książek i wydawnictw fonograficznych.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Lady Pank: rocznica debiutanckiej płyty

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na expressbydgoski.pl Express Bydgoski