W zeszłym roku - w ramach programu „Interwencje” w Teatrze Polskim w Bydgoszczy - Katarzyna Szyngiera i Mirosław Wlekły zebrali dokumentalny materiał w Polsce i na Ukrainie, by stworzyć spektakl „CBAPKA (swarka)”.
Tym razem duet Szyngiera - Wlekły zajął się funkcjonowaniem różnych grup wyznaniowych w Europie. By zbadać temat, wybrali się do Belgii i Francji - miejsc zamachów terrorystycznych. W Brukseli poznali: kulturystę, ateistę i autora książek o pedagogice - Carlosa Pereza, który prowadząc siłownię, aktywizuje młodzież w Molenbeek, dzielnicy Brukseli znanej głównie z tego, że pochodzi z niej wielu islamskich zamachowców, a wielu jej mieszkańców wyjechało na dżihad. W tej samej dzielnicy poznali imama Jamala Habbachicha, rzecznika 16 meczetów. Spotkali też księdza Auréliena Saniko, który zorganizował w katolickim kościele ucztę z okazji... zakończenia Ramadanu dla kilkuset muzułmanów, chrześcijan i Żydów.
Ich wszystkich będziemy mieli okazję poznać, bo będą gośćmi debaty „Czym jest radykalizm”, która poprzedzi sobotnią premierę spektaklu „Bóg w dom”. Debata rozpocznie się 25 bm. o 16.30 w górnym foyer TPB, poprowadzi ją Beata Kowalska, socjolog z Uniwersytetu Jagiellońskiego, zajmująca się, m.in. muzułmańskim aktywizmem. Wstęp wolny.
Premierowy spektakl rozpocznie się o godz. 19. Bilety na spektakle popremierowe [26 i 28 lutego, 1 marca] kosztują 25/40 zł (Łowca biletów: 20 zł)
Fragmenty reportażu Katarzyny Szyngiery i Mirosława Wlekłego z podróży do Francji i Belgii