Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Instrukcja obsługi księdza według księdza - przeczytaj tę książkę!

Jarosław Reszka
Jarosław Reszka
Być księdzem nie jest łatwo - przekonuje autor
Być księdzem nie jest łatwo - przekonuje autor
Parę dni przed tegoroczną Wielkanocą nadeszła smutna wieść. Zmarł ksiądz Piotr Pawlukiewicz, jeden z najbardziej lubianych rekolekcjonistów, autor kilku poczytnych książek na temat wiary i Kościoła. W ostatniej, wydanej już po śmierci autora, zawarł takie prywatne wynurzenie:

„Ilu z czytelników widziało, jak wygląda dom księży emerytów? A może chociaż wiecie, gdzie jest najbliższy? To taki jeden, jedyny dom starców, którego nie odwiedzają ani dzieci, ani wnuki pensjonariuszy. A na odwiedziny dawnych parafian też nie ma co liczyć - to coś niezwykle rzadkiego. Ludziom świeckim, dla których sensem starości jest troska o dzieci i wnuki, trudno jest niekiedy w ogóle wyobrazić sobie taką sytuację. Ja sam o tym myślę. Nie muszę chyba ukrywać , że już 12 lat choruję na parkinsona, to więc naturalne, że zastanawiam się, co będzie ze mną, gdy choroba dopadnie mnie jeszcze bardziej niż teraz. Czy chcę robić problem rodzinie?”…

Ks. Pawlukiewicz nie musiał wybierać pomiędzy pomieszkiwaniem na starość kątem u rodziny lub domem księży emerytów. Nie dowiedział się też, jak została odebrana ostatnia jego książka, do napisanie której przygotowywał się przez blisko 30 lat. Na jej publikację zdecydował się w bardzo trudnym dla księży czasie. Było to wprawdzie przed premierą „Zabawy w chowanego” braci Sekielskich, ale już po sukcesie „Tylko nie mów nikomu” i „Kleru” Wojciecha Smarzowskiego.

Ksiądz Pawlukiewicz nie uciekł od tematu pedofilii w Kościele. Zmierzył się w nim w końcowej części książki o prowokacyjnym tytule: „Księża na Księżyc!” i filozoficznym podtytule: „Tylko co dalej?”. Stanowisko autora w kwestii pedofilii w Kościele nie jest zbyt oryginalne. Przyznaje, że problem istnieje i należy z nim zdecydowanie walczyć. Stwierdza jednak, że jest on dziś przesadnie eksponowany, co dzieje się ze szkodą dla zdecydowanej większości księży, których problem nie dotyczy.

Nie tylko z powodu pedofilii usiadł tym razem przed klawiaturą. Wokół życia księży krąży w Polsce wiele plotek i mitów: między innymi o ich rzekomym bogactwie i wygodnym życiu. I w tym wypadku - nie broniąc czarnych owiec w stadzie - ks. Pawlukiewicz wyjaśnia, że rzadko jest to opinia prawdziwa.

Książkę można potraktować też jako swoistą instrukcję obsługi księdza. Kolęda, spowiedź, pierwsza komunia, ślub, niedzielna msza z kazaniem - to sytuacje, w których wierny widuje swego duszpasterza najczęściej. Jak sprawić, by nie stały się powodem uczucia zawodu czy żalu? I czy można zwrócić uwagę księdzu, z którego postępowania jesteśmy niezadowoleni? A jeśli tak, to kiedy i w jaki sposób?

Ksiądz Pawlukiewicz nawet o trudnych sprawach pisze w prosty, komunikatywny sposób, wplatając w rozważania anegdoty z życia parafii. Szkoda, że tych najnowszych swym czytelnikom już nie opowie…

ks. Piotr Pawlukiewicz, Księża na Księżyc! Tylko co dalej?, Wydawnictwo Znak, Kraków 2020.

od 7 lat
Wideo

Jak czytać kolory szlaków turystycznych?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera