Grudzień z Rejewskim w Bydgoszczy. Moc atrakcji na 90. rocznicę złamania kodu Enigmy!

Justyna Tota
Justyna Tota
Przedstawiciele Miasta Bydgoszcz wraz z reprezentantami bydgoskich instytucji kultury oraz SP w Białych Błotach oficjalnie zapowiedzieli wspólną akcję „Grudzień z Rejewskim. 90. rocznica złamania szyfru Enigmy”, którą zainauguruje już w ten weekend, 3 i 4 grudnia 2022 r., oficjalne otwarcie wystawy i inne atrakcje w Młynach Rothera. Wstęp wolny. Bieżące informacje o atrakcjach w ramach akcji #GrudzieńzRejewskim zamieszczane są na stronie www.bydgoszcz.pl/rejewski
Przedstawiciele Miasta Bydgoszcz wraz z reprezentantami bydgoskich instytucji kultury oraz SP w Białych Błotach oficjalnie zapowiedzieli wspólną akcję „Grudzień z Rejewskim. 90. rocznica złamania szyfru Enigmy”, którą zainauguruje już w ten weekend, 3 i 4 grudnia 2022 r., oficjalne otwarcie wystawy i inne atrakcje w Młynach Rothera. Wstęp wolny. Bieżące informacje o atrakcjach w ramach akcji #GrudzieńzRejewskim zamieszczane są na stronie www.bydgoszcz.pl/rejewski Tomasz Czachorowski
Na elewacji Młynów Rothera mapping 3D, a wewnątrz wystawa m.in. z repliką Enigmy i pokojem Rejewskiego pełnym pamiątek, rekonstruktorzy, widowisko, wykłady, warsztaty - to atrakcje, jakie już 3 grudnia (sobota) rozpoczną akcję Grudzień z Rejewskim z okazji 90. rocznicy złamania szyfru Enigmy. Wstęp na wszystkie wydarzenia jest wolny.

Jak zwraca uwagę wiceprezydent Iwona Waszkiewicz, Mariana Rejewskiego mieszkańcom Bydgoszczy przedstawiać nie trzeba - postać wybitnego matematyka i kryptologa jest nam doskonale znana, bo to przecież bydgoszczanin. Ale w kraju i na świecie nie wszyscy wiedzą, że ta genialna i ważna postać pochodzi z Bydgoszczy.

Grudzień z Rejewskim, czyli wybitnym bydgoszczaninem, który zasłużył się dla świata

- Rok 2022 jest znakomitym czasem na upamiętnienie Mariana Rejewskiego, gdyż w tym roku (w grudniu - przyp. red.) przypada 90. rocznica złamania szyfru „Enigmy”. Bydgoszcz chce zaakcentować tę rocznicę właśnie dlatego, że Marian Rejewski jest bydgoszczaninem, jesteśmy z niego bardzo dumni, jest naszą wizytówką na cały świat. Stąd akcja „Grudzień z Rejewskim”, która jest wspólnym pomysłem Miasta Bydgoszczy i wielu instytucji, by zaprosić na cykl wydarzeń przybliżających postać Mariana Rejewskiego i wszystko to, co jest związane z pracą naszego słynnego matematyka i kryptologa - wyjaśnia wiceprezydent Bydgoszczy Iwona Waszkiewicz.

Na froncie bydgoskich Młynów Rothera mapping o Polakach, którzy złamali kod Enigmy

Już w najbliższą sobotę, 3 grudnia, wszyscy mieszkańcy i turyści zaproszeni są do Młynów Rothera w Bydgoszczy na oficjalne otwarcie wystawy „Grudzień z Rejewskim. 90. rocznica złamania szyfru Enigmy”, które towarzyszyć będzie wiele atrakcji.

- Rozpoczniemy o godzinie 16 przed głównym wejściem do Młynów Rothera pokazem mappingu 3D, multimedialnej prezentacji na powierzchni blisko 400 metrów kwadratowych, udostępnionej nam przez Centrum Szyfrów Enigma z Poznania. To opowieść o Enigmie i trzech kryptologach, którzy złamali szyfr tej maszyny - zapowiada Łukasz Krupa, dyrektor Biura Promocji Miasta i Współpracy z Zagranicą, dodając, że przez cały weekend (sobotę i niedzielę, 3 i 4 grudnia) mapping będzie w zapętleniu wyświetlany w godz. 16-20.

Na wystawie „pokój Rejewskiego”, wiele ciekawostek i pamiątek

Po multimedialnym pokazie w sobotę o godz. 16.30 na 3. piętrze Młynów Rothera nastąpi oficjalne otwarcie wystawy, podczas którego gości witać będą statyści w strojach z czasów wojny, na czele z samym Marianem Rejewskim i jego małżonką.

- Będziemy mogli zobaczyć przekrojową wystawę planszową o Marinie Rejewskim – od narodzin do jego pośmiertnego uhonorowania, przygotowaną przez pułkownika Jerzego Lelwica z Muzeum Wojsk Lądowych. Zresztą, płk Lelwic przez weekend będzie oprowadzać po wystawie (3 XII o godz. 16.30 i 4 XII o godz. 15) oraz opowiadać o Marianie Rejewskim i łamaniu szyfrów Enigmy (wykłady: 3 XII o godz. 18 i 4 XII o godz. 17). Ponadto, będą prezentowane materiały audiowizualne, a także „pokój Rejewskiego”, gdzie chcemy pokazać pamiątki, rekwizyty, które są z nim związane - mówi dyrektor Łukasz Krupa.

Wierna kopia Enigmy ze Szkoły Podstawowej w Białych Błotach

Na wystawę w Młynach część swych pamiątek udostępniła Szkoła Podstawowej im. Mariana Rejewskiego w Białych Błotach. Placówce słynny matematyk i kryptolog patronuje od lutego 2020, a gościem honorowym uroczystości nadania imienia i sztandaru była córka Mariana Rejewskiego - Janina Sylwestrzak.

- W naszej szkolnej Izbie Tradycji Enigma zgromadziliśmy wiele pamiątek związanych z Marianem Rejewskim, w tym replikę „Enigmy” - mówi Magdalena Wolska, nauczycielka historii oraz WOS-u w SP w Białych Błotach.

- Wierna kopia (1:1) maszyny szyfrującej „Enigma” została zbudowana na podstawie oryginału, które znajduje się w Muzeum Historii Torunia i była już prezentowana w senacie RP, a także w Brukseli. Twórcami tej kopi są: nauczyciel Mirosław Donarski - obecny dyrektor SP w Łochowie, profesor informatyki ZSE w Bydgoszczy Jerzy Truszkowski, a także nauczyciele, uczniowie, rodzice i jeden z bydgoski zakładów, który wyprodukował metalowe elementy - dodaje Zdzisław Napora, emerytowany były dyrektor Gimnazjum Publicznego w Białych Błotach i wicedyrektor SP im. M. Rejewskiego w Białych Błotach.

Warto dodać, że na wystawę w Młynach Rothera bogaty zbiór materiałów poświęconych Marianowi Rejewskiemu udostępniła także Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Bydgoszczy ze swych Zbiorów Specjalnych i Pracowni Regionalnej.

- Jeśli ktoś chciałby zapoznać się z jeszcze większym zasobem materiałów lub napisać pracę o Marianie Rejewskim, to zapraszam do naszej Pracowni Regionalnej, gdzie mamy przygotowaną kwerendę - zachęca Krzysztof Gonia, dyrektor WiMBP w Bydgoszczy.

Polecamy także

Również same Młyny Rothera w dniu otwarcia wystawy, czyli 3 grudnia, zapraszają na interesujące wydarzenia towarzyszące, jak np. o godz. 12 na wykładMatematyka plus inżynieria – dwie rewolucje, które umożliwiły triumf nad Enigmą, jaki wygłosi dr Marek Grajek, który... - Jest informatykiem, historykiem, dziennikarzem. Specjalizuje się w historii służb specjalnych. Człowiek, którego bardzo trudno namówić na wykład – to znakomity ekspert w temacie Enigmy i Mariana Rejewskiego - rekomenduje Sławomir Czarnecki, dyrektor Centrum Nauki i Kultury Młyny Rothera.

Tego samego dnia o godz. 14 w Młynach półgodzinne widowisko dla widzów w każdym wieku pt. Enigmatic. - Artyści Mimezis Art proponują opowieść o Rejewskim w formie etiudy nowocyrkowej. To jest coś, czego nikt wcześniej nie robił. Propozycja warta zobaczenia - zapewnia dyrektor Sławomir Czarnecki.

Natomiast o godz. 15 - również w sobotę w Młynach Rothera - wykład i warsztatyAktywność w mediach społecznościowych – szansa czy zagrożenie dla demokracji? dr Agnieszki Pazderskiej, adiunkt w Katedrze Myśli Politycznej i Ruchów Społecznych na UKW w Bydgoszczy. - Chcemy pokazać, że postać Mariana Rejewskiego jest dla nas także kontekstem do tego, by mówić o współczesności, cyberbezpieczeństwie i tym, co obecnie dzieje się na świecie - wyjaśnia dyrektor Sławomir Czarnecki i zwraca uwagę, że także na stałej wystawie „Węzły” w Młynach (dokładnie na parterze, pod koniec pierwszej części wystawy) jest zdjęcie, na którym widnieje Marian Rejewski wraz ze swą żona i córką, przechadzający się bulwarami nad Brdą!

Ze Starego Rynku w Bydgoszczy 9 grudnia stratuje terenowa gra miejska „Krypto(GRAM) Enigmy”. Do wygrania są nagrody

Akcja #GrudzieńzRejewskim to nie tylko wystawa w Młynach Rothera, ale także wiele innych wydarzeń i atrakcji, jakie mają się w Bydgoszczy odbywać praktycznie do końca roku.

- Jako biblioteka przygotowaliśmy także miejską grę terenową na urządzenia mobilne „Krypto(GRAM) Enigmy” z nagrodami, która wystartuje 9 grudnia z płyty Starego Rynku i będzie prowadzona do 15 grudnia - dodaje szef WiMBP.

Nagrody ufundowane przez prezydenta Bydgoszczy w grze „Krypto(GRAM) Enigmy – terenowa gra mobilna”:

 • I miejsce: bon o wartości 300 zł (realizacja Empik) + gadżety
 • II miejsce: bon o wartości 200 zł (realizacja Empik) + gadżety
 • III miejsce: bon o wartości 100 zł (realizacja Empik) + gadżety

Zasady gry, a także ogłoszenie wyników będą na stronach internetowych biblioteki i partnerów. Zwycięzcy gry zostaną poinformowani i zaproszeni na oficjalne wręczenie nagród 17.12.2022 w Młynach Rothera. Jak nam zdradzono, pokonkursowa wersja gry będzie dostępna od 17.12.2022 r. (po wręczeniu nagród) do końca grudnia 2022 r.

Marian Rejewski wróci do Bydgoszczy na pokładzie Barki Lemara! Przyjdź i spotkaj słynnego matematyka

A już w przyszły weekend - 10-11 grudnia 2022 r. - Miejskie Centrum Kultury w Bydgoszczy zaprasza na Barkę Lemara i wydarzenie „Marian Rejewski - Powrót do domu".

- Mariana Rejewskiego przedstawimy jako bydgoskiego Odyseusza. Wojenna zawierucha rzuciła go przymusowo w kilka miejsc, ale na szczęście, krótko po wojnie, wrócił do Polski, do Bydgoszczy i to na pokładzie statku. Będzie więc u nas kajuta Mariana Rejewskiego, do której będzie można wejść, przysiąść się do znanego bydgoszczanina (w którego wcieli się ucharakteryzowany statysta - przyp. red.) zamienić z nim kilka słów i zrobić sobie pamiątkową fotografię - zapowiada Adam Gajewski z Muzeum Legend Szyperskich „Barka Lemara” MCK.

Bieżące informacje o atrakcjach w ramach akcji #GrudzieńzRejewskim zamieszczane są na stronie www.bydgoszcz.pl/rejewski/

Cykl wydarzeń Grudzień z Rejewskim Miasto Bydgoszcz organizuje wspólnie z:

 • Centrum Nauki i Kultury Młyny Rothera,
 • MCK Bydgoszcz,
 • Szkołą Podstawową im. Mariana Rejewskiego w Białych Błotach,
 • Muzeum Okręgowym w Bydgoszczy,
 • Muzeum Wojsk Lądowych w Bydgoszczy,
 • Teatrem Polskim w Bydgoszczy,
 • Wojewódzką i Miejską Biblioteką Publiczną,
 • Pedagogiczną Biblioteką Wojewódzką w Bydgoszczy,
 • Centrum Szyfrów Enigma z Poznania
 • Grupą Rekonstrukcji Historycznych Bydgoszcz ZHR

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Wystawa "Biczowani" w galerii ORAC

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na expressbydgoski.pl Express Bydgoski
Dodaj ogłoszenie