Przygotowane atrakcje zaangażowały wszystkich, dzieci i dorosłych, w poznanie zarówno sylwetki Mariana Rejewskiego, jak i kryptologicznych technik. Gra piknikowa polegała na złamaniu kodów.
Podczas tegorocznego pikniku organizatorzy skupili się nie tylko na osobie Mariana Rejewskiego, ale zaprezentowali również liczne przykłady na tajne przekazywanie wiadomości. Wystawcy przygotowali wyzwania, które wyjaśniły, jak działał m.in szyfr Cezara, szyfr Polibiusza, czy szyfr Atbasz.
Marian Rejewski urodził się 16 sierpnia 1905 roku w Bydgoszczy (zmarł 13 lutego 1980 w Warszawie). Absolwent Państwowego Gimnazjum Klasycznego w grodzie nad Brdą, do którego tradycji nawiązuje I LO (w 1923 r. zdał w nim maturę). Był wybitnym matematykiem i kryptologiem, który w 1932 roku złamał szyfr Enigmy, najważniejszej maszyny szyfrującej używanej przez hitlerowskie Niemcy. Sukces bydgoszczanina i współpracujących z nim kryptologów z Biura Szyfrów, między innymi Henryka Zygalskiego i Jerzego Różyckiego, umożliwił odczytywanie przez Brytyjczyków zaszyfrowanej korespondencji niemieckiej, przyczyniając się do wygrania wojny przez aliantów.
W organizację tegorocznego wydarzenia zaangażowało się wiele instytucji zajmujących się popularyzacją nauki i historii z różnych stron Polski. Swoją obecność na wydarzeniu zapowiedzieli przedstawiciele m.in.: Centrum Szyfrów ENIGMA z Poznania, Muzeum II Wojny Światowej z Gdańska, Centrum Nauki Kopernik z Warszawy, Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy z Torunia, Stowarzyszenia MY TEŻ, Fundacja Codeby, Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej im. Mariana Rejewskiego w Bydgoszczy, Instytutu Pamięci Narodowej Delegatura w Bydgoszczy, K-P SOSW nr 1 im. L. Braille’a w Bydgoszczy, Centrum Edukacyjnego ROBOproject oraz oczywiście Młyny Rothera.
