Dokładnie 11 listopada 2021 roku Młyny Rothera zostały otwarte dla zwiedzających. Rok później goście mogli odwiedzić pierwszą stałą wystawę „Węzły. Opowieść o mieście nad rzeką”, co związane było z pierwszym wejściem do Spichrza Zbożowego, gdzie obecnie odbywają się liczne spotkania.
Tegoroczne Młyńskie Święto to okazja, aby wrócić wspomnieniami do ruchomych obrazów, początków i okresu rozwoju bydgoskich kin, a także nawiązać do zbuntowanej sceny muzycznej wczesnych lat 90. Na 11 listopada przygotowano wiele atrakcji. Pierwsza z nich to możliwość zwiedzenia wspomnianej stałej wystawy z przewodnikiem. Motywem przewodnim godzinnego spaceru będą początki kina w Bydgoszczy. Zwiedzanie odbędzie się dwa razy: o godz. 11 i 16. Bilety, do kupienia w kasie, kosztują 10 zł.
Rozmowy o filmie i muzyce w Młynach Rothera
Gościem specjalnym Młynów Rothera będzie aktorka Maria Pakulnis, znana z takich produkcji jak „Obywatel Piszczyk”, „Konsul” czy „Johnny”. Spotkanie z gwiazdą polskiego kina odbędzie się o godz. 14. Rozmowa będzie dotyczyła tego, jak zmieniało się kino na przestrzeni lat i jaką rolę pełniło wobec rozgrywających się przemian społecznych oraz politycznych. Wejściówki można nabyć na miejscu lub online – cena 10 zł.
Muzycznie w poniedziałek będzie można cofnąć się do 11 listopada 1991 r. i owianego legendami koncertu amerykańskiego zespołu punkrockowego Green Day, który odbył się w Bydgoszczy. Organizatorzy zapraszają na pokaz filmu pt. „A jednak tu byli” oraz spotkanie z twórcami: Krzysztofem „Modelem” Kornakiem i Michałem Lutrzykowskim. Po projekcji, Tomasz Kaźmierski w rozmowie z nimi postara się wyjaśnić, jak było naprawdę. Wydarzenie startuje o godz. 17. Choć jest bezpłatne, obowiązują zapisy. Wejściówki można pobrać w kasie lub online.
11 listopada w Bydgoszczy. Spędź czas aktywnie
Na poniedziałek (11 listopada) Młyny Rothera przygotowały różnorodne strefy: warsztatową, retrogamingu, gier bez prądu oraz chillout. Pierwsza z nich będzie bezpłatnie otwarta w godzinach 12-18 w Spichrzu Mącznym, na III piętrze. W strefie warsztatowej na gości czekają trzy stanowiska:
malowane kamyki z Wyspy Młyńskiej;
filmowe ABECADŁO – wprowadzi uczestników w świat dawnych zabawek optycznych;
pocztówka z Bydgoszczy.
W Strefie retrogamingu zagracie w popularne gry z przeszłości na klasycznych konsolach, takich jak Atari czy Sony Playstation Classic. Dostępna będzie bezpłatnie od godziny 10 do 20 w Spichrzu Mącznym na parterze.
W Strefie Gier bez Prądu poza stałą biblioteką planszówek pojawią się gry historyczne i niepodległościowe. Dzięki współpracy z bydgoskim oddziałem IPN oraz Fundacją Niepodległości będzie można zagrać m.in. w: „Niepodległa”, „Miś Wojtek”, „ORP Orzeł”, „Bitwa Warszawska”, „Znaj Znak” czy „First to Fight”. Goście zaproszeni są na parter Spichrzu Mącznego od godziny 12 do 18. Gdy ktoś z gości będzie chciał odpocząć, może wybrać się na III piętro, gdzie w strefie chilloutu czekają wygodne pufy i stoliki.
Młyny zachęcają zwiedzających, aby 11 listopada przynieśli zdjęcia związane z kinem i podzielili się opowieściami o dawnej Bydgoszczy, które staną się częścią archiwum bydgoskich historii. Tego dnia, w godzinach 12-18, w budynku obecny będzie archiwista społeczny. Zainteresowani powinni szukać go na stanowisku przy wejściu od strony ul. Mennica. W dniu 11 listopada premierę będzie miała również nowa strona internetowa placówki pt. „Wywiad Rzeka”, na której znajdą się zebrane do tej pory zdjęcia oraz opowieści mieszkańców i mieszkanek naszego miasta.
