Sztambuch to rodzaj popularnego w XVII i XVIII wieku pamiętnika. - Rodzinne sztambuchy były księgami, w których notowano ważne wydarzenia, ale też gromadzono portrety i fotografie oraz pamiątki z podróży. Do Sztambucha wpisywali się także goście i przyjaciele domu, którzy w ten sposób chcieli zapewnić o swojej sympatii, ale też pozostawić swój ślad w dziejach danej rodziny czy społeczności - wyjaśniają opiekunowie Zespołu Pałacowo-Parkowego w Ostromecku.
Pałace z bogatą historią i ofertą
Mury ostromeckich pałaców, zamieszkiwane niegdyś przez rody Mostowskich, Schönbornów czy Alvenslebenów, mają bogatą historię, którą Miejskie Centrum Kultury pielęgnuje z pietyzmem, o czym przekonuje się każdy, kto jest oprowadzany przez Andrzeja Gawrońskiego lub Alicję Dużyk po pałacowych wnętrzach (i tarasach), tętniących wciąż życiem - tu przecież odbywają się koncerty, wernisaże i inne wydarzenia artystyczne dla dorosłych, jak i dzieci. Spotkać się można także przy stolikach pałacowej restauracji, a nawet na balu.
- Chcemy, by współcześni mieszkańcy Bydgoszczy i regionu dopisali dalszą cześć dziejów tego niezwykłego miejsca, jakim jest Zespół Pałacowo-Parkowy w Ostromecku - wyjaśniają kuratorzy, zachęcając odwiedzających do zaznaczenia swojej obecności poprzez wpisanie się do albumu, jaki jest wystawiony w hallu głównym Pałacu Nowego.
Zdjęcie Twojej rodziny w pałacowej galerii
Ponadto, współcześni goście mogą pozostawić ślad po sobie w galerii zdjęć. Na ścianach Pałacu Nowego widnieją fotografie przodków mieszkańców Bydgoszczy i okolic, mogą zawisną także zdjęcia Państwa rodziny. Po zeskanowaniu oryginały zdjęć zostaną oddane. W tym celu należy skontaktować się pod nr. tel.: 507 099 187.
Sala balowa, kolekcja i gabinet Szwalbego
W salach pałacowych odtworzono nastrój epoki, w której mieszkali dawni właściciele posiadłości. Zobaczyć można m.in. urządzoną jadalnię Alvenslebenów czy wytworną salę balową. Uwadze zwiedzających nie umyka także postać Karla F. Schinkla, wybitnego pruskiego architekta, bez którego Pałac Nowy by nie powstał. Zaś w Pałacu Starym swój ślad ma także bydgoski wizjoner - organizator życia kulturalnego – Andrzej Szwalbe, którego imieniem nazwana została znajdująca się tu Zabytkowa Kolekcja Fortepianów. W pałacu znajduje się także gabinet dyrektora i budowniczego Filharmonii Pomorskiej, a także pamiątki z jego postacią związane jak chociażby batuta, która została podarowana dyrektorowi przez muzyków Pomorskiej Orkiestry Symfonicznej.
