W tym roku Miejskie Centrum Kultury w Bydgoszczy obchodzi jubileusz - minęło bowiem 10 lat, gdy do zrewitalizowanych wnętrz przy ul. Marcinkowskiego 12 wprowadził się Emcek, a wraz z nim, po dekadzie niebytu, powróciło w swe miejsce studyjne Kino Orzeł.
MCK, świętujące okrągłe urodziny, zaprasza w sobotę (17 grudnia) od godz. 16 do swej głównej kwatery na Emcekowe Remanenty - Targowisko Różności. Za symboliczne kwoty kupić można wydane przez MCK w ciągu dekady książki, albumy, płyty czy DVD z filmami oraz gadżety.
A że każde miejsce tworzą przede wszystkim ludzie, to oprócz całego bogactwa różności wydawniczych, podczas sobotniego wydarzenia obecne będą osoby, które tworzą zgrany (choć różnorodny w swych dziedzinach) zespół bydgoskiego MCK.
Bydgoski Emcek to silna marka. Wizytówką Wiosna Festiwali
O to, jaka była ta dekada, zapytaliśmy szefową MCK w Bydgoszczy.
- Przez te dziesięć lat zbudowaliśmy instytucję interdyscyplinarną, w której obecne są praktycznie wszystkie dziedziny sztuki: od muzyki, poprzez film, teatr, literaturę aż po sztuki wizualne. Co ważne, pozostajemy wierni naszemu mitowi założycielskiemu - koncepcja Emceku powstała w procesie partycypacyjnym wraz z mieszkańcami i społecznikami Bydgoszczy. Trzymamy się tego konsekwentnie i nadal współtworzymy kulturę, mając na uwadze przede wszystkim odbiorców. Ciągle szukamy ciekawych rozwiązań, aby kultura mogła stać się częścią życia jak największej liczby ludzi. A że jesteśmy instytucją miejską, pielęgnujemy nasze lokalne dziedzictwo - przede wszystkim w Zespole Pałacowo-Parkowym w Ostromecku, gdzie funkcjonują Sekcje Dziedzictw Kulturowego i Kulinarnego oraz na Barce Lemara, która jest centrum Dziedzictwa Lokalnego - mówi Marzena Matowska, dyrektor MCK.
- W ciągu tej dekady, udało nam się zbudować silną markę Emceku - wszystko poprzez nasze aktywne działania i własne produkty, które są tak rozpoznawalne, że niemal żyją już własnym życiem. To Wiosna Festiwali i nasze cztery poważne imprezy - Ethniesy, Animocje, Przeczytani i Drums Fusion. Ale to także nasze cztery siedziby:Ostromecko, Galeria Wspólna, Barka Lemara oraz siedziba główna z Kinem Orzeł - kontynuuje dyrektor Matowska, którą zapytaliśmy również o plany na przyszłość.
MCK pracuje nad centrum kultury w Fordonie
- Wyzwaniem na kolejne lata jest rozwój piątej siedziby - centrum kultury w Fordonie, nad którym pracujemy w sprawdzonym systemie partycypacyjnym przy współudziale mieszkańców. Konsekwentnie stawiać będziemy także na nasz najmocniejszy produkt - Wiosnę Festiwali. Ale przede wszystkim nadal będziemy pracować nad tym, aby Emcek i ludzie go kształtujący tworzyli aktywny dialog z mieszkańcami Bydgoszczy - dodaje dyrektor Marzena Matowska.
Kto nie będzie mógł być na sobotnim wydarzeniu w głównej siedzibie MCK, podpowiadamy, że wydawnictwa i gadżety Emceku, w ramach Bydgoskiego Jarmarku Świątecznego, do 24 grudnia dostępne są także na Barce Lemara!
W galerii zdjęć prezentujemy część wydawnictw MCK oraz część zespołu ludzi kultury tworzących Emcek w Bydgoszczy
