Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

„Faust” jesienią otworzy Bydgoski Festiwal Operowy 2022

Justyna Tota
Justyna Tota
28. Bydgoski Festiwal Operowy rozpocznie się 8 października 2022 r. od premiery gospodarzy, czyli Opery Nova, która wystawi „Fausta” Charlesa Gounoda
28. Bydgoski Festiwal Operowy rozpocznie się 8 października 2022 r. od premiery gospodarzy, czyli Opery Nova, która wystawi „Fausta” Charlesa Gounoda Plakaty: Jacek Staniszewski, Tomasz Bogusławski, kolaż Polska Press
Opera Nova w Bydgoszczy zdradziła program 28. Bydgoskiego Festiwalu Operowego, który po kilkuletniej przerwie wymuszonej przez pandemię, w tym roku wyjątkowo odbędzie się jesienią - od 8 do 22 października. Zobaczymy spektakle znakomitych zespołów z Ukrainy, Litwy, Słowacji oraz z Polski. Bilety na festiwal będą w sprzedaży od 22 sierpnia.

Tradycją jest, że Bydgoski Festiwal Operowy inauguruje premiera Opery Nova. Pierwotnie gospodarze planowali sięgnąć po operę Piotra Czajkowskiego „Eugeniusz Oniegin”, ale po napaści Rosji na Ukrainę dyrektor Maciej Figas wraz z zespołem podjął decyzję o odwołaniu tej premiery, na znak solidarności z Ukrainą.

Dziś już wiemy, że na otwarcie długo wyczekiwanego 28. BFO zobaczymy „Fausta” Charlesa Gounoda.

- To opera, która w 66-letniej historii bydgoskiej sceny muzycznej wystawiona zostanie dopiero po raz drugi. Kierownictwo muzyczne sprawuje Piotr Wajrak, reżyseruje Paweł Szkotak, dla którego „wojenne tło, występujące oryginalnie w libretcie bez konkretnych czasowych odniesień, stanowi wyrazisty kontekst dla podejmowanych wyborów przez bohaterów, a także budzi nieoczywiste, ale czytelne skojarzenia z wojną, która toczy się dzisiaj w Ukrainie". Premierowe spektakle zaplanowane są na 8 i 9 października - informuje Ewa Chałat z biura prasowego Opery Nova.

Opera Nova uchyliła także rąbka tajemnicy na temat gości, którzy zaprezentują się podczas BFO 2022. A będą to zespoły renomowanych scen, które przedstawią swoje znakomite spektakle, jak:

  • „Giselle” Adolphe Adama - symbol baletu romantycznego w wykonaniu Lwowskiego Narodowego Teatru Opery i Baletu (Ukraina),
  • „Don Carlo” Giuseppe Verdiego, przejmująca inscenizacja Litewskiego Narodowego Teatru Opery i Baletu z Wilna w nagrodzonej mistrzowskiej reżyserii Güntera Krämera.
  • Z polskich tegorocznych produkcji pokazana będzie „Aida” Verdiego, okrzyknięta wydarzeniem artystycznym realizacja Opery Bałtyckiej.

Jak zdradza Ewa Chałat, Opera Nova jako organizator festiwalu powraca do niezrealizowanych planów sprzed trzech lat, chcąc pokazać przedstawienia, których premiery miały wówczas miejsce.

- Zobaczymy świetny spektakl szczecińskiej Opery na Zamku „Proces” – operę współczesną Philipa Glassa według Franza Kafki oraz – kontrastową w nastroju - operę komiczną Józefa M.K. Poniatowskiego „Don Desiderio” w wykonaniu Opery Śląskiej w Bytomiu. Festiwal zamknie opera słowackiego kompozytora Josefa B. Forstera „Eva”, z którą ponownie odwiedzi Bydgoszcz Państwowa Opera z Banskiej Bystricy (Słowacja) - zapowiada Ewa Chałat.

Obok tytułów obecnych na wielu scenach operowych, zaprezentowane zostaną zatem pozycje unikatowe, obok klasyki – utwory z zaledwie kilkuletnią historią.

28. Bydgoski Festiwal Operowy zapowiada plakat autorstwa Tomasza Bogusławskiego, a premierę „Fausta” dzieło Jacka Staniszewskiego. Oba plakaty będą w sprzedaży podczas BFO. Bilety na festiwal będą w sprzedaży od 22 sierpnia w kasie Opery Nova oraz online na www.opera.bydgoszcz.pl

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Instahistorie z VIKI GABOR

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera