
„Aida” Verdiego Opery Bałtyckiej
Widowiskowe i monumentalne przedstawienie Opery Bałtyckiej jest jedną z najważniejszych tegorocznych premier na artystycznej mapie Polski. AIDA na 28. Bydgoskim Festiwalu Operowym 16 października (niedziela) o godz. 18
Jedna z najwspanialszych oper w dorobku Verdiego. Opowieść o miłości, poświęceniu i władzy. „Aida” po kilku latach została wykorzystana do uświetnienia otwarcia kanału Sueskiego. Prapremiera w Kairze odbyła się 24 grudnia 1871 r. Opera została entuzjastycznie przyjęta przez ówczesną publiczność. Podobnie zakończyła się włoska premiera w mediolańskiej La Scali 8 lutego 1872 r. pod batutą Franco Faccia. Kolejną premierą, w Parmie (1872), dyrygował osobiście Verdi.
Od premiery mediolańskiej Aida rozpoczęła pochód przez wszystkie ważniejsze sceny świata, stając się jedną z najbardziej popularnych oper. Akcja opery nawiązuje do miejsca swojego pierwszego wystawienia, choć sięga do czasów starożytnych. Osią jej wydarzeń jest miłość, niemożliwa do spełnienia, pomiędzy tytułową etiopską niewolnicą a egipskim dowódcą Radamesem. To wzruszająca historia ukazująca konflikt pomiędzy uczuciem a powinnością, który okazuje się nierozwiązywalnym.
Opis: Opera Nova w Bydgoszczy

„Don Carlo” wg Litewskiego Narodowego Teatru Opery i Baletu z Wilna
DON DESIDERIO. Dramma giocoso (opera buffa) w 2 aktach w inscenizacji Opery Śląskiej podczas 28. Bydgoskiego Festiwalu Operowego zobaczymy 18 października (wtorek) godz. 19
Opera Józefa Michała Ksawerego Poniatowskiego po raz pierwszy została zaprezentowana przez Operę Śląską po 140 latach od lwowskiej premiery i przywrócona polskiej kulturze. To wyjątkowe wydarzenie, bo do tej pory żaden polski teatr nie interesował się tym kompozytorem.Józef Michał Ksawery Poniatowski urodził się w Rzymie w 1816 roku. W jego życiu polityka splatała się z muzyką, w obu dziedzinach odnosił sukcesy. Karierę zaczynał we Florencji. Obdarzony pięknym tenorowym głosem zdobył uznanie w dziełach Rossiniego i Donizettiego, ale także własnych. Jedną z pierwszych swych oper „Giovanni di Procida”, wystawioną w 1839 r., skomponował z myślą o sobie: występował w roli tytułowej. Kiedy zaczynał karierę, królowało belcanto, gdy umarł (w Londynie,w 1873 r.), świat zachwycał się dojrzałymi dziełami Verdiego.Jest jednym z trzech polskich kompozytorów – obok Franciszka Mireckiego i Krzysztofa Pendereckiego – których opery wystawiono w legendarnej mediolańskiej La Scali.
Wyreżyserowane przez utalentowaną reprezentantkę młodego pokolenia twórców, wydobyte z zapomnienia dzieło królewskiego krewniaka, jest prawdziwym rarytasem muzycznym. Śpiewacy realizują zadania aktorskie w sposób godny mistrzów komedii. Największy atut najnowszej premiery Opery Śląskiej? Pełnokrwiste postacie bezbłędnie zagrane przez pierwszorzędnych śpiewaków - z Joanną Woś i Szymonem Komasą na czele.
Opis: Opera Nova w Bydgoszczy

„Eva” - spektakl Państwowej Opery z Banskiej Bystricy (Słowacja)
EVA - opera w trzech aktach, w języku czeskim podczas 28. Bydgoskiego Festiwalu Operowego 22 października 2022 (sobota), godz. 19
„Eva” to najsłynniejsza opera romantycznego czeskiego kompozytora Josefa Bohuslava Foerstera. Powstała na podstawie libretta stworzonego wg sztuki Gabrieli Preissovej Kochanka gospodarza. Premiera w 1899 roku w Pradze wywołała poruszenie - naturalistyczny dramat z życia mieszkańców Morawskiej Słowacji reprezentuje życie i tabu obyczajowe małej społeczności wiejskiej . Jednocześnie Foerster nie szukał folkloru muzycznego, co było typowe dla wielu dzieł późnego XIX i początku XX wieku.
Opera Eva kończy się tragicznie, ale zgodnie z przekonaniem kompozytora muzyka nie jest zdolna do wyrażania negatywnych uczuć. Śmierć to katharsis, oczyszczenie, a Eva umiera z wizją raju. Teatr powrócił do tego tytułu symbolicznie po 60 latach, ponieważ "Eva" była pierwszą inscenizacją, jaka pojawiła się na jej scenie. Państwowa Opera w Bańskiej Bystrzycy powstała w 1959 roku w kompleksie Teatru im. Józefa Gajovskiego. Rozpoczęła działalność w 1960 r. wystawieniem właśnie opery czeskiego kompozytora Jozefa Bohuslava Foerstera “Eva”.
Opis: Opera Nova w Bydgoszczy

„Giselle” Lwowskiego Narodowego Teatru Opery i Baletu (Ukraina)
GISELLE w wykonaniu Lwowskiego Narodowego Teatru Opery i Baletu (Ukraina) na 28. Bydgoskim Festiwalu Operowym pokazany zostanie 11 października 2022 (wtorek) o godz. 19
„Giselle” to spektakl, który stał się symbolem romantycznego baletu XIX wieku i ma nie straciła przez lata swojego uroku. Młoda Giselle dowiaduje się o zdradzie ukochanego, traci zmysły i umiera z żalu. Staje się jedną z Wilii, duchów narzeczonych zmarłych przed ślubem. Przychodzą Wilie do ludzkiego świata o północy, a człowiek, który spotyka ich późno w nocy, staje się ich ofiarą. Sprawiają, że tańczy do utraty tchu,na śmierć. Jednak czysta miłość Giselle do Albrechta ratuje go i wyzwala z fatalnego tańca.
Założona w 1900 roku Lwowska Opera Narodowa jest jedną z najpiękniejszych historycznych teatrów na Ukrainie. Opera Lwowska przetrwała wiele wojen, okupacji i zmian ustrojów. Dnia 24 lutego 2022 r. armia rosyjska rozpoczęła na dużą skalę inwazję na Ukrainę. Jednym z głównych celów tej straszliwej wojny jest zniszczenie narodu ukraińskiego, w tym dziedzictwa kulturowego Ukrainy. W odpowiedzi na nowe realia Lwowska Opera Narodowa, przy wsparciu Ministerstwa Kultury Ukrainy, organizuje projekt „FREEDOM TOUR”. Projekt „FREEDOM TOUR” to program tras koncertowych operowych, symfonicznych, chóralnych i baletowych mające na celu zebranie pomocy finansowej na wsparcie osób dotkniętych działaniami wojennymi, osób przesiedlonych wewnątrz okupowanego kraju, na zakup leków i pomocy humanitarnej dla dotkniętych wojną mieszkańców, w tym trudnym dla Ukrainy czasie.
Opis: Opera Nova w Bydgoszczy