Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dziś do Muzeum Fotografii zawita natura dzika, którą będzie widać i słychać!

Justyna Tota
Justyna Tota
Kustosz Muzeum Fotografii Adam Juszkiewicz wraz z Jolantą Kiełtyką i Łukaszem Ułanowskim podczas montażu prac nowej wystawy
Kustosz Muzeum Fotografii Adam Juszkiewicz wraz z Jolantą Kiełtyką i Łukaszem Ułanowskim podczas montażu prac nowej wystawy Tomasz Czachorowski
Wystawa „Natura wokół Nas” nie jest egzotyczna, ale prace 26 autorów, a także pokazy multimedialne i tak zachwycą zwiedzających podczas dzisiejszego wernisażu.

- Mimo że przyrodę od lat fotografuje wielu, ta wciąż zaskakuje. Zawsze można być świadkiem niepowtarzalnego spektaklu natury i uwiecznić go na zdjęciu - mówi dr hab. Adam Adamski, dyrektor odbywającego się co rok w Toruniu Międzynarodowego Festiwalu Fotografii Przyrodniczej i Filmu Przyrodniczego „Sztuka Natury”, w ramach którego organizowany jest przez Muzeum Przyrodnicze Wydziału Biologii i Ochrony Środowiska UMK konkurs fotograficzny „Natura wokół Nas”. I to właśnie prace nagrodzonych i wyróżnionych w zeszłym roku autorów zobaczymy dziś wieczór podczas wernisażu w Muzeum Fotografii w Bydgoszczy.

[cyt]dr hab. Adam Adamski[/color]] Natura jest niesamowita i - jak widać na zdjęciach - wciąż dzika i nieodkryta, mimo że od lat fotografowana. -

Na otwarcie wystawy podziwiać jednak będzie okazja nie tylko prace fotograficzne, ale także pokazy multimedialne, które także będą najlepszymi z najlepszych, bo nagradzanymi podczas dotychczasowych siedmiu edycji konkursów filmów przyrodniczych, również organizowanych w ramach festiwalu „Sztuka Natury”. - Pokaz multimedialny łączący interesujące zdjęcia z dźwiękiem jest bardziej wyrafinowaną formą przekazu, miłą nie tylko dla oka, ale i ucha - przyznaje dr hab. Adam Adamski.

Co ciekawe, ani na prezentowanych fotografiach, ani na filmach nie spotkamy się z egzotyką. - Okazuje się, że przyroda (nomen omen) wokół nas jest na tyle intrygująca, że konkursowe zdjęcia wykonywane są w Europie - dodaje nasz rozmówca, który dziś w południe dodatkowo poprowadzi bezpłatne warsztaty z fotografii przyrodniczej, z zajęć skorzysta bydgoska młodzieży.

Potyczka - 2. miejsce w konkursie „Natura wokół Nas” w ramach VII Międzynarodowego Festiwalu Fotografii i Filmu Przyrodniczego - „Sztuka Natury” 201
Potyczka - 2. miejsce w konkursie „Natura wokół Nas” w ramach VII Międzynarodowego Festiwalu Fotografii i Filmu Przyrodniczego - „Sztuka Natury” 2014
Ryszard Sąsiadek

- Dla mnie fotografia przyrodnicza to nie tylko zdjęcia dzikich zwierząt, ale każdy aspekt otaczającej nas natury. Zachwycić może zachód słońca, barwny motyl czy pajęczyna skąpana w rosie. Ważne, by wykonywanie zdjęć sprawiało nam przyjemność. A portale społecznościowe lub różnego rodzaju fora internetowe dają możliwość pochwalenia się fotografiami nie tylko przed znajomymi, aby ktoś dostrzegł nasz dar zauważania tego, co innym na co dzień umyka. To zwykle od tego „pochwalenia się” rozpoczyna się już bardziej zaawansowane fotografowanie lub filmowanie przyrody - opowiada Adam Adamski i wie, co mówi, jako doktor nauk o hydrobiologii pierwszy w Polsce zrobił habilitację w łódzkiej „filmówce” na wydziale operatorskim z fotografii przyrodniczej.

- Mam to wielkie szczęście, że udało mi się połączyć naukę ze sztuką, dzięki temu nigdy nie wiem, kiedy kończy się praca, a zaczyna hobby - uśmiecha się dr hab. Adam Adamski, który najbardziej lubi fotografować środowisko wodne. Przez wiele lat robił zdjęcia wodnym zwierzętom w akwariach. Warsztat techniczny oponował tak dobrze, że nawet nurkowie myśleli, że są to fotografie wykonane w naturalnych zbiornikach. Te umiejętności techniczne wypracował, m.in., podczas współpracy ze Stacją Morską Instytutu Oceanografii Uniwersytetu Gdańskiego.

- Wykonałem cykl „Mieszkańcy Bałtyku”, fotografując ryby, o których istnieniu wielu wypoczywających nad polskim morzem nie ma nawet pojęcia. Po jednej z prezentacji kilka pań stwierdziło, że więcej już do Bałtyku nie wejdzie, jeśli coś takiego pływa... - wspomina dr. hab. Adam Adamski , który swoją pasję filmowania i fotografowania cały czas wykorzystuje naukowo, udostępniając materiały swym studentom na UMK oraz prowadząc Muzeum Przyrodnicze Wydziału Biologii i Ochrony Środowiska UMK w Toruniu. A jako dyrektor festiwalu „Sztuka Natury” przybliża coraz szerszej rzeszy odbiorców fotografię przyrodniczą, w nadziei, że w kimś rozbudzi potencjał fotografa lub filmowca przyrody.

[color=red]„Sztuka Natury”
Wystawa NATURA WOKÓŁ NAS, której wernisaż dziś (pt., 20 XI) o 18.00 w bydgoskim Muzeum Fotograficznym (ul. Królowej Jadwigi 14) jest częścią VIII Międzynarodowego Festiwalu Fotografii i Filmu Przyrodniczego „Sztuka Natury”, który odbędzie się w Toruniu 30.11.-6.12. br.

Chociaż na wystawie zobaczymy prace 26 polskich autorów, to jednak w konkursie „Natura wokół Nas” uczestniczą także obywatele z innych krajów, z różnym doświadczeniem i w różnym wieku (dla najmłodszych, jeszcze niepełnoletnich fotografów przewidziana jest nagroda specjalna, ufundowana przez marszałka naszego województwa). W tym roku na konkurs nadesłano 1352 prace, wśród 30 nagrodzony znalazł się m.in. ukraiński fotografik, zaś na festiwalu „Sztuka Natury” w Toruniu gościć będzie dwóch Niemców, zajmujących się fotografią przyrodniczą.

Otwierana dziś w Bydgoszczy wystawa odbywa swego rodzaju tournée po miastach województwa, których coraz więcej jest zainteresowanych organizacją u siebie festiwalowych wydarzeń.

Więcej o festiwalu na https://www.sztukanatury.pl/

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!