Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Remont Wieży Ciśnień w Bydgoszczy. Prace potrwają do wakacji

Radosław Łączkowski
Radosław Łączkowski
Na terenie Wieży Ciśnień od grudnia są wykonywane prace konserwatorskie. Obejmują one naprawę odpływów rynnowych i wyposażenie więźby dachowej. Zakończenie remontu zaplanowano w okolice wakacji.
Na terenie Wieży Ciśnień od grudnia są wykonywane prace konserwatorskie. Obejmują one naprawę odpływów rynnowych i wyposażenie więźby dachowej. Zakończenie remontu zaplanowano w okolice wakacji. UM Bydgoszcz
Należąca do Miejskich Wodociągów i Kanalizacji Wieża Ciśnień została zamknięta 5 grudnia i będzie nieczynna dla zwiedzających aż do 27 lipca. Na terenie budowli wykonywane są prace konserwatorskie. Od 2013 roku obiekt pełni rolę muzealną.

Zobacz wideo: Rok 2023 w Bydgoszczy ogłoszony został rokiem Andrzeja Szwalbego.

od 16 lat

MWiK zdecydował się na zlecenie prac rewitalizacyjnych w trosce o stan techniczny wieży. Prace są bardzo obszerne, w pierwszej kolejności trzeba naprawić i uszczelnić odpływy rynnowe. Między innymi to wpłynęło na pojawienie się zawilgoceń, które należy usunąć. Niektóre fragmenty ścian zostały uszkodzone, ich odnowa również znajduje się na liście rzeczy do wykonania. Zmianie ulegnie także więźba dachowa, ta zostanie wyposażona w nowe powłoki antykorozyjne i przeciwpożarowe (mowa tu o drewnianych elementach).

Prace dotyczą także tarasu widokowego, tam zostaną odmalowane elementy wykonane ze stali. Dojdzie również do wymiany izolacji. Wykonano również projekt wentylacji korytarza, a ciemnozielone kształtki z ceramiki będą wymienione. Przynajmniej te, które były uszkodzone.

Sam proces renowacji zaczął się w grudniu, z tego powodu wieża została zamknięta. Przetarg na realizację rewitalizacji wygrała firma Kom&Bud. Prace wyceniono na 1,3 miliona złotych. Wieża Ciśnień jest włączona w skład Muzeum Wodociągów. Po zakończeniu prac renowacyjnych obiekt nadal będzie pełnił rolę wystawową. Zakończenie renowacji planowane jest w wakacje. Zwiedzający będą mogli zobaczyć drewniane rury wodociągowe, archiwalne zdjęcia i dokumenty. Chętni zobaczą, jak były wyposażone łazienki i toalety. Jednak dla równowagi pojawią się multimedialne infokioski, gdzie udostępnione będą filmy i informacje o wodociągach. Zaprezentowana będzie historia wody i metody jej pozyskiwania: od starożytności do czasów obecnych.

Dla zwiedzających czekają także opisy, jak woda funkcjonuje w przyrodzie i na czym polega proces oczyszczania i uzdatniania. Jednak największą atrakcją Wieży Ciśnień jest taras widokowy, który znajduje się na szczycie 45–metrowej budowli. Za pomocą lunety można zobaczyć panoramę miasta. Ten punkt obserwacyjny jest najwyższy w Bydgoszczy z obiektów powszechnie dostępnych.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo