Zobacz wideo: Budowa nowego kampusu Akademii Muzycznej może się rozpocząć

Zwykle kurs Bydgoskiej Akademii Fotografii (wykłady i przede wszystkim blok zajęć praktycznych pod okiem uznanych fotografów) trwa rok, ale nadeszła pandemia, która 11. edycję edukacyjnego cyklu wydłużyła do dwóch lat!
Polecamy także
- Dziś wszyscy jesteśmy fotografami, ale nie każdy czuje potrzebę uczenia się fotografii, gdyż współczesne urządzenia fotograficzne można obsługiwać intuicyjnie. Osoby, które podejmują trud nauki w Bydgoskiej Akademii Fotografii, robią to z różnych względów, ale głównym powodem jest poszukiwanie czegoś więcej. Czas pandemii sprawił, że poszukiwania te były szersze, a refleksje na temat medium jakim jest fotografia bardziej dogłębne. Stąd moje wrażenie, że tegoroczne dyplomy są szczególne - mówi nam Marek Noniewicz, specjalista od historii sztuki oraz fotografii analogowej i otworkowej, kustosz bydgoskiego Muzeum Fotografii, które w 2010 r. zainicjowało BAF.
Fotografia w pandemicznym czasie ma terapeutyczną moc
Jak zwraca uwagę nasz rozmówca, pandemia ma swój oddźwięk także w samych pracach adeptów sztuki fotografii.
- Doświadczenia okresu izolacji nie pozostały bez wpływu na realizacje prac dyplomowych, co zaowocowało stworzeniem różnorodnych projektów, będących w moim przekonaniu istotną dokumentacją współczesnej rzeczywistości. W ten sposób, po raz kolejny obraz fotograficzny ujawnił swoją terapeutyczną moc. Obok fotografii, będących wyrazem kunsztu dla tradycji fotografii modowej, powstały obrazy będące rodzajem intymnego świadectwa spotkania z drugim człowiekiem, lub też konfrontacji z własnymi lękami, ujawniające związki fotografii z psychologią - wyjaśnia Marek Noniewicz, zapraszając w piątek (4 lutego) o godz. 18 do otwartej przestrzeni foyer MCK (ul. Marcinkowskiego 12-14) na wernisaż.
Uczestnicy 11. Bydgoskiej Akademii Fotografii na wernisażu i finisażu, ich prace przez miesiąc do obejrzenia w MCK
Na wystawie 11. BAF swe prace zaprezentują:Aleksandra Dopierała-Laskowska, Martyna Górska, Agnieszka Jabłońska-Wojnerowicz, Marcin Jazienicki, Mariusz Kosowski, Grzegorz Ryckowski, Anna Zborowska.
Dodatkowo na ekspozycji zobaczymy także fotografie portretowe, zrealizowane przez BFA w ramach programu Master, jaki jest adresowany do pasjonatów fotografii w wybranej, węższej dziedzinie. W roku 2021 odbył się kurs właśnie fotografii portretowej pod opieką Jacka Ziółkowskiego. Na wystawie prace zaprezentują również jego uczestniczki:Monika Lewandowska, Katarzyna Meyza, Magdalena Małkowska.
Kto nie zdąży przybyć na wernisaż 4 lutego, podpowiadamy, że ekspozycja w foyer bydgoskiego MCK dostępna będzie przez blisko miesiąc, a pod jej koniec będzie znów okazja spotkać się z uczestnikami 11. BAF podczas finisażu (jego termin Muzeum Fotografii w Bydgoszczy poda na Facebooku).
Wydarzenie odbywa się dzięki wsparciu finansowemu Miasta Bydgoszczy. Wstęp na ekspozycję jest bezpłatny, obowiązuje reżim sanitarny (maseczki, dystans).