https://expressbydgoski.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Czy Wisła z martwych wstanie? Od 31 mld zł zaczyna się taki cud

Krzysztof Błażejewski
Barka wypełniona towarami w centrum Torunia? Dziś to rzadkość. W przyszłości ma to być normalność.
Barka wypełniona towarami w centrum Torunia? Dziś to rzadkość. W przyszłości ma to być normalność. Jacek Smarz
Królowa polskich rzek, kiedyś główna arteria kraju. W efekcie rozwoju kolei i transportu kołowego - odstawiona na boczny tor. A przecież to ona stworzyła nasze Kujawsko-Pomorskie. I nie tylko dlatego ma wrócić do życia już za kilkanaście lat.

To Wisłą od średniowiecza sunęły najpierw szkuty i tratwy, później barki i parowce wypełnione towarami, a uroki jej dziewiczych brzegów, wysp, mielizn, wystających kęp i piaszczystych łach podziwiali z pokładu licznych statków pasażerskich całe pokolenia Polaków.

Zobacz także: Czas przeszły Torunia, odmierzany Metronem

Ale dziś Wisła jest praktycznie martwa, w przeciwieństwie do wielu podobnych jej wielkością rzek w zachodniej Europie. Przewozi się nią wyłącznie na skalę lokalną kruszywo. To aktualnie 0,4 proc. całości przewozów towarowych w kraju. Okazjonalnie urządza się wycieczki stateczkami. Użeglowienie Wisły w znacznym stopniu umożliwiłoby zredukowanie ciężkiego transportu kołowego, co w przyszłości zmniejszyłoby emisję spalin do atmosfery, wydłużyło żywotność dróg, a także usprawniłoby komunikację drogową w kraju. Warunkiem podstawowym jednak jest zainwestowanie w Wisłę ogromnych sum. To właśnie ma się stać w ciągu najbliższej dekady. Przywrócenie do 2030 roku międzynarodowej klasy żeglowności na odcinku Wisły od Warszawy do Gdańska to jedno z założeń rządu do planów rozwoju śródlądowych dróg wodnych w Polsce.

- Ministerstwo Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej przystępuje obecnie do sporządzenia studium wykonalności kaskady Wisły od Warszawy do Gdańska, która limituje możliwość uzyskania IV klasy drogi wodnej - mówi Stanisław Wroński, pełnomocnik marszałka Kujawsko-Pomorskiego do spraw dróg wodnych.

CZYTAJ DALEJ NA KOLEJNEJ STRONIE >>>>>

Rząd RP przyjął nie tak dawno „Założenia do planów rozwoju śródlądowych dróg wodnych w Polsce na lata 2016 - 2020 z perspektywą do roku 2030”, a obecnie Ministerstwo Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej pracuje nad studium wykonalności kaskady Wisły od Warszawy do Gdańska, która ma się stać żeglownym szlakiem czwartej klasy. Nie będzie tak, jak na Renie w środkowym biegu tej rzeki, np. pomiędzy Bonn i Kolonią, po cztery pasy ruchu w każdą stronę, sygnalizacji świetlnych itp. przymiotów intensywnie uczęszczanej drogi, ale bezpieczna droga szybkiego ruchu w górę i w dół rzeki to zawsze coś. Zwłaszcza kiedy dziś patrzy się na Wisłę, na której ludzi można dostrzec rzadko, zwykle jedynie w kajakach.

„Wąskie gardło” na Wiśle - to my!
Wisła ma być żeglowna od Warszawy do Gdańska. Takie jest założenie rządowego planu odnośnie największej polskiej rzeki. Przewiduje on jeszcze budowę stopnia wodnego na południu, w Niepołomicach, ale będzie to miało tylko lokalne znaczenie. Wisła nadająca się do żeglugi na całej długości to utopia, niewykonalna nawet w ciągu stulecia. Wisła żeglowna na odcinku od Gdańska do Torunia czy Włocławka? Kogo by to interesowało w ministerstwie? A skoro aż do Warszawy - to jest szansa na realizację tej idei - tak mówią o pomyśle fachowcy.

Zobacz także: Wywozili do lasu, przypalali, wkładali kij w odbyt. Tak miała działać firma pożyczkowa

Jednym z pierwszych etapów „remontu” wiślanego szlaku w ministerialnych planach ma być wybudowanie drugiego stopnia wodnego poniżej Włocławka, w Siarzewie, miejscowości położonej pomiędzy Nieszawą a Ciechocinkiem. Jeszcze rok temu mówiono o jej otwarciu w 2020 r. Jak na razie, budowa nie ruszyła.

Priorytetem w realizacji rządowego planu ma też być likwidacja tzw. wąskich gardeł dla żeglugi. W przypadku Wisły zostały za nie uznane odcinki z Warszawy do Płocka i od Włocławka do Gdańska. Na liście tej znalazła się także Brda z Kanałem Bydgoskim jako element szlaku Wisła - Odra. Jakie będą jednak konkretne decyzje, oczywiście, jeszcze nie wiadomo.

Od 31 i pół. Dużej bańki...

Ostrożne szacunki mówią o kwocie od 31,5 miliarda zł, koniecznych na samą tylko kaskadę dolnej Wisły. A przecież do tego musi dojść jeszcze udrożnienie i utrzymanie drogi wodnej na całej długości od Warszawy do Bałtyku. A co w zamian? Jak się szacuje, już za trzy lata, po zakończeniu pierwszego etapu przewóz towarów Wisłą mógłby sięgnąć kwoty nawet 7,8 mln ton rocznie, a później - około 2030 roku - nawet 25 mln ton.

CZYTAJ DALEJ NA KOLEJNEJ STRONIE >>>>>

Dodatkowym zyskiem mogłoby być zbudowanie ośmiu elektrowni wodnych wraz z kaskadą dolnej Wisły. Dałoby to w łącznym bilansie nawet 4 proc. krajowej produkcji energii - czystej i taniej. Konieczna dla realizacji tego planu będzie budowa dwóch dużych portów - centrów logistycznych. Jeden prawdopodobnie zostanie ulokowany w Warszawie lub bezpośrednio na północ od niej, drugi - według wstępnych założeń - ma być zlokalizowany w Bydgoszczy, ale wiemy już, że prawdopodobnie powstanie w centrum Kujawsko-Pomorskiego, w okolicach Solca Kuj.

Tymczasem muszą wystarczyć plany. W kwietniu tego roku w promocyjny rejs z Gdańska do Warszawy, zorganizowany przez Urząd Marszałkowski w Toruniu i Urząd Miasta Bydgoszczy, ruszył zestaw kontenerowy, który miał udowodnić, że nawet w obecnych warunkach można tę 450-kilometrową trasę pokonać. Realne to jest jednak (z powodu długoletnich zaniedbań) tylko wiosną i jesienią, kiedy stan wody w Wiśle jest wyższy niż w dwóch pozostałych porach roku. Eksperyment pozwolił na stwierdzenie, że typowy rzeczny statek pchacz poradziłby sobie z barkami, wyładowanymi nawet 84 kontenerami, stanowiącymi równowartość ładunku przewożonego przez 84 tiry. Już to porównanie jest w stanie zainspirować wyobraźnię.

Zobacz także: Odlotowy pomysł na zarobek. Z dronem albo z żelazkiem

Z rewitalizacją Wsły nie będzie jednak tak, że najpierw to się stanie, a potem będziemy myśleć, co dalej. Już teraz dosłownie czeka na to wiele firm, choćby największa w Polsce spółka OT Logistics, w której skład wchodzi m.in. Żegluga Bydgoska. Szczeciński przewoźnik ma w planach budowę statków, przystosowanych do przewozu kontenerów i towarów masowych.

Konwencja nas zobowiązuje

Z kolei nad projektem ekologicznych rzecznych statków o napędzie hybrydowym trwają prace w Katedrze Eksploatacji Statku Akademii Morskiej w Gdyni. Powstają tam prototypy jednostek dla transportu śródlądowego i żeglugi przybrzeżnej. Jeśli wszystko pójdzie planowo, za kilka lat planuje się wodowanie pierwszych jednostek, odpowiednio dostosowanych do specyficznych uwarunkowań żeglugi po dolnej Wiśle. Mają to być pchacz o napędzie hybrydowym wraz z łodzią o zmiennym zanurzeniu oraz barka pchana, wyposażona w system antyprzechyłowy dla łatwiejszego załadunku. Być może jednak także szansę otrzymają mniej skomplikowane jednostki pływające. Polska na początku 2017 roku przystąpiła do konwencji AGN, uchwalonej w Genewie w 1996 roku, która zobowiązuje należące do niej kraje do przystosowania głównych dróg wodnych do standardów międzynarodowych. Daje to jakby pewną gwarancję, że tym razem pomysły typu kaskady dolnej Wisły nie pójdą, jak poprzednie, do kosza.

CZYTAJ DALEJ NA KOLEJNEJ STRONIE >>>>>

Platforma multimodalna. Gdzie?

- Województwo kujawsko-pomorskie wraz z miastem Bydgoszcz, w ramach międzynarodowego projektu EMMA, sporządza obecnie studium lokalizacyjne platformy multimodalnej między Bydgoszczą a Solcem Kujawskim - mówi Stanisław Wroński, pełnomocnik marszałka województwa do spraw dróg wodnych. - Celem tego studium jest - na podstawie wariantowego, interdyscyplinarnego opracowania - wyznaczenie optymalnej lokalizacji platformy multimodalnej, opartej na transporcie wodnym, kolejowym, drogowym i lotniczym z centrum logistycznym i planowanym portem rzecznym na dostępnym obszarze lewego brzegu Wisły (km 766-771), z uwzględnieniem obszaru miasta Bydgoszcz i gminy Solec Kujawski oraz różnego rodzaju uwarunkowań. W październiku zaplanowaliśmy międzynarodową konferencję w Brukseli, podczas której zostaną przedstawione dotychczasowe działania Kujawsko-Pomorskiego na rzecz wykorzystania potencjału gospodarczego rzek w Polsce oraz zagospodarowania obszarów nadrzecznych, w tym szczególnie dolnej Wisły.

Zobacz także: Skok na główkę po śmierć. Rozmowa z prof. Markiem Haratem

Czy jednak na pewno chętnych do korzystania z wiślanego szlaku już na pierwszym etapie rewitalizacji Wisły nie zabraknie? W portach Trójmiasta rosną przeładunki towarów, więc pojawienie się nowej drogi transportowej, prowadzącej do centrum Polski, powinno sprzyjać zainteresowaniu się nią, choćby ze względu na niższą cenę frachtu rzecznego - tak twierdzą zwolennicy rozwoju żeglugi śródlądowej.

- By tak się stało, musiałoby minąć wiele lat. W pierwszym etapie mało kto będzie skłonny do ryzyka - uważa właściciel dużej firmy transportowej z Gdańska, wożący towary m.in. do Bydgoszczy i Torunia. - Co się stanie z samochodami, z bazami transpotowymi i infrastrukturą? Ponadto ktoś musiałby dowieźć towar nad wodę, załadować na barkę, potem rozładować i dostarczyć na miejsce - znowu samochodem. To mocno skomplikowana operacja, przynajmniej z dzisiejszej perspektywy. Jestem ostrożny wobec tego pomysłu, bo nie ma to jak przewieźć towar od drzwi do drzwi...

Komentarze 20

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

b
bydgoszczanin od urodzenia
a powiedz mi gdzie widzisz agitacje czy inna g-burze z mojej strony? ja na Express wchodzę zobaczyć co jest grane w moim mieście, a nie bo mi płacą...
o
oko
Statkiem z Gdańska do Młocin ...
Kosztowna impreza ... chyba , ze pojawią się nowe technologie transportu rzecznego ...
wykorzystujące wodę jako naturalnie płaską , śliską płaszczyznę . Minie trochę czasu ...
T
TorTor
Ale hipokryzja jest twoją nadrzędną cechą, prawda? :)
T
TorTor
Chyba, że złe :/ Wklejasz w kółko ten sam tekst, z którego tylko jasno wynika, że to co napisałem było prawdą. My nie chcieliśmy być w województwie bydgoskim, jako powiatowe miasto, bo za dobrze pamiętamy rządy Bydgoszczy w latach 1950-75. Woleliśmy być powiatowym miastem dla Gdańska. Dla nas to było po prostu mniejsze zło. Wy również nie mogliście utworzyć swojego województwa, bo kilka gmin się oderwało od byłego województwa bydgoskiego, zwłaszcza Chojnice i takie województwo jakie byście chcieli utworzyć, byłoby za małe i za słabe, dlatego chcąc nie chcąc musieliście się z nami dogadać. Szczyt swojej prowadzonej od dłuższego czasu aroganckiej postawy wobec Torunia osiągnął w sierpniu 2005 r. wojewoda Romuald Kosieniak urzędujący w Bydgoszczy, o czym intensywnie informowały lokalne media. Na internetowym czacie Urzędu Wojewódzkiego z dumą podkreślał, że "za mojej kadencji żadna instytucja rządowa nie powstała w Toruniu", że przeniósł straż graniczną z Torunia do Bydgoszczy, że ośrodek doradztwa rolniczego powstał w podbydgoskim Minikowie (przeniesiony z podtoruńskiego Przysieka), że walczy o sąd i prokuraturę apelacyjną dla Bydgoszczy. Mówił też, że idea bydgosko-toruńskiego obszaru metropolitarnego jest dobra, ale pod warunkiem, że wiodącą rolę będzie tu odgrywać Bydgoszcz. Podjął się dywagacji na temat obejścia prawa i możliwości przeniesienia Kujawsko-Pomorskiego Urzędu Marszałkowskiego z Torunia do Bydgoszczy. Wypowiedzi takie poważnie bulwersują w Toruniu i jednoznacznie udowadniają i potwierdzają wizerunek "zaborczej" Bydgoszczy oraz ciągnące się od stuleci konflikty, animozje i antagonizmy toruńsko-bydgoskie. Ale jak już wiele razy pisałem, za kilka lat środki unijne się skończą i czas tego województwa również, a wówczas róbcie sobie co chcecie, ale bez żerowania na nas. Mamy dość waszych kłótni, roszczeń, arogancji, megalomanii i buty.
x
xxx
A Ty Ćwoku z Biedaszkowa nie wiesz nawet, skąd pochodzi Wasza nazwa TYFUSY...? Ucz się historii matole... Czegokolwiek się ucz, bo głupiutki jesteś, niczym Wasz prezydent...
P
Pipi
Przyjedź, zobacz, przeproś :) rydzolu
d
debilku,tretynku
jak debil? Masz się kim zająć swoim tow. gospodarzem ,które olewa lewobrzeże do tego stopnia ,że chce się odłączyć od miasteczka zasłanego psimi odchodami? Masz tylu tych konfidentów i plagiatorów na Utopi Mitomani Kapusiowie ,że trudno się doliczyć a rektor Tretyn ich honoruje i broni? Pcha się bezwstydnie do bydgoskich uczelni skamląc o pomoc a nie oddał jeszcze tego co zgarnął tow. J. Kopcewicz w 2004roku, co za obłuda?
K
Kamil
W Polsce kolej jest niedoinwestowana, więcej pieniędzy wydaje się na drogi... Lepiej byłoby wydać te 31 mld na rozwój kolei, a Wisłę zostawić w spokoju. Kolej również jest ekologiczna, a do tego szybsza niż transport rzeczny.
c
ccc
Ojciec to Janusz, a matka Grażyna ? Żona to pewnie Karina ? Dzieci o ile nie jesteś pedałem lub eunuchem to zapewne Denisek i Dżesika ?
G
Gość
Wielka szkoda ,że toruński prowincjonalny uniwerek pełen ubeków i konfidentów nie chce odpłynąć ,raz na zawsze, odczepić się od Bydgoszczy?

Podobno ma przemyślaną strategię, jak nadal rolować naszą dawną samodzielną AMB,szpitale i UKW ,UTP ?

Jeszcze tym pasożytom toruńskim mało,że pod ich zaborem CM jest najgorsze w kraju ?

Przed 2004 rokiem ,kiedy to tow. Jan Kopcewicz-były rektor toruńskiego uniwerku, podejrzewany obecnie o kłamstwo lustracyjne, zagarnął AMB była 3-cia od końca.
p
pomiocie krzyżacki
czego spodziewać po tretynky ,bebilku, który gdzie tylko może żeruje na Królewskiej Bydgoszczy i jeszcze opluwa?
b
bydgoszczanin od urodzenia
Tak sobie czytam Twoje piękne komentarze od jakiegoś czasu i się zastanawiam, dla czyjego portfela agitujesz?
Hejtowanie na forum bydgoskiej gazety w szczególności gdy są dostępne inne media powiązane z własnym miastem (np. wyborcza) nie jest normalnym zachowaniem i nie sądzę żeby ktoś chciał tego typu rzeczy pisać w niedzielę o 14-tej godzinie za darmo.
T
TorTor
Ty naprawdę wierzysz w te bzdury, które tutaj wypisujesz? Jak Niemcy, próbujesz zmieniać historię? Bydgoszcz w szczytnym celu próbowała utworzyć województwo? Hahaha, widzę, że ty już całkiem odleciałeś seba. Zatem po raz kolejny sprostuję twoje kłamstwa. Bydgoszcz zawsze i tylko myślała o sobie, i dobrze o tym wiesz. Ten szczytny cel, to był strach przed włączeniem do wielkopolski jako powiatowe miasto i wszyscy w regionie o tym wiedzą, więc przestań człowieku się ośmieszać pisząc takie bajki, bo to już zaczyna być niesmaczne. Czysta Brda? Ostatnio nie bardzo, z tego co czytałem, że o innych zbiornikach wodnych wokół twojej mieściny nie wspomnę. A ziemia po Zachemie, a wody gruntowe i ziemia w Łęgnowie zatruta, że o dziwnych zapachach i chmurach jakie co i rusz czuć w twoim mieście nie wspomnę. Parki zaniedbane, psie kupy, brudne chodniki, szczury biegające po mieście, zdemolowane nowe stacje kolejowe, pełno sklepów monopolowych i najwięcej bezdomnych w Polsce, zaraz po Warszawie awantury w ratuszu i między mieszkańcami. Taki jest rzeczywisty obraz twojego miasta seba i ty dobrze o tym wiesz, stąd twoja frustracja, próby zakłamywania rzeczywistości i wpisy na wszystkich forach naszego regionu. Oj seba, seba, sam zobacz jakie twoje miasto jest słabe, że ty musisz w tak żałosny sposób przekonywać siebie i innych, że jest inaczej :) Czasami, to mi ciebie nawet trochę żal ....
L
LEWATYWA
SŁUŻĘ NADER UPRZEJMIE SWOJĄ USŁUGĄ , BO OD DAWIEN DAWNA ZASŁUGUJESZ NA MNIE , WIESZ ?! MOŻE JAK DOSTANIESZ SRACZKI , TO BĘDZIESZ MNIEJ ZIONĄŁ JADEM I BĘDZIESZ BARDZIEJ MIŁY !
T
TorTor
Bo jak wiadomo, ty inaczej nie potrafisz. Przypominam ci, że to wy nas prosiliście o wspólne województwa, inaczej to wy byście byli (i podejrzewam, że będziecie) powiatowym miastem dla Poznania, daleko położonego od tego miasta, który bardzo szybko pokazałoby wam wasze miejsce w szeregu. Chociaż z tego co słyszałem, to Poznań nie był tym faktem zachwycony, znając waszą kłótliwość, megalomanię i roszczeniowość. To wy nie potrafiliście zatrzymać przy sobie kilku gmin, zwłaszcza Chojnic, to wy nie byliście i wciąż nie jesteście w stanie utworzyć swojego województwa, nawet metropolii. Prędzej by to zrobił Toruń z Włocławkiem, może nawet z Inem, spójrz na mapę człowieku. To wy opieracie się wciąż na tym województwie, chcecie nim rządzić, bo inaczej nie potraficie. To dzięki nam macie IKEA, będziecie mieć Outlety, spalarnię śmieci, projekt BitCity i wiele innych rzeczy, bo gdyby nie bliskie sąsiedztwo z Toruniem, to do tej pory byście tego wszystkiego nie mieli. Tak samo jak z PLB, do którego co miesiąc cały region dopłaca kilka mln, bo wy nie macie na jego utrzymanie kasy. Człowieku, kogo ty wciąż próbujesz oszukać? Siebie? Dobrze wiesz, że to my jesteśmy potrzebni wam, nie na odwrót. My możemy iść pod Gdańsk, dla nas to mniejsze zło niż być powiatowym miastem w waszym województwie, a wiesz dobrze, że my się nigdy na to nie zgodzimy. I albo wy będziecie współpracować z nami, albo dołączycie do wielkopolski jako powiatowe miasto, innej opcji nie ma i nie będzie i dobrze o tym wiesz, bo już ci kilka razy pisałem, że wy sami nie ogarniacie swojego miasta, a co dopiero województwa złożonego z gmin i wiosek. One nie utrzymają wam tego wszystkiego co u siebie macie. Zejdź na ziemię człowieku, bo wasze problemy się dopiero zaczną.
Wróć na expressbydgoski.pl Express Bydgoski