Na długo przed Händlem wpadł na oryginalne rozwiązania muzyczne, był wręcz pionierem stylu, który później postawił na piedestale autora słynnego oratorium „Mesjasz”.
<!** Image 3 align=none alt="Image 201446" >
Koncert Filharmonii Pomorskiej z 14 grudnia (godz. 19) zatytułowano „Sarmacki chorał”. Wieczór jest częścią przedsięwzięcia, którego celem jest przypomnienie postaci Gorczyckiego, a zarazem znaczącego wkładu Rzeczypospolitej Obojga Narodów w tradycję Europy oświeconej. Grzegorz Gerwazy Gorczycki żył i tworzył w baroku, konkretnie w nurcie sarmackim. Sarmacka kultura nie powinna kojarzyć się jedynie, nie do końca zresztą słusznie, z polską butą, ze szlacheckim upodobaniem do popitki i bitki. Zawdzięczamy jej wszak wspaniałą muzykę.<!** reklama>
Gorczycki był kompozytorem kościelnym. Studiował w Pradze i Wiedniu filozofię, nauki wyzwolone i teologię. Związał się także z naszym regionem. Po przyjęciu święceń kapłańskich został wysłany na dwa lata (1692-1694) do Chełmna, gdzie reorganizowano wówczas Akademię Chełmińską. Prowadził tam wykłady z retoryki i poezji oraz kierował kapelą kościoła prezbiterialnego. W 1698 r. został mianowany kapelmistrzem katedry na Wawelu i funkcję tę sprawował aż do śmierci w 1734 roku. Wśród wielu jego kompozycji na wyróżnienie zasługuje „Completorium”, olbrzymi, 600-taktowy religijny koncert wokalno-instrumentalny, który wykazuje już znamiona takiej techniki, jaką wkrótce zabłysnąć miały wielkie oratoria Georga Friedricha Händla (stąd Gorczyckiego nazwano polskim Händlem), śpiewane na zakończenie obchodów świątecznych. Ponadto na program koncertu składają się: „Missa Rorate” oraz „Salve Regina” - antyfona, kończąca procesję po zakończeniu „Completorium”, której towarzyszy wiele instrumentów, m.in. trąbki i puzon. Wykonawcami koncertu będą: „Bornus Consort”, czołowy polski zespół wokalny muzyki dawnej, którego kierownikiem artystycznym jest Marcin Bornus-Szczyciński, Zespół Muzyki Dawnej „Tempus” z Andrzejem Borzymem na czele, Chór Sarmacki im. Grzegorza Gerwazego Gorczyckiego. Chórom towarzyszyć będzie zespół instrumentalistów, specjalizujących się w muzyce dawnej. Nad całością przedsięwzięcia muzycznego czuwa Robert Pożarski - kantor, śpiewak, badacz rękopisów liturgicznych.
Bilety do nabycia w kasie FP, albo na str. www.ebilet.pl.