EXPRESS
Poleca

Ogromny dzik przy ogrodzeniu szkoły w Bydgoszczy

Rozwiń
EXPRESS
Zwiń

Ogromny dzik przy ogrodzeniu szkoły w Bydgoszczy

Niedawno na Osowej Górze dzik zaatakował psa. Teraz pojawił się przy szkole. Rada osiedla będzie prosiła o interwencję

[Camerimage 2016] Świat odbity w fotografiach Czechów i...

[Camerimage 2016] Świat odbity w fotografiach Czechów i Słowaków

materiały prasowe, opr. jt

Express Bydgoski

Aktualizacja:

Express Bydgoski

Blisko 250 zdjęć kilku pokoleń fotografików czeskich i słowackich zobaczymy na wystawie w Muzeum Okręgowym. Zdjęcia pochodzą z prywatnej kolekcji Tomasza Kruzela, wernisaż już w czwartek. Wystawa jest wydarzeniem towarzyszącym tegorocznemu festiwalowi Camerimage.
[Camerimage 2016] Świat odbity w fotografiach Czechów i Słowaków

©Jan Saudek z kolekcji Tomasza Kruzela

Wśród autorów zdjęć tej wyjątkowej wystawy nie brakuje uznanych nazwisk fotografików, tworzących w XX i na początku XXI wieku - od Drtikola, Růžičkiego, Funkego, Sudka aż po Saudka.
- Jednocześnie w ramach ekspozycji prezentowane są prace fotografów mniej znanych polskiemu odbiorcy, ale ukazujące dobry warsztat artystyczny i techniczny - podkreśla Monika Kosteczko-Grajek, kurator wystawy, zatytułowanej po prostu „Fotografia czeska i słowacka ze zbiorów prywatnych”.

Kolekcja jak magiczne lustro


Właścicielem pokaźnej kolekcji blisko 250 zdjęć jest Tomasz Kruzel, który latami tworzył ją. - Tomasz Kruzel traktuje gromadzone przez siebie czeskie i słowackie fotografie jako swojego rodzaju misterium, magiczne lustro do oglądania dawnego i współczesnego świata otaczającego naszych południowych sąsiadów - wyjaśnia Monika Kosteczko-Grajek.

Eksperymenty w poszukiwaniu ekspresji


Bez tytułu, 1991
Vladimír Širůček z kolekcji Tomasza Kruzela

Na wystawie zobaczymy prawdziwą różnorodność form czy technik wykonania (wykonywanych tradycyjnymi aparatami analogowymi , jak i cyfrowymi), co wynika nie tylko z faktu, że fotografie powstawały w różnym czasie . - Większość prezentowanych fotografii charakteryzuje klasyczne ujęcie tematu i perfekcjonizm techniczno-formalny. Przedstawiamy również śmiałe eksperymenty fotograficzne przy użyciu, m.in., punktowego oświetlenia studyjnego, efektu ziarnistości, techniki collage i montażu wielowarstwowego, efektu Sabattiera oraz technologii zdejmowania żelatynowej emulsji z negatywu, czyli tzw. gelażu - informuje Monika Kosteczko-Grajek, dodając, że autorami zdjęć są zarówno reportażyści, dokumentaliści, fotosiści, fotograficy, jak i fotografujący malarze i rzeźbiarze (np. Jan Saudek zaczął malować swoje fotografie).

Tematem będzie nie tylko akt


Kompozycja, 1993
Tomas Macicek z kolekcji Tomasza Kruzela

Zdjęcia czarno-białe, jak i kolorowe będą też różnorodne tematycznie. - Prezentacji przewodzi akt, ale będzie uzupełniony o fotografię portretową, reportażową, pejzażową, rodzajową i eksperymentalną - informują organizatorzy wystawy, która będzie towarzyszyć tegorocznemu festiwalowi Camerimage, tak naprawdę poprzedzając go, bo wernisaż już w czwartek.

***
Wernisaż w muzeum
20 października (czwartek) godz. 18 - otwarcie wystawy „Fotografia czeska i słowacka ze zbiorów prywatnych”, Spichrze nad Brdą (ul. Grodzka 7-11), wstęp wolny.

Na ekspozycji zaprezentowana zostanie różnorodność czeskiej i słowackiej fotografii (od piktorializmu do czasów fotografii współczesnej) oraz charakter kolekcji autorskiej Tomasza Kruzela. Wśród autorów prac nazwiska wybitnych fotografików - od Drtikola, Růžičkiego, Funkego, Sudka po Saudka. Wśród tematów: akt, portret, pejzaż, martwa natura, reportaż oraz eksperyment.

Wystawa w Spichrzu nad Brdą MOB czynna będzie do 21 listopada i jest wydarzeniem towarzyszącym Camerimage 2016 (12-19 listopada).

Czytaj treści premium w Expressie Bydgoskim Plus

Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

Komentarze

Dodajesz komentarz jako: Gość

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

Liczba znaków do wpisania:

zaloguj się

Najnowsze wiadomości

Zobacz więcej

Najczęściej czytane

Wideo