Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Bydgoszczanka pomysłowością i dobrymi książkami dociera do dzieci. Kapituła IBBY znów to dostrzegła

Justyna Tota
Justyna Tota
Lucyna Brzezinska-Eluszkiewicz podczas swych warsztatów zaciekawia książką nawet najmłodszych odbiorców, włączając do kreatywnego działania także opiekunów maluchów. Na zdjęciu jedno z zajęć prowadzonych na kilka dni przed ogłoszeniem lockdownu kultury. Obecnie zajęcia bydgoszczanka prowadzi na Facebooku
Lucyna Brzezinska-Eluszkiewicz podczas swych warsztatów zaciekawia książką nawet najmłodszych odbiorców, włączając do kreatywnego działania także opiekunów maluchów. Na zdjęciu jedno z zajęć prowadzonych na kilka dni przed ogłoszeniem lockdownu kultury. Obecnie zajęcia bydgoszczanka prowadzi na Facebooku ze zbiorów Fundacji Nowe Pokolenie, Aneta Dobiecka
Swoimi warsztatami, nawet teraz - w trybie online, potrafi rozbudzić u dzieci (i dorosłych też) chęć do Czytania i Działania. Bydgoszczankę Lucynę Brzezinską-Eluszkiewicz, która już dwukrotnie została nominowana przez kapitułę IBBY do nagrody za upowszechnianie czytelnictwa, pytamy o rolę książek w pandemii i plany na przyszły rok.

Zobacz wideo: Smaki Kujaw i Pomorza sezon 2 odc. 41 - Grębocin

Lucyna Brzezinska-Eluszkiewicz za prowadzenie swych cyklicznych autorskich warsztatów dla maluchów, dzieci i młodzieży jak TuCzyTam, CzyTam Świat, Czytanie i Działanie w bydgoskiej Fundacji 12 Kamienica drugi rok z rzędu została nominowana do prestiżowej nagrody w konkursie Książka Roku Polskiej Sekcji IBBY, w kategorii upowszechnianie czytelnictwa, m.in. za umiejętny dobór lektur i metod. Jakie to uczucie?

- Niewątpliwe przyjemne. Tym bardziej, że 2019 i 2020 to były dwa całkowicie odmienne lata. Rok pandemiczny generuje zupełnie inne potrzeby młodych czytelników w odbiorze i kanałach przekazu. Jako pedagog i upowszechniaczka czytelnictwa stanęłam przed nowymi wyzwaniami. Cieszy mnie tym bardziej, że ktoś to dostrzegł - mówi nam Lucyna Brzezinska-Eluszkiewicz, która, w związku z zamknięciem instytucji kultury, z książką do dzieci i młodzieży dociera przez internet.

Online dzieci i rodzice też Czytają i Działają - także sensorycznie

Bydgoszczanka dzięki swej wiedzy nie tylko z zakresu literatury, czyni to wyjątkowo - także online.
- Ze starszymi dziećmi spotykam się raz w tygodniu z książkami o emocjach. Podczas spotkań online trudno o bezpośrednią interakcję, ale nadal włączam młodych czytelników w aktywne Czytanie i Działanie - opowiada pani Lucyna, która ma też swój patent, by nawet poprzez internet angażować rodziców najmłodszych dzieci do lektury i kreatywności, zadając im do wykonania zadania sensoryczne związane z książkami, jak np. w przypadku Sensorycznego i Książkowego Kalendarza Adwentowego.

- Każdego dnia polecam zimowo-świąteczną książkę i daję rodzicom do wykonania sensoryczne zadania, dzięki którym treść z książki podziała na wszystkie zmysły maluchów. Wynika to z mojego przekonania, że książka może i powinna wpływać na całokształt procesu rozwoju dziecka. Podsyłane z domów fotorelacje z realizacji zadań, są dla mnie dla mnie namiastką kontaktu z odbiorcą. Gdy zaczynała się pandemia, w marcu, Fundacja 12 Kamienica włączyła się w akcję „Cała Polska czyta dzieciom o zwierzętach” - udało mi się namówić spore grono rodziców do filmowania wspólnego czytania i dzielenia się tym ze światem - opowiada Lucyna Brzezinska-Eluszkiewicz.

W dobie pandemii kontakt z książką bardzo ważny

Bydgoszczanka podkreśla, że właśnie teraz, w dobie pandemii, kontakt z książką jest szczególnie ważny.
- IBBY (międzynarodowa organizacja non-profit, zajmującą się promocją literatury dziecięcej i młodzieżowej) powołano krótko po II wojnie światowej, w 1953 roku, po to, żeby świat był lepszy poprzez książki. Być może pośrednio to działania IBBY sprawiły, że tak długi czas w Europie mieliśmy bez wojen. Myślę, że w dobie wszechobecnego kryzysu wywołanego m.in. pandemią, kiedy niepokoje społeczne będą wzrastać, wychowanie dzieci poprzez kontakt z wartościowymi książkami będzie znaczące dla świata - mówi Lucyna Brzezinska-Eluszkiewicz.

Gdzie szukać dobrych książek?

Chociażby wśród rekomendacji IBBY. Pani Lucyna niejednokrotnie na swych warsztatach wybiera książki autorów i ilustratorów, jakie później są polecane również przez IBBY.

Nawet jeśli świat wciąż nie jest przygotowany na dzieci czytające dobre książki, z pewnością dzieci, czytające dobre książki, są przygotowane na świat.
Lucyna Brzezinska-Eluszkiewicz

- Nauczycielom i szkołom i rodzicom czasami (na szczęście, mam wrażenie, że coraz rzadziej) zdarza się, nie być przygotowanymi na to, by dzieci czytały książki, które reagują na współczesne problemy. Właśnie dzięki takim książkom dzieci będą przygotowane na to, by radzić sobie w świecie z przeszkodami i jak najmniej tych przeszkód tworzyć. Jestem głęboko przekonana, że po to nam są potrzebne dobre książki - wyjaśnia Lucyna Brzezinska-Eluszkiewicz.

Czytamy więcej! Książka poprawia samopoczucie lepiej niż muzyka

Podczas pandemii wszyscy mamy więcej czasu, by czytać - samemu i z dziećmi. A jak jest w rzeczywistości?
- Na ten temat przeprowadzono już badania naukowe i marketingowe, które mówią: spadek czytelnictwa wyhamował i oby ta tendencja utrzymała się. Myślę, że może to mieć związek z faktem, że zamknięci w domach zaczęliśmy baczniej przeglądać internet, natrafiając na wiele ciekawych rekomendacji książkowych na YouTube czy blogach - mówi pani Lucyna, dodając, że rynek wydawniczy, mimo trudnych czasów, trzyma wysoki poziom. - Być może też intuicyjnie ludzie czują, że czytanie poprawia samopoczucie, a poprawia – naukowcy wykazali, że kontakt z lekturą wpływa na kondycję psychiczną nawet korzystniej niż muzyka.

- W tym roku pojawiło się wiele świetnych książek, zwłaszcza dla dzieci i młodzieży, co zresztą potwierdzają nominacje do nagrody literackiej, jak i graficznej w konkursie Książka Roku 2020 Polskiej Sekcji IBBY. Są wśród nich zarówno książki, które czyta się lekko, ale i te poruszające trudne tematy jak depresja wśród młodzieży, czy autyzm. Absolutnie, wydawcy nie spuścili z tonu, powstają doskonałe książki. Co najwyżej można się martwić, czy tych, którzy chcą czytać, będzie stać na to, aby je nabyć. Z drugiej strony, nad wydawcami i księgarzami musimy się pochylić, bez nas, czytelników, ten rynek nie utrzyma się – podkreśla Lucyna Brzezinska-Eluszkiewicz.

Co nasza bydgoska propagatorka czytelnictwa poleciłaby w okresie świątecznym dzieciom, młodzieży i rodzinom?

  • „Zielone piórko Zbigniewa. Skarpetki kontratakują!” to IV część serii Justyny Bednarek, laureatki nagrody literackiej Książka Roku 2020 IBBY. To kryminał, który ubawi dorosłych i spodoba się każdemu dziecku.
  • To dla młodszych (choć nie najmłodszych) dzieci, im również polecam „Przedszkole imienia Barbary Wiewiórki” Rafała Witka, będące piękną koncepcją wymarzonej edukacji, ale też niezłą zabawą.
  • Nadchodzi karnawał, więc warto sięgnąć po „Turonie, żandary, herody. Wiejska maskarada” Anny Kaźmierak - pięknie ilustrowana książka o naszej ludowej obrzędowości, a przy tym zachęcająca odbiorcę do współtworzenia.
  • Dla młodzieży (i dorosłych) „Orkan. Depresja” Ewy Nowak, czy „Oczy Michaliny” Marcina Szczygielskiego.
  • Z racji doświadczeń w pracy z seniorami, podpowiadam też całym rodzinom lekturę „Listów do A. Mieszka z nami Alzheimer” Anny Sakowicz.

- Powyżej wymieniam tylko kilka propozycji rodzimych, wyróżnianych i nagradzanych przez IBBY, twórców znakomitej literatury - przyznaje pani Lucyna, która ma już mnóstwo pomysłów i książek do zaprezentowania w 2021 r.

Mnóstwo pomysłów i książek na 2021 rok

- To, ile z tych projektów uda mi się zrealizować, będzie zależeć od finansowego wsparcia, jakie otrzymam – mówi filolożka, która planuje, m.in., kontynuację CzyTam Świat, czyli spotkań z książką dla najmłodszych połączonych z sensorycznymi aktywnościami - obecnie działam jedynie dzięki środkom Fundacji 12 Kamienica.

- Napisałam także scenariusze zajęć łączących literaturę dla dzieci i młodzieży z różnymi dziedzinami sztuki (malarstwem, muzyką). Zajęcia te nie ograniczą się jedynie do siedziby, na Poznańskiej 12. Wyjdziemy w miasto tak, aby książka dotarła do każdego - zapowiada Lucyna Brzezinska-Eluszkiewicz, pisząc wnioski do wszelkich możliwych źródeł.

Być może ratusz wesprze w nowym roku projekty pani Lucyny, która dzięki nominacjom IBBY, przynosi dobrą sławę Bydgoszczy!

Polecamy także

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo