- W tej orkiestrze zagrać może każdy! - mówił nam krótko przed pandemią bydgoski perkusista Jacek Kwaśniak, który kieruje Dziecięcą Orkiestrą Recyklingową, powołaną przez bydgoskie MCK z myślą o tegorocznym Międzynarodowym Festiwalu Sztuki Perkusyjnej Drums Fusion.
Koronawirus pokrzyżował plany festiwalowe - 14. Drums Fusion przełożone na 2021 r. (28.05.-4.06.) - ale nie zahamował pasji i ekologicznego przesłania, z jakich zrodziła się Dziecięca Orkiestra Recyklingowa. Na na fanpage Drums Fusion i kanale YouTube MCK pojawił się nawet pierwszy teledysk, który prezentuje możliwości ekologicznej orkiestry i młodych muzyków.
Dziecięca Orkiestra Recyklingowa instrumenty zrobiła sobie sama!
Dziecięcą Orkiestrę Recyklingową tworzą dzieci z perkusyjnego Klubu Salsa (MDK nr 4). Pod okiem Jacka Kwaśniaka młodzi muzycy samodzielnie stworzyli instrumenty perkusyjne z kartonów, butelek plastikowych, kawałków mebli, kanek na mleko, garnków, pudełek, puszek i wiader. Tym sposobem powstały bębny, kotły, talerze, konga, dzwonki i inne instrumenty doskonale imitujące te prawdziwe instrumenty perkusyjne. Przekonać się o tym możemy, słuchając i oglądając pierwszy teledysk Dziecięcej Orkiestry Recyklingowej.
- Utwór zaprezentowany w klipie to znana jako hymn Unii Europejskiej „Oda do Radości”. Oprócz tego, dzieci opracowują kolejne utwory, w tym standardy aranżowane przez Jacka Kwaśniaka i Daniela Pradellę - podpowiada nam Adam Kempa, artist manager Drums Fusion Festival, specjalista z MCK w Bydgoszczy.
Na Drums Fusion 2021 w Bydgoszczy ekologicznie wydudnią rekord Polski?
Tworzyć i grać „muzykę ze śmieci” to nie jest jedyny cel tej wyjątkowej orkiestry, która ma szansę stać się ekologiczną wizytówką Bydgoszczy. Jak już wspomnieliśmy, Dziecięca Orkiestra Recyklingowa została powołana przez MCK z myślą o Drums Fusion, na którym ma mieć do spełnienia specjalne zadanie - bić rekord Polski w „liczbie grających na instrumentach recyklingowych”.
- Wiosną ruszą kolejne nabory do Dziecięcej Orkiestry Recyklingowej - niewykluczone, że po raz kolejny uda nam się pobić rekord w grze na instrumentach perkusyjnych, tym razem stworzonych z surowców wtórnych. Podjęcie próby bicia rekordu Polski zostało już przez nas zarejestrowane na letnią edycją festiwalu - dodaje Adam Kempa, artist manager Drums Fusion Festival.
Polecamy także
