Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Bydgoszczanie od ćwierć wieku grają utwory czwórki z Liverpoolu

Tomasz Skory
Choć w swoim repertuarze mają też hity Led Zeppelin czy Czerwonych Gitar, nie ma wątpliwości, że to właśnie Żuki zasługują na miano polskich beatlesów.

Choć w swoim repertuarze mają też hity Led Zeppelin czy Czerwonych Gitar, nie ma wątpliwości, że to właśnie Żuki zasługują na miano polskich beatlesów.

<!** Image 2 align=none alt="Image 201071" sub="Polscy Beatlesi zagrają jutro w rozgłośni Radia PiK
Fot. NADESŁANA">

Grupę w 1985 roku założyli czterej uczniowie Zespołu Szkół Mechanicznych w Bydgoszczy: Piotr Andrzejewski (gitara, śpiew), Adam Staniszewski (gitara, śpiew), Marek Posieczek (gitara basowa, śpiew) i Jerzy Bołka (perkusja). Pierwsze muzyczne kroki stawiali w klubie muzycznym „Medyk”, ćwiczyli też grę w „Adrii” oraz „Orionie”. Ponieważ bydgoszczanie grali głównie utwory najsłynniejszego brytyjskiego zespołu rockowego w dziejach, postanowili przyjąć jej spolszczoną nazwę.

Niedługo później do Żuków w roli producenta dołączył Mirosław Balbuza, a grupa zaczęła święcić sukcesy na profesjonalnej scenie muzycznej. Okazało się, że w kraju jest popyt na prezentowanie cudzych, anglojęzycznych utworów, więc muzycy zostali znakomicie odebrani przez polską publiczność. Z czasem Żuki zaczęły występować też za granicą, podróżując ze swoją muzyką praktycznie po całym świecie i prezentując ją wszędzie od imprez studenckich, przez programy telewizyjne i radiowe, po wielkie trasy koncertowe. Bydgoszczanie wielokrotnie gościli w USA, Libanie, Izraelu, Francji, Austrii, Szwecji, Holandii, Niemczech, Wielkiej Brytanii, Rosji, Czechach, Słowacji, Białorusi i na Litwie. Od lat wykonują na żywo około stu koncertów w ciągu roku, występując u boku takich gwiazd, jak Electric Light Orchestra, The Rubettes, Slade, Kings, The Trogs, The Marmolade, Swinging Blue Jeans, Bad Boys Blue, Boney M, Pet Shop Boys, Smokie, Texas, Bob Kimbal czy Fish.

<!** reklama>

Dotychczas ukazały się dwie płyty zespołu. Na pierwszej, wydanej w 1996 roku i zatytułowanej „Dom”, znalazły się kompozycje Krzysztofa Klenczona. Drugą, wydaną rok później, nagrali wspólnie z samym kompozytorem. Została ona zatytułowana „Kołysanki”.

Żuki zagrają jutro o 19.05 w studiu koncertowym Polskiego Radia PiK. Występ formacji zbiegnie się z datami kilku ważnych rocznic. Rok 2012 to 50-lecie kariery zespołu The Beatles. 25 lat temu zawiązał się też skład grupy Żuki. Muzycy wystąpią w rozgłośni 8 dni po 11. rocznicy śmierci George’a Harrisona, jak również dzień przed 32. rocznicą śmierci Johna Lennona.

Koncert Żuków będzie transmitowany na antenie radia oraz w Internecie (www.radiopik.pl). Czytelnicy, którzy chcą posłuchać muzyki na żywo, powinni wysłać zgłoszenie pod adresem: [email protected]. Wstęp na koncert jest bezpłatny, jednak liczba wejściówek ograniczona. Chętni na wejście do rozgłośni powinni zabrać ze sobą dokument potwierdzający tożsamość.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!