https://expressbydgoski.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Bydgoskie zoo cieszy się z narodzin maluchów i edukuje: „Zostaw w krzakach tego zwierzaka” [zdjęcia]

Justyna Tota
Młoda niala z opiekuńczą mamą. Nirwana, bo tak nadano na imię maluchowi, urodziła się w bydgoskim zoo 14 maja 2021 r. Mama malucha, samica Neli, mieszka w Myślęcinku od trzech lat
Młoda niala z opiekuńczą mamą. Nirwana, bo tak nadano na imię maluchowi, urodziła się w bydgoskim zoo 14 maja 2021 r. Mama malucha, samica Neli, mieszka w Myślęcinku od trzech lat Dariusz Bloch
Niala to najmłodszy osesek bydgoskiego zoo, ale już wkrótce przyjdą na świat kolejne maluchy, m.in. daniele. Tymczasem na wybiegach spotkać można młode muflony, kózki czy lemury. Z myślą o nowym potomstwie z Chorwacji sprowadzono już wilka, w planach jest też żubr.

Zobacz wideo: Otwarcie Aqua Fordon

Obecnie największą radością w bydgoskim zoo jest młoda niala grzywiasta (gatunek antylopy z listy zagrożonych), która przyszła na świat w połowie maja 2021 r.

W bydgoskim zoo trzy lata wyczekiwali takich narodziny

- Na ten moment czekaliśmy ponad trzy lata - przyznaje Tamara Samsonowicz, kierownik Ogrodu Zoologicznego w Myślęcinku. - Ostatnio w ogrodach narodziło się więcej samców niż samic tego gatunku, a niestety są to zwierzęta terytorialne, co oznacza, że w stadzie nie może być więcej niż jeden dorosły samiec. Nam urodziła się samiczka i przyznam, jesteśmy przeszczęśliwi, że nie będzie konieczności przekazywania w nowe miejsce odchowanego osobnika.

Mała niala ma już imię - nazwano ją Nirwana. Trzeba jednak jeszcze cierpliwości, by wypatrzeć ją na wybiegu.

- To naturalny instynkt u niali, że przez pierwsze kilkanaście dni życia maluch pozostaje w ukryciu przed drapieżnikami i dopiero po tym czasie dołącza do stada. Dlatego mama Neli dogląda Nirwanę, która jeszcze sporo czasu spędza w stajence - wyjaśnia Magdalena Węglarz, dydaktyk z bydgoskiego zoo.

Lemury, kózki czy muflony wiosną 2021 powiększyły swe stada o nowe maluchy

W bydgoskim zoo powiększyło się także stado lemurów katta - i to drugi rok z rzędu - w styczniu br. urodził się samiec, a w lutym samica. - Dla nas to zawsze duża radość, bo lemury cieszą się sympatią nie tylko wśród zwiedzających, ale i pracowników ogrodu zoologicznych. To wyjątkowo przyjaźnie nastawione do ludzi zwierzęta - mówi Tamara Samsonowicz.

W marcu przyszły na świat w Myślęcinku muflony, narodziły się także dwie kózkisamczyk Maniek i samiczka o imieniu Pippi.

- Wśród nowo wyklutych są patagonki, które na razie przebywają jeszcze w budkach lęgowych - podpowiada Magdalena Węglarz.

W Myślęcinku oczekują narodzin kolejnych mieszkańców zoo

Jak nam zdradzono, obecnie w bydgoskim zoo oczekuje się przyjścia na świat młodych danieli. Potomstwa spodziewa się także królica z minizoo. Wkrótce narodzić się ma osiołek.

Jest szansa, że w bydgoskim zoo pojawią się także młode wilczki, bo w ostatnich dniach sprowadzono z ogrodu zoologicznego w Chorwacji dwuletniego samca wilka, który został już wprowadzony między wilczyce, będące w tym samym wieku co on.

W 2022 roku będziemy mieć w Bydgoszczy młode żubry i wilki?

- Wilki okres godowy mają zimą. Być może w przyszłym roku na wybiegu pojawią się pierwsze młode - mówi Tamara Samsonowicz, która zdradziła nam, że planowane jest także sprowadzenie do Myślęcinka żubra. - Samiec z Białowieży zostanie przywieziony do nas prawdopodobnie w tym roku, by dołączyć do naszych krów.

Co ciekawe, warunki atmosferyczne mają wpływ na „terminarz” cyklów rozrodczych.
- Pierwsza od lat biała zima sprawiła, że nasze puszczyki dopiero pod koniec kwietnia złożyły jaja, a zwykle czynią to miesiąc wcześniej. Podobnie jest z kaczkami**, które ze względu na mniej łagodną zimę przebywały w ogrzewanych pomieszczeniach, na wybieg wyszły dopiero na początku maja i jeszcze nie złożyły jaj - zauważa kierowniczka zoo.

Program edukacyjny „Zostaw w krzakach tego zwierzaka”

A skoro mamy wiosnę i mowa o młodych zwierzętach, warto wspomnieć o edukacyjnym projekcie „Zostaw w krzakach tego zwierzaka”, którego inicjatorem Ogród Zoologiczny LPKiW Myślęcinek, współorganizujący akcję wraz Parkiem Narodowym „Bory Tucholskie”, Gdańskim Ogrodem Zoologiczny oraz Gabinetem Weterynaryjnym Wiesław Borkowski.

- Poprzez ten projekt chcemy uświadomić, że znalezienie w trawie młodej sarny, małego zająca szaraka czy pod drzewem podlota (ptaka, który nie potrafi jeszcze latać) wcale nie musi oznaczać, że zwierzęta te zostały przez rodziców porzucone i potrzebują naszej pomocy. Warto wiedzieć, że wiele zwierząt ma taką strategię przetrwania, że pozostawia maluchy w ukryciu, dokarmiając je, aż staną się samodzielne. Dlatego tych, wydawać by się mogło, osamotnionych maluchów nie należy zabierać – wyjaśnia Magdalena Węglarz i dodaje, że interweniować powinniśmy m.in. wtedy, jeśli zwierzę jest ranne lub znajduje się w miejscu zagrażającym jego życiu, np. na poboczu drogi.

Wówczas najlepiej skontaktować się z odpowiednimi służbami. W Bydgoszczy dzwonimy do Bydgoskiego Centrum Zarządzania Kryzysowego (całodobowe numery tel.: (52)-58-59-888, 606-859-637, 606-694-199). Pomocy udzielą też ośrodki rehabilitacji zwierząt (wykaz na www.gdos.gov.pl/osrodki-rehabilitacji-zwierzat).
Zobaczcie plansze edukacyjne programu „Zostaw w krzakach tego zwierzaka” w naszej galerii zdjęć.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Kultura i rozrywka

Komentarze 1

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

N
Nancy Clark

This year do not worry about money you can start a new Business and do an online job I have started a new Business and I am making over $84, 8254 per month I was started with 25 persons company now I have make a company of 200 peoples you can start a Business with VRuy a company of 10 to 50 peoples or join an online job.

For more info Open on this web Site______ P­A­Y­B­U­Z­Z­1.C­O­M

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na expressbydgoski.pl Express Bydgoski