Zobacz wideo: Bydgoszcz. Centrum Edukacyjno-Społeczne na Okolu gotowe
Nazwa wydarzenia „Through a mother’s & father’s eyes photography” wzięła się od międzynarodowej grupy fotografujących matek i ojców.
- Grupa na Facebooku powstała w 2013 roku i dała początek naszych fotograficznych prezentacji. Grupę tworzyły najpierw wyłącznie fotografujące mamy, których okazało się być bardzo dużo (na grupie „Fotografii oczami matki” jest ponad 4000 aktywnych fotografów z całego świata). Wówczas zrodziła się pomysł, wsparty twórczością amerykańskiej fotografki Sally Mann, by fotografii obrazujących dzieciństwo i macierzyństwo nie chować do albumów, tylko pokazać je publicznie - wspomina Anna Ajtner, założycielka grupy oraz inicjatorka wystaw, które od początku były międzynarodowe i podróżujące po Polsce i Amsterdamie.
Od trzech lat konkursowe wystawy odbywają się w formule festiwalu, bo - jak wyjaśnia nasza rozmówczyni - fotografia rodzinna jest unikatowa.
- To bardzo intymna, a przez to także fascynująca opowieść, do poznania której są zaproszeni odbiorcy naszych wystaw - przyznaje Anna Ajtner, podkreślając, że fotograficzne pasje rodziców rozwijają się wraz z dzieckiem do tego stopnia, że opiekunowie zdobywają prestiżowe nagrody i publikacje.
- Jest to fotografia rodzinna na bardzo wysokim poziomie - potwierdza kustosz Muzeum Fotografii Marek Noniewicz, który jako artysta fotograf zasiadał również w międzynarodowym jury festiwalu wraz z Justyną Jułgą i Anną Ajtner.
Bydgoscy artyści, jaki i pozostali jurorzy mieli niełatwe zadanie, by z ponad 600 prac nadesłanych na 3. edycję festiwalowego konkursu wyróżnić tylko 19 fotografii, jakie od 26 maja do 10 czerwca możemy oglądać na wystawie w parku Kazimierza Wielkiego.
- Na te fotografie można spojrzeć jak na metaforę świata dziecka, z drugiej strony - to pełne czułości i wnikliwości spojrzenie na życie rodziny - mówi Marek Noniewicz, zapytany przez nas o to, jak odbiera wyróżnione fotografie.
- Każda z wyróżnionych prac jest inna. To ciekawe ujęcia w każdej możliwej formie - od fotografii dokumentalnej po kreatywną - dodaje Anna Ajtner, nie kryjąc radości, że festiwal z wystawą już po raz drugi gości w jej rodzinnym mieście, Bydgoszczy.
Warto dodać, że wyróżnieni autorzy mają później szansę prezentacji swoich prac również, np. w Paryżu na Fotofever - tak było w przypadku Beaty Kilichowskiej, która obecnie zasiadła w jury festiwalu.
Kuratorem i tłumaczem wystawy jest Justyna Jułga. Ekspozycji patronuje bydgoskie Muzeum Fotografii. Projekt zrealizowano w ramach stypendium artystycznego Prezydenta Bydgoszczy.
Jury 3. Międzynarodowego Festiwalu Fotografii Rodzinnej „Oczami Ojca i Matki”:
- Nadia Stone - laureatka pierwszej nagrody drugiej edycji festiwalu,
- Milou Krietemeijer-Dirks - w pracy fotograficznej ze swoją córka Juna, realizująca m.in. projekt dla Vogue Italia,
- Beata Kilichowska - prezentująca portfolio z udziałem swoich bliźniąt m.in. w Paryżu na Fotofever,
- Marek Noniewicz - kustosz Muzeum Fotografii w Bydgoszczy,
- Williams Nourry - również laureat festiwalu,
- Justyna Jułga - artystka, malarka, fotografka laureatka licznych wyróżnień i nagród m.in Prezydenta Miasta Bydgoszczy
- Anna Ajtner - artystka, fotografka i założycielka grupy oraz inicjatorka międzynarodowego konkursu i wystawy.
Wyróżnieni autorzy, których prace do 10 czerwca 2021 r. prezentowane będą na wystawie w parku Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy:
Anita Polok, Marta Gniadzik, Paulina Klopot, Anna Wanczko, Kate Promalowa, Marta Paluch, Marta Kowalewicz, Thierry Vermeire, Anna Wecel, Iris Munos, Katarzyna Kielpinska, Aleksandra Kuc-Osiak, Aneta Sadowska, Ewa Burns, Aleksandra Paczka, Manuela Franjou, Jadwiga Wieclawek i Agata Szalewska.
