Zobacz wideo: Polskie odmiany jabłek i ich zastosowanie
W Myślęcinku na świat przyszły tej wiosny lemury i kózki
Wiosenny sezon narodzin w ogrodzie zoologicznym w Myślęcinku rozpoczął się już w lutym, kiedy na świat przyszły dwa lemury Katta. Te rodem z Madagaskaru.
Młode lemury początkowy etap swojego życia spędzają na ciele matki: po urodzeniu wczepiają się w futro na brzuchu matki i wiszą tam, nie krępując swobody jej ruchów, do ukończenia drugiego tygodnia życia. Potem przechodzą na grzbiet matki, zostają tam aż osiągną względną samodzielność.
- Nasze najmłodsze lemury dorastają, zaczynają schodzić już z grzbietu mamy, mają już za sobą także pierwsze próby jedzenia stałego pokarmu - opowiada Tamara Samsonowicz, dyrektor Ogrodu Zoologicznego w Myślęcinku. - U boku mamy wesoło baraszkują także dwie młode kózki, które urodziły się zaledwie trzy tygodnie temu. - Tydzień temu urodził się w ogrodzie młody muflon.
W terrarium zoo w Myślęcinku więcej żab i węży
Nieco gwarniej zrobiło się też w budynku akwarium terrarium. Tu wylęgły się już młode lancetogłoww mleczne, nazywane też wężami królewskimi. Są pięknie ubarwione. W naturze występują na kontynencie amerykańskim - od Ekwadoru do Kanady.
Z kijanek w żabki uległy już metamorfozie chwytnice czerwonookie. W naturze można ją spotkać w Ameryce Środkowej oraz Południowej, choć nawet tam za dnia bardzo trudno je wypatrzeć, bo aż do zachodu słońca spędzają czas wkomponowane w liście drzew, ożywiają się wieczorami. W Myślęcinku można uważnie przyjrzeć się ich zwyczajom.
Jakie jeszcze zwierzęta pojawią się w bydgoskim zoo wiosną 2021?
- W tym roku czekamy podekscytowani na to, co wydarzy się na wybiegu antylopy Niali grzywiastej, być może doczekamy się pierwszych w naszym ogrodzie narodzin tego gatunku - mówi Tamara Samsonowicz.
Niala na wolności żyje w Afryce. W naturalnych warunkach młode ważą w chwili narodzin ok. 5 kg; pozostają w ukryciu przez 18 dni doglądane przez matkę, później dołączają do stada. Pod opieką matki przebywają przez ok. 7 miesięcy.
- Liczymy na to, że doczekamy się jak co roku pokaźnego przychówku ptaków: młodych puchaczy, puszczyków, bażanta. Jak co sezon bardzo też czekamy na młode daniele. Każde narodziny w naszym ogrodzie, to dla nas nie tylko powód do radości, ale i dużej satysfakcja, bo to dowód na to, że stworzyliśmy zwierzętom takie warunki, że mogą i chcą się rozmnażać - podkreśla Tamara Samsonowicz.
Tygrysica z bydgoskiego zoo na razie nie zostanie mamą
Ogród zoologiczny rządzi się swoimi prawami i nie można pozwolić na swobodny rozród niektórych przebywających tu zwierząt. Tak jest na przykład w wypadku mielęcińskich tygrysów. W 2018 roku do Altaja dołączyła młoda tygrysica Ania. Jest już dorosła, gotowa do rozrodu, ale czy to w Myślęcinku będą mogły przyjść na świat jej młode? - Opiekę nad hodowlą tygrysów amurskich sprawują koordynatorzy gatunku, nie ma zgody, by Altaj został ojcem. Na świecie jest już pokaźna gromadka jego dzieci, a koordynatorzy dbają o to, by rozmnażały się tylko te zwierzęta, które są najbardziej wartościowe genetycznie.
Żubrzyczka Potilla wizytówką bydgoskiego ogrodu
Nie powiększy się tej wiosny ogrodowe stadko żubrów, ale zaglądający do Myślęcinka bydgoszczanie i goście bardzo polubili zeszłorocznego malucha - żubrzyczkę Potillę, która ciągle jeszcze jest uroczym malcem, czekającym na odwiedziny.
Potilla, córka Postójki i Polomira, to chluba bydgoskiego zoo, urodziła się tu 15 czerwca 2020 roku. Do dziś wachlarz jej ulubionych zajęć pozostaje raczej stały: bieganie po wybiegu, baczne obserwowanie otoczenia, wyszukiwanie smaczniejszych kąsków na gałązkach. Żubrzyczka była bydgoską ambasadorką minionego TygoDnia Misji Ogrodów Zoologicznych i Akwariów.
Jak ogród zoologiczny w Myślęcinku działa w czasie pandemii?
- Zoo jest otwarte od wtorku do niedzieli od 10. do 17.
- W kwietniu zoo czynne będzie do od godz. 10. do 18.
- Zoo jak co roku czynne będzie w wielkanocny poniedziałek.
- Bilety wstępu: 12/17 zł.
- W czasie pandemii obowiązują specjalne zasady: zwiedzający mają obowiązek noszenia maseczek zasłaniających usta i nos; proszeni są o dezynfekcję rąk (płyn do dezynfekcji rąk znajduje się przy kasie ZOO, w toaletach w pawilonie AT oraz na terenie ZOO).
- W czasie zwiedzania ZOO oraz przy kasie zwiedzający powinni zachować odpowiedni dystans społeczny; powinni unikać większych zgromadzeń; nie powinni dotykać szyb, ogrodzeń lub barier; najlepiej byłoby, gdyby za bilety płacili kartami płatniczymi.
Bydgoskie zoo prowadzi akcję „Zostaw w krzakach tego zwierzaka”
- W czasie wiosennych spacerów w lesie, parku, na łące coraz częściej będzie można spotkać młode, uczące się życia ptaki i ssaki. Bydgoski ogród zoologiczny współtworzy akcję edukacyjną „Zostaw w krzakach tego zwierzaka”, w ramach której tłumaczy, dlaczego nie należy zabierać zwierzęcych dzieci z ich naturalnego środowiska.
- Najwcześniej, już w marcu, natknąć się można na ukryte wśród traw małe zające. Co zrobić w takiej sytuacji? Jeśli zwierzę jest w ukryciu, w miejscu dla niego bezpiecznym, nie jest ranne - zostawić w spokoju. Reagować trzeba tylko, jeśli młodemu zwierzęciu bezpośrednio zagraża niebezpieczeństwo (jest np. na poboczu drogi), jeśli jest ranne lub gdy leży obok niego ranna lub martwa matka.
- Młody zając jest karmiony przez matkę, gdy zapada ciemność, większość czasu spędza samotnie, w ukryciu. Początkowo nie wydziela zapachu, co ma zwiększyć jego szanse na przetrwanie.
