Zobacz wideo: WOŚP 2021. Podsumowanie zbiórki pieniędzy w Bydgoszczy
Jak podkreśla Andrzej Gawroński, kierownik Sekcji Dziedzictwa Kulturowego i Lokalnego Zespołu Pałacowo-Parkowego w Ostromecku, nowa przestrzeń powstająca w Pałacu Nowym nie bez powodu nosi imię Bruna Sommerfelda. To jedna z ważniejszych postaci w historii bydgoskiej produkcji instrumentów. W latach 1905-1939 Sommerfeld prowadził tu fabrykę i skład fortepianów.
- Oprócz pianin wytworzonych w jego fabryce, w składzie ekspozycji znajdą się m.in. fortepian skrzydłowy Wiszniewskiego z połowy XIX w., a także pianina innych bydgoskich producentów – Wilhelma Jehnego czy Kazimierza Chamskiego - wymenia Andrzej Gawroński.
Dodaje jednocześnie, że Skład Sommerfelda to nie tylko instrumenty klawiszowe – są tutaj także m.in. instrumenty dęte blaszane, w tym puzon i saksofon tenorowy wyprodukowane w Bydgoszczy.
Zabytkowe akordeony są już w Pałacu Nowym w Ostromecku
Wielką ozdobą Składu Sommerfelda staną się także akordeony wyprodukowane w latach 50-tych w Bydgoskiej Fabryce Akordeonów. W niedzielę, 21 lutego, jedenaście tych instrumentów dołączyło do ekspozycji.
- Bydgoska Fabryka Instrumentów działała w latach 1953-1972 i wypuściła na rynek 230 tys. instrumentów takich marek jak: Echo, Orlik, Carmen czy Kujawiak - opowiada nasz rozmówca. podkreśla, że wśród instrumentów nie zabraknie także prawdziwych perełek. To choćby biały kruk - akordeon Carmen z numerem fabrycznym 0001.
Do tej pory bydgoskie akordeony znajdowały się w zbiorach Romana Krysta i jego żony Grażyny Łoś z Częstochowy, których pasją jest ratowanie starych instrumentów muzycznych. To dwoje ludzi, których połączyła pasja do akordeonu. To właśnie ratowaniu instrumentów poświęcili ostatnich kilkanaście lat życia. W swojej kolekcji zgromadzili ponad 400 eksponatów
Roman Kryst jest twórcą i liderem istniejącej od 2002 roku Częstochowskiej Kapeli Biesiadnej „Grupa Romana”. Uprawia muzykę zaliczaną do tzw. „folkloru miejskiego”. Pisze własne teksty i sam komponuje muzykę. Kapela jest laureatem wielu festiwali i przeglądów w Polsce. Roman Kryst to również kapelmistrz Orkiestry Dętej, juror na festiwalach i przeglądach, a także inicjator i koordynator wielu imprez kulturalnych, np. „Festiwalu Kapel Folkloru Miejskiego”. Wielokrotnie nagradzany i wyróżniany za działalność na rzecz rozwoju kultury, m.in. Złotym Krzyżem Zasługi przyznanym przez Prezydenta RP.
Pałac Nowy w Ostromecku zyska nowe oblicze
Idea stworzenia Składu Sommerfelda wiąże się przede wszystkim z refleksją nad muzyczną tradycją Bydgoszczy. Ale nie tylko.
- Pałac Stary to miejsce, które jest definiowane od początku do końca. Tu można podziwiać Kolekcję Fortepianów i Pianin ze zbiorów Andrzeja Szwalbego, tu odbywa się wiele wydarzeń kulturalnych. Natomiast Pałac Nowy wiązany jest przede wszystkim z zapleczem hotelowym, restauracją. Zależało nam, żeby dodać mu więcej tego kulturalnego charakteru. Tu właśnie mieszkańcy i turyści będą mieli nowe miejsce na mapie miasta - związane z bydgoską tradycją muzyczną. Chcielibyśmy ponadto w niedalekiej przyszłości aplikować o to, by Pałac stał się elementem bydgoskiego szlaku przemysłowego - opowiada Andrzej Gawroński.
- Nie chcemy też zamykać się na inne instrumenty niż te, które mamy już teraz w naszej kolekcji. Jeżeli ktoś z mieszkańców będzie planował pozbyć się swojego bydgoskiego instrumentu, bardzo chętnie z taką osobą się skontaktujemy - nasz rozmówca, który sam przekazał na ekspozycję swoje organy, wyprodukowane przez Zakłady Radiowe Eltra w Bydgoszczy.
Otwarcie wystawy planowane jest w kwietniu, na 675. urodziny Bydgoszczy.
