Zobacz wideo: Jarmark O! Choinka - Ratujemy Święta w Bydgoszczy
Jednym z pomysłów jest, by w Bibliotece Głównej przy Starym Rynku utworzyć Bydgoskie Centrum Komiksu. Dzięki temu biblioteczna kolekcja wzbogaciłaby się o blisko 3000 różnorodnych gatunków komiksów - od powieści graficznej, reportaży, autobiografii przez komiksy superbohaterskie, historyczne, fantastycznonaukowe, aż po niezależne, ziny, mangi, itd.
W Bydgoskim Centrum Komiksu nie brakowałoby też opracowań i fachowej prasy, a także wygodnych siedzisk dla odwiedzających. Tego typu miejsce miłośnicy komiksów mają już, np. w Poznaniu czy Krakowie.
Patronem Bydgoskiego Centrum Komiksu mógłby być Jerzy Wróblewski - twórca „Kapitana Żbika”
- Obecny rynek komiksu ma się dobrze. Z jednej strony, swój renesans przeżywają serie kultowych komiksów, a z drugiej - wciąż pojawiają się nowi twórcy i nowe tytuły. Niektóre wydania to małe dzieła sztuki. Stąd też pomysł i taka potrzeba, by utworzyć Bydgoskie Centrum Komiksu. Zwłaszcza, że w Bydgoszczy mieszkał i tworzył Jerzy Wróblewski - twórca kultowej serii „Kapitan Żbik” oraz wielu innych popularnych w latach PRL-u komiksów westernowych, kryminalnych czy historycznych. Powstanie Bydgoskiego Centrum Komiksu byłoby dobrą okazją, by uczcić pamięć Jerzego Wróblewskiego - przyznaje Marcin Karnowski z Działu Promocji WiMBP.
Pomysł utworzenia Bydgoskiego Centrum Komiksu to projekt osiedlowy Bocianowo - Śródmieście - Stare Miasto o numerze 550.
E-booki sprawdziły się w pandemii. Bydgoszczanie mogą mieć do nich większy i bezpłatny dostęp
Z kolei wśród małych projektów społecznych jest projekt nr 143 - „Bydgoszcz czyta bez końca”. To propozycja zakupu 250 abonamentów do platformy Legimi, oferującej zasób niemal 60 000 e-booków. Dzięki temu bydgoszczanie bezpłatnie będą mogli czytać w nieograniczonym zakresie najnowszą literaturę w dowolnie wybranym miejscu i czasie, na tablecie, smartfonie, komputerze lub e-czytniku.
Polecamy także
- Kiedy wypożyczenie papierowych książek było niemożliwe lub mocno ograniczone, platforma Legimi ratowała sytuację - mówi nam Marcin Karnowski, dodając, że zainteresowanie e-bookami było i jest spore. - Mimo, że wciąż są czytelnicy ceniący sobie papierowe wydania, to jednak elektroniczna wersja opowieści okazuje się być wygodniejszym rozwiązaniem, np. w czasie podróży.
Na strychu Bibliotek Głównej dla tych, którzy chcą czegoś więcej niż koncerty
„Przydźwięki”, czyli cykl muzycznych spotkań w bibliotece, to jeszcze jedna propozycja z puli projektów społecznych - projekt ma nr 369.
- Ten projekt jest jakby kontynuację wydarzeń organizowanych na strychu Biblioteki Głównej. Drewniana sala ma bardzo dobrą akustykę, różni artyści nie tylko tu koncertowali, ale i nagrali kilka płyt - podpowiada nasz rozmówca.
- „Przydźwięki” to propozycja dla odbiorców, którzy chcieliby czegoś więcej niż tylko koncertu. Tu muzyka w sposób nieoczywisty łączyć będzie się z różnymi dyscyplinami - dodaje Marcin Karnowski.
Przypominamy, że każdy mieszkaniec może zagłosować na 1 projekt osiedlowy, 1 ponadosiedlowy i 1 społeczny.
Projekty Bydgoskiego Budżetu Obywatelskiego 2020 dla Biblioteki Głównej
Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna przy Starym Rynku zachęca, by na stronie www.bydgoszcz.pl/bbo zagłosować na:
- mały projekt społeczny nr 143 - Bydgoszcz czyta bez końca, czyli zakup abonamentów do platformy Legimi;
- mały projekt społeczny nr 369 - Przydźwięki - muzyczne spotkania w bibliotece;
- projekt osiedlowy nr 550 - Bydgoskie Centrum Komiksu, czyli zakup komiksów i wygodnych siedzisk.
