Zobacz wideo: Nowa jadłodzielnia WSG w Bydgoszczy
Na mieście (i w sieci) widnieją już plakaty (i banery), zapowiadające III edycję Bydgoskiej Sceny Barokowej, na których wzrok przyciąga dama z epoki, dmuchająca... różowy balon z gumy do żucia. Jak się okazuje, balon ten jest wyrazem optymizmu, że również w tym sezonie artystycznym festiwal uda się przeprowadzić w całości z udziałem publiczności, mimo pandemii.
- Różowy balon jest naszym symbolem, że znów musi się udać, bo wspólne i bezpośrednie przeżywanie muzyki jest doświadczeniem, którego niczym nie da się zastąpić. Różowy balon jest naszym marzeniem - kryje się w nim wszystko to, co chcielibyśmy zrealizować na naszej bydgoskiej, kinowej, barokowej scenie - wyjaśnia organizator, czyli Stowarzyszenie Akademii Muzyki Dawnej.
Polecamy także
Przed nami zatem łącznie sześć koncertów, które będą się odbywać od października do listopada - co tydzień (w soboty i niedziele).Całość 2 października otworzy Prolog, który zapowie i twórczo nawiąże do programu Bydgoskiej Sceny Barokowej 2021.
- Tak jak podczas poprzednich edycji, w programie festiwalu ważne miejsce zajmie muzyka polska. - Bohaterem dwóch koncertów (2 i 10.10.) będzie Piotr z Grudziądza, którego utwory zabrzmią nie tylko w wersji „oryginalnej” (10.10), lecz również - podczas Prologu festiwalu - we współczesnych, autorskich aranżacjach - zapowiada Stowarzyszenie Akademii Muzyki Dawnej. - Pojawią się także Kantaty na bas i trąbkę ze zbiorów gdańskich z XVII i XVIII wieku (koncert 30.10.) oraz - na finał festiwalu (7.11.) - polska prapremiera opery „Tolomeo e Alessandro” Domenica Scarlattiego, dzieła stworzonego na zamówienie królowej Marii Kazimiery Sobieskiej.
W częściowo odnowionym już Kinie Pomorzanin, które ma bardzo dobrą akustykę, 23.10. zabrzmią też przejmujące, oparte na poetyckich tekstach Madrygały Claudio Monteverdiego. Gratką dla melomanów będą Koncerty Brandenburskie J.S. Bacha. Okazja do ich prezentacji (16.10.) jest szczególna, gdyż w tym roku przypada 300. rocznica ich powstania.
Wszystkie koncerty - prócz Prologu o godz. 19 - rozpoczyna się będą o 18.00. Bilety (30/20 zł) i karnety na: www.kinopomorzanin.pl/bilety oraz w tradycyjnej kasie Kina Pomorzanin.
Program i wykonawcy Bydgoskiej Sceny Barokowej 2021:
2.10.2021, godz. 17.00
PROLOG FESTIWALU: PROMITAT ETERNO
- Reinterpretacje Piotra z Grudziądza
- BASTARDA w składzie Paweł Szamburski - klarnet,
- Michał Górczyński - klarnet kontrabasowy, Tomasz Pokrzywiński - wiolonczela
10.10.2021, godz. 18.00
UNIVERSUM PETRI
- Petrus Wilhelmi de Grudencz i Jego Europa
- zespół LA MORRA, Corina Marti i Michał Gondko – kierownictwo muzyczne
16.10.2021, godz. 18.00
JOHANN SEBASTIAN BACH – KONCERTY BRANDENBURSKIE w 300. rocznicę ich powstania
- CAPELLA CRACOVIENSIS, Marek Toporowski – prowadzenie/klawesyn
23.10.2021, godz. 18.00
IL CIEL E LA TERRA
- Wybór z VII i VIII księgi madrygałów Claudio Monteverdiego
- Wykonawcy: Ingrida Gápová, Elżbieta Izdebska - sopran, Matylda Staśto-Kotuła - alt, Aleksander Kunach, Szymon Szetela - tenor, Marcin Pawelec - bas, zespół INTEMPERATA,
- Dorota Zimna – kierownictwo muzyczne
30.10.2021, godz. 18.00
BAS I CLARINO
- Kantaty ze zbiorów gdańskich z XVII i XVIII wieku
- Artur Janda - bas, Paweł Hulisz - trąbka naturalna,
- ROYAL BAROQUE ENSAMBLE pod kier. Lilianny Stawarz
7.11.2021, godz. 18.00
DOMENICO SCARLATTI – TOLOMEO E ALLESSANDRO
- Dramma per musica
- Rafał Tomkiewicz, Michał Sławecki, Kacper Szelążek- kontratenor,
- Wiktoria Oskroba, Elżbieta Izdebska - sopran, Elżbieta Wróblewska - mezzosopran,
- zespół MOUSIKÊ TECHNÊ we współpracy z zespołem INTEMPERATA,
- Dorota Cybulska-Amsler - kierownictwo muzyczne
