Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Bydgoska kultura w trybie online. Zostań w domu i zwiedzaj, słuchaj, oglądaj, inspiruj się!

Justyna Tota
Justyna Tota
Muzeum Okręgowe w Bydgoszczy 19 marca wystartowało z projektem #zMOBwDOMu
Muzeum Okręgowe w Bydgoszczy 19 marca wystartowało z projektem #zMOBwDOMu MOB
Spektakle, zwiedzanie wystaw, relacje na żywo, koncerty, garść inspiracji do zabaw z dziećmi, warsztaty online, a nawet show wirtualnie proponują bydgoskie muzea, teatr, filharmonia i inne instytucje kultury, które choć tymczasowo nieczynne, wychodzą ze sztuką do naszych domów.

Zagrożenie epidemią spowodowało, że również życie kulturalne musiało całkowicie przejść na tryb online. W ramach ogólnopolskiej akcji społecznej #zostańwdomu, w Bydgoszczy jako jeden z pierwszych z wirtualną ofertą wyszedł do widzów Teatr Polski.

- Proponujemy naszym widzom powrót do spektakli sprzed lat i obejrzenie ich w internecie. W ramach Encyklopedii teatru polskiego, wiele nagrań naszych spektakli jest udostępnionych w tej witrynie - wyjaśnia nam Aleksandra Rzęska, specjalistka ds. promocji Teatru Polskiego w Bydgoszczy.

Na www.encyklopediateatru.pl obejrzeć zatem możemy bydgoskie produkcje, jak m.in. „Opowieści zimowe” Hansa Christiana Andersena w reż. Igi Gańczarczyk - to propozycja dla dzieci. Spektakl, który może zainteresować młodzież to „Dybuk” w reż. Anny Smolar. Wśród udostępnionych spektakli znalazły się także takie realizacje Teatru Polskiego w Bydgoszczy jak m.in. „Wielki Gatsby” w reż. Michała Zadary czy „Sprawa Dantona” w reż. Pawła Łysaka.

I na tym nie koniec. TPB postanowił swój najnowszy spektakl dla „najnajów” udostępnić na kanale YouTube.
- Z myślą o naszych najmłodszych widzach zachęcamy do obejrzenia spektaklu „Wycinanki. List z morza”! Od najbliższej soboty (21. marca) godziny 11 zapraszamy na nasz kanał na YouTube. Spektakl online będzie można oglądać do 29. marca, godz. 20 pod linkiem youtu.be/VUf8bwkZKV4 - dodaje Aleksandra Rzęska.

„Wycinanki. List z morza” Teatru Polskiego w Bydgoszczy od 21 marca o godz. 11.00  do 29 marca, godz. 20.00 można oglądać online na kanale YouTube
„Wycinanki. List z morza” Teatru Polskiego w Bydgoszczy od 21 marca o godz. 11.00 do 29 marca, godz. 20.00 można oglądać online na kanale YouTube Natalia Kabanow

Przypomnijmy, przedstawienie powstało z okazji 100. rocznicy stosunków dyplomatycznych Japonii i Polski, by odkryć na nowo zapomniane powiązania między sztuką i kulturą obu krajów. Spektakl wyreżyserował Yojiro Ichikawa, występują w nim Natsumi Kuroda i aktorzy bydgoskiej sceny: Michalina Rodak, Marcin Zawodziński. W ostatnich dniach lutego „Wycinanki. List z morza” świętowały swój sukces w New National Theater w Tokio!

Propozycje dla rodziców i dzieci, którzy pozostali w domu w czasie kwarantanny, ma także Dom Kultury „Modraczek” SM „Budowlani”.

- W ramach naszej akcji „Stop nudzie” na stronie internetowej www.modraczek.smbudowlani.pl oraz na Facebooku zamieszamy propozycje: gier i zabaw, wspólnego wykonywania prac plastycznych oraz linki do czytanych bajek i książek dla dzieci. Każdego dnia nowa porcja propozycji jak wspólnie dobrze się bawiąc spędzać wolny czas. W ten sposób dołączamy się do akcji, która ma zachęcić do pozostania w domu w czasie kwarantanny - mówi Agnieszka Buzalska, dyrektor Domu Kultury „Modraczek” SMB.

Wystawę Dyplomów studentów Wzornictwa UTP, prezentowaną w Galerii Miejskiej bwa, można teraz zwiedzać online
Wystawę Dyplomów studentów Wzornictwa UTP, prezentowaną w Galerii Miejskiej bwa, można teraz zwiedzać online Arkadiusz Wojtasiewicz

Muzeum Okręgowe im. Leona Wyczółkowskiego w Bydgoszczy zachęca z kolei, by odwiedzić je w projekcie #zMOBwDOMu
- Śledząc naszą stronę internetową, a także portale społecznościowe, od 19 marca będzie można dowiedzieć się nieco więcej o sztuce i historii, jak również zasięgnąć pomysły na zabawy z dziećmi, które nie wymagają wyjścia z domu. Materiały udostępniane będą dwa razy dziennie: przed południem skierowane dla najmłodszych, po południu – dla starszych odbiorców - poinformowała Anna Laska z Działu Edukacji i Promocji MOB.

Wystarczy odwiedzić stronę www.muzeum.bydgoszcz.pl oraz profile MOB na Facebooku i Instagramie, by skorzystać z różnorodnej oferty wirtualnej:

  • #wdomuzWyczółem - w oparciu o reprodukcje obrazów Leona Wyczółkowskiego można wydrukować puzzle lub laurkę; codziennie do druku udostępniane są również karty pracy oraz kolorowanki.
  • #ARTeFAKTYzMOB - informacje i ciekawostki dotyczące wybranych obiektów
  • #słuchajmuzeum - audiodeskrypcje skierowane są w szczególności do osób niewidzących i niedowidzących, ale obecnie mogą być ciekawą propozycją dla każdego; można np. wysłuchać muzycznych interpretacji wybranych obrazów, przygotowanych w ramach projektu „Muzealne partytury”.
  • Akademia MOB to materiały informacyjne dotyczące historii bydgoskiego muzeum. Dwa razy w tygodniu w godzinach wieczornych zapoznajemy się z prezentacjami dotyczącymi m.in. historii czy techniki w muzeum, a także życiem i twórczością patrona muzeum – Leona Wyczółkowskiego.

Jeśli nie zdążyliście zwiedzić wystawy tegorocznych dyplomów Wzornictwa UTP, to zajrzyjcie na YouTube'a lub Facebook, gdzie Galeria Miejska bwa wstawiła przygotowany przez siebie film, zapraszając do wirtualnego zwiedzania. W ramach cyklu Dziecko na warsztat, kuratorki BWA Agnieszka Gorzaniak i Karolina Pikosz online pokazują jak można zrobić niecodzienny kwietnik (TUTAJ). Z kolei Gosia Bartosik zachęca do zrobienia w domach rysunków w ramach projektu „małych manifestów”, przesłać je na:[email protected], artystka zrobi z nich film (szczegóły TUTAJ). Wkrótce pojawi się także poszerzona relacja video o wystawie Herbarium novum. Warto zaglądać na stronę www.galeriabwa.bydgoszcz.pl

Do zwiedzania online zaprasza także Muzeum Fotografii przy WSG, którego kustosz Marek Noniewicz prowadzi transmisje na żywo, opowiadając o najnowszych wystawach: Śladami Jerzego Riegla w 10. rocznicę Grupy Miłośników Kadru, a także 50 lat z fotografią - Witold Jurkiewicz. W najbliższy piątek (20. marca) będzie też wizyta w ciemni fotograficznej. Wszystkie relacje są dostępne na stronie Muzeum Fotografii na Facebooku.

Do 3. kwietnia odwołane są koncertu w Filharmonii Pomorskiej. Mimo to melomani zaglądający na fanpage filharmonii mogą posłuchać i obejrzeć nagrania m.in. z ubiegłorocznego koncertu z okazji rocznicy Bydgoskiego Marca 1981 czy wysłuchać nagrań artystów, których występy były planowane w marcu na estradzie FP.

Mydlmy się - historia najważniejszej kostki Świata! - to show na żywo prosto z Muzeum Mydła i Historii Brudu, które 24 marca o godz. 18.00 przedstawi obrazową historię mydła dla małych i dużych. Będzie zabawnie! Bilety w cenie 10 zł lub 50 zł wraz z zestawem mydeł dla całej rodziny dostępne są poprzez wydarzenie na Facebooku TUTAJ.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera