Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Bydgoscy filmowcy triumfują! Film Marcina Sautera oraz krótkie metraże Jarosława Piskozuba i Mateusza Buławy z BKF obsypane nagrodami!

Justyna Tota
Justyna Tota
kadr z filmu „Żalanasz. Pusty brzeg” w reżyserii Marcina Sautera
„Żalanasz. Pusty brzeg” w reżyserii Marcina Sautera z kolejną nagrodą - tym razem przyznaną w Stambule. Sukces odniosły także najnowsze filmy dokumentalne młodych, aczkolwiek wielokrotnie już wyróżnianych twórców z Bydgoskiej Kroniki Filmowej. Grand Prix dla obrazu „Między brzegami” oraz I nagrodę za „Nieoczekiwane” przywieźli z Torunia Jarosław Piskozub i Mateusza Buława. Należy dodać, że dostrzegani są także inni filmowcy z naszego miasta.

„Żalanasz. Pusty brzeg” to jest już chyba najbardziej nagradzany krótkometrażowy film dokumentalny w ciągu ostatnich miesięcy - w każdym bądź razie faktem jest, że obraz w reżyserii Marcina Sautera porusza widownię wszędzie tam, gdzie jest pokazywany i ma już na koncie wiele i to prestiżowych wyróżnień. Najnowszy laur bydgoskiego filmowca to nagroda główna na jubileuszowym 10. TRT Documentary Days w Stambule.

Przypomnijmy, wcześniej Marcin Sauter za obraz „Żalanasz. Pusty brzeg” w kategorii krótkometrażowych filmów dokumentalnych otrzymał Złotą Żabę na Camerimage 2017, a także nagrody na Międzynarodowym Festiwalu Filmów Dokumentalnych w Budapeszcie, Festiwalu Filmowym w Krakowie czy Festiwalu Filmów Dokumentalnych w Amsterdamie. Dobra passa zatem trwa! I co najważniejsze, reżyser nie osiada na laurach. W zeszłym miesiącu w kinie Orzeł MCK premierowo zaprezentował swój najnowszy krótki metraż pt. „Tak jest dobrze” z Adamem Woronowiczem i Karoliną Gruszką.

- Ruszają też zdjęcia do pełnometrażowego debiutu fabularnego Marcina Suatera „Miasto”, który będzie… kryminałem i powstanie w bydgoskich plenerach - zapowiada rzecznik prasowy MCK Jarosław Jaworski. - Marcin od dekady jest blisko związany z naszym Centrum. W Miejskim Centrum Kultury prowadzi wraz z Maciejem Cuske nieformalną „szkołę filmową” dla młodych dokumentalistów, czyli Bydgoską Kronikę Filmową. Jest też laureatem kujawsko-pomorskiej nagrody filmowej Flisak Tofifest. 

Pod koniec kwietnia bydgoska publiczność miała ten przywilej oglądać absolutnie jako pierwsza najnowsze krótkie metraże najbardziej utalentowanych twórców z BKF-u, czyli Jarosława Piskozuba oraz Mateusza Buławy. Kto nie był na parpremierowym pokazie filmów i spotkaniu z twórcami, może żałować, co potwierdza pierwszy festiwalowy sukces obu filmów.

Między brzegami - zwiastun 1 from Jarosław Piskozub on Vimeo.

Podczas Konfrontacji Artystycznych Twórczości Amatorskiej Regionu KATAR FILM w Toruniu jury przyznało GRAND PRIX dla Jarosława Piskozuba za film „Między brzegami”, a także I nagrodę dla Mateusza Buławy za „Nieoczekiwane” - a to może być dopiero otwarcie wora, do którego posypią się nagrody z innych festiwali, za co trzymamy kciuki. Na temat obu filmów pisaliśmy TUTAJ

Należy jednak dodać, że to nie wszystkie nagrody przywiezione z Torunia przez bydgoszczan.
- Druga nagroda powędrowała do Ewy i Pawła Piątków związanych z MCK za film „Test”.  Bydgoski sukces (4 nagrody na 5) z Konfrontacji Artystycznych Twórczości Amatorskiej Regionu KATAR FILM w Toruniu przypieczętowuje Wyróżnienie Honorowe dla bydgoszczanina Szymona Skowrońskiego za fabularny krótki metraż „Zagadka zemsty” - informuje Jarosław Jaworski, który dodaje, że doskonałe wieści nadeszły też z Cannes:

Arkadiusz Biedrzycki zeszłoroczny stypendysta Bydgoskiej Tożsamości Filmowej, nominowany został do tegorocznej edycji SCRIPTEAST i nagrody im. Krzysztofa Kieślowskiego na tegorocznym festiwalu w Cannes. Nominację przyniósł projekt filmowy z Bydgoszczą w tle pt. „We własnej osobie", napisany wraz z Bartłomiejem Konarskim. 

- Nagrodę przyznaje się za Najlepszy Scenariusz z Europy Wschodniej rozwijany w ramach programu scenariuszowego Niezależnej Fundacji Filmowej, uznawanego za jeden z najefektywniejszych europejskich programów dla scenarzystów. Co prawda, nagrodę otrzymała Maja Vitkova z Bułgarii za projekt „AFRIKA”, ale już sama nominacja i prezentacja w Cannes to duży sukces programu BTF - podkreśla Jarosław Jaworski. - BTF jest konsekwentnie rozwijana przez Pracownię Kina i Filmu MCK, a zawiadują nią od początku istnienia szef Pracowni Remigiusz Zawadzki i pomysłodawca BTF Arkadiusz Hapka.

Światowy Dzień Star Wars w Bydgoszczy.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo