Zobacz wideo: Odsłonięcie Bydgoskich Autografów 2021
Jak przyznał Jacek Przybyłowicz w wypowiedzi dla Opery Nova, widz powinien oglądać tryptyk baletowy „Szepty i cienie”, zasiadając w środkowym fotelu pierwszego rzędu. Podczas premiery online ta perspektywa rzecz jasna będzie inna, ale...
- Myślę, że przy montażu (nagrania - przyp. red.) uda nam się wyłapać ujęcia najbardziej oddające ducha tego spektaklu, który zdecydowanie powinien być oglądany przez publiczność w bezpośrednim kontakcie. Mam nadzieję, że wkrótce publiczność wróci do teatrów i będziemy mogli wspólnie świętować premierę „Szeptów i ceni” - podkreślił wybitny choreograf, który czuwał także nad reżyserią i wspomnianym już montażem filmowego zapisu swego autorskiego wieczoru baletowego.
Premiera w Międzynarodowy Dzień Tańca 2021 r. na YouTube Opery Nova
Nagranie trzech jednoaktówek tanecznych: „Barocco”, „Szepty i cienie” i „3 for 13” w choreografii Jacka Przybyłowicza na scenie Opery Nova odbyło się 27 i 28 marca br., czyli w dniach, kiedy miały być premierowo pokazane publiczności. Z powodu pandemii spektakle na żywo musiały zostać odwołane. Tym razem takiego ryzyka nie będzie - zespół Opery Nova wspólnie z realizatorami postanowił nie czekać, aż obowiązujące obecnie do 25 kwietnia obostrzenia zostaną przez rząd przedłużone bądź nie, i premiera baletowa online zostanie zaprezentowana w Międzynarodowym Dniu Tańca, 29 kwietnia, o godz. 19 na kanale YouTube Opery Nova TUTAJ. Spektakl będzie dostępny bezpłatnie!
Polecamy także
- Bydgoszczanie wypróbowali rowery cargo. Jak się jeździ na dwóch lub trzech kółkach?
- Mikołaj Macioszczyk nagra klip do własnej wersji piosenki Krawczyka
- Na tej płycie mazurki Chopina grane są w Ostromecku na fortepianie Noskowskiego
- Zgłoś się do konkursu Festiwalu Serca bicie. Twój głos usłyszą w Bydgoszczy i kraju
Autorski wieczór baletowy Jacka Przybyłowicza
Jak zdradzają przedpremierowo realizatorzy najnowszego spektaklu Opery Nova, każda z trzech części baletowego tryptyku Jacka Przybyłowicza ma inny charakter i inny ładunek emocjonalny, co ma odzwierciedlenie m.in. w muzyce. Choreograf sięga zarówno po swą ukochaną muzykę Bacha (w części wieczoru legendarnego już „Barocco” - stworzonego pierwotnie dla Biennale de la Dance w Lyonie, obecnie w wersji dopasowanej do emploi artystycznego bydgoskich tancerzy), jak i utwory współczesnych polskich kompozytorów: Pawła Szymańskiego („Szepty i cienie”) i Pawła Mykietyna („3 for 13”). Ciekawostką jest, że podczas premiery online usłyszmy muzykę odtwarzaną z nagrań - z wyjątkiem wiolonczeli solo w balecie „Barocco”.
Na bydgoskiej scenie klasyka połączona ze współczesnością
I chociaż będzie to wieczór baletowy jednego z najwybitniejszych polskich tancerzy i choreografów tańca współczesnego, to sam Jacek Przybyłowicz w wywiadzie dla Opery Nova przyznaje, że również w estetyce i technice tańca połączył klasykę ze współczesnością, oczywiście w odpowiednich proporcjach. O tancerzach baletu Opery Nova mówi natomiast: bardzo zdolny i pracowity zespół.
Znakomici polscy realizatorzy baletów „Szepty i cienie”
Pracując nad baletową premierą dla Opery Nova Jacek Przybyłowicz wraz z Małgorzatą Chojnacką, kierownik baletu Opery Nova, stworzył także zgrany zespół znakomitych polskich realizatorów, z którymi już wcześniej miał przyjemność współpracować, jak:
- Ewa Krasucka - odpowiedzialna za projekcje multimedialne (dla Opery Nova wcześniej stworzyła projekcje do „Halki” i „Strasznego dworu” Moniuszki),
- reżyser świateł Maciej Igielski (dla Opery Nova wraz z Przybyłowicz współpracował także przy „Fauście”)
- czy wreszcie Paweł Grabarczyk, który dla baletów „Szepty i cienie” zaprojektował scenografię oraz kostiumy wespół z Jackiem Przybyłowiczem.